Axe

Fotografii de pe Internet

Recommended Posts

Ar fi fain sa se faca record de asta si pe bicicleta normala (cursiera, mtb, etc.) de serie, sa vedem cat rezista o bicla de serie.

Pentru asta exista recordul orei. Bicicleta normala+velodrom+pedalare timp de o ora.

Cei care inca nu au vazut filmul il recomand : The Flying Scotsman

Este vorba despre doborarea recordului mondial orar de catre scotianul Graeme Obree

• Upvote 1

Dar ce-i ciudat totusi ca au ales se pare roti de 24 si nu ceva mare, probabil ca centrul de greutate trebuie sa fie cat mai jos !

Am vazut si eu asta mai demult la TV. Le tot povesteam prietenilor si nici unul nu ma crezut.

Ma miram (si inca ma mir) de dimensiunea rotilor si cele doua angrenaje distincte.

• Upvote 1

Pai ,ca sa poata roti pedalele ,pana la 120 km/h era tractat.(Asta tot din documentar stiu.)

O sa incerc o explicatie pentru cele doua chestii ciudate.

In ceea ce priveste angrenajul. E clar ca pentru a putea atinge o asemenea viteza este nevoie de un raport de multiplicare mare. Pentru a-l obtine este nevoie de o foaie foarte mare si de un pinior foarte mic. Din ce am citit acolo, raportul final de transmisie obtinut este de 21.52 la 1. Avand in vedere ca numarul minim de dinti pentru o roata dintata este de 11, sau in cazuri foarte rare 9, rezulta ca foaia ar fi trebuit sa aiba in jur de 193 pana la 236 de dinti ceea ce s-ar traduce printr-o dimensiune neconvenabila a acesteia. S-a ajuns la impartirea acestui raport in 2 rapoarte 70/13=5.38 si 60/15=4. Exact acelasi principiu se foloseste si intr-un schimbator de viteze (termenul popular dar incorect este cutie de viteze :D ) pentru orice autovehicul.

La roti cred ca s-a avut in vedere rezistenta pneurilor. Se stie ca viteza la periferia unui disc este mai mare decat inspre interiorul acestuia. La viteze mari fortele centrifuge sunt extrem de importante, pot distruge pneul iar pentru a limita viteza tangentiala la periferia rotii s-a redus diametrul rotii. (Viteza= viteza unghiulara*raza discului)

Am facut niste calcule si am observat urmatoarele:

Raport final de transmitere 21.52

Roata fiind de 18 inci si presupunand o inaltime a pneului de 40 mm => lungimea cercului rotii de 1687.66 mm

Deci la o rotatie a angrenajului pedalier se pargurge distanta de 36.3184 m

Viteza maxima atinsa de 268.831 km/h inseamna 74.67 m/s

Mai departe rezuta ca omul ala la viteza maxima atinsa "dadea doar de 2 ori la pedale" 74.67m/36.3184=2.0559 asta mi se pare foarte tare.

Sper ca nu am gresit pe undeva in rationamentul meu.

Da, am uitat sa mentionez si poate era necesar. Cand am spus ca "dadea de 2 ori la pedale" m-am referit la 2 rotatii complete ale angrenajului pedalier pe secunda.

In link-ul de mai jos il puteti vedea pe Theo Bos la 140km/h pe o bicicleta de sosea normala...in spatele unei masini

A fost o emisiune pe Descoperi cu ceva ani in urma exact cu acel eveniment.Era si o cazatura la 120 de km /h cand jupanul pe bicicleta a iesit putin din trena.

240 km/h !!! Aici e videoclipul :P

Da super .Am cautat de mi-au sarit tastele ceva din emisiune.:P

Hai baieti, ne miscam si noi mai cu talent ?!

Fotografii ciudate, incredibile, haioase, de epoca etc. dar pe cat se poate sa nu fie trucate.....:P

woooooow, mi-as dori sa fiu acolo chiar si pe ploaia asta :P

Uite inca doua

..una reala facuta ieri de mine!!..vis a vis de big berceni!!..semaforul rosu la trecerea de pietoni!!....

cainele tine locul politistului de la rutiera?:rolleyes:

..da.. tare!!..serios,a stat acolo cat a fost rosu semaforul,cand sa facut verde a traversat si el!!...nu sa grabit de loc!!..