Axe

Fotografii de pe Internet

Recommended Posts

Imagine postată
  • Upvote 1

Nu am deschis topic nou, sper ca este ok unde am postat.

M-am mutat la casa noua si printre lucrurile "mostenite" de la vechiul proprietar am gasit si aceasta valiza

Imagine postată

E vre-un vorbitor de limba rusa sau a folosit cineva asa ceva. Eu unul habar nu am ce face dracia asta. Mersi de info.

• Upvote 1

mersi de informatii.. daca stiti pe cineva care ar putea gasi o folosinta la aparat dati un PM.

mersi de informatii.. daca stiti pe cineva care ar putea gasi o folosinta la aparat dati un PM.

Eu tocmai l-am aruncat pe-al meu. Nu l-am mai folosit de 20 de ani, asa ca a sfarst la gunoi...

De fapt nu e aparat de developat. E un aparat de marit. Face expunerea de pe film pe hartia fotografica. Pt. developare foto ai nevoie in plus de tavitele cu revelator si fixator, iar pt. developat film exista tancuri de developare (un soi de borcane cu rotor).

Suportul culisant - cu diferitele lui piese - e potrivit pentru fotografie macro, reproduceri (cărţi, etc.), lucrări de mecanică (cu o bormaşină montată vertical sau chiar orizontal - ca strung, de ex.), bază pt. microscop, lunetă, laser...

Din partea optică se pot face corpuri de iluminat orientabile (are "nucă"), proiector. (Lentilele mari sunt greu de găsit, la nevoie!).

Chiar şi şuruburile de blocare se pot folosi la tot felul de prinderi comode (coliere, tije reglabile).

Şi-or mai fi...

Eu n-am nevoie, mersi, am deja cîteva!

Scuze că am scris tot aici, dar am dorit să poată citi mai multă lume, mai ales că s-a zis deja de altul, aruncat. Poate, cu puţină imaginaţie, mai facem şi noi cîte ceva, nu ne aruncăm neapărat la "de-a gata". Iertare, încă o dată!

Nu am deschis topic nou, sper ca este ok unde am postat.

M-am mutat la casa noua si printre lucrurile "mostenite" de la vechiul proprietar am gasit si aceasta valiza

Imagine postată

E vre-un vorbitor de limba rusa sau a folosit cineva asa ceva. Eu unul habar nu am ce face dracia asta. Mersi de info.

Developarea e altceva.

E un aparat de marit. Introduci filmul, pe masuta pui hirtia foto, pe ea se proiecteaza imaginea negativa de pe film, hirtia se impresioneaza, dupa care hirtia poti sa o developezi unde vrei (de regula in bai cu revelator, spalare, fixare, spalare). Abia asta e developarea, iar pt developare se folosesc bai (tavi, tase) si nu cine stie ce aparate.

Exact asa am avut si eu un aparat de marit, l-am folosit multi ani, si poate l-as mai fi folosit si azi, daca as mai avea timp de poze pe film.

Imi facusem si o instalatie electronica de autoexpunere cu fotorezistente. Ce vremuri! Acum le luam pe toate de-a gata, cel mult daca le montam singuri!

Din punct de vedere optic, este f.asemanator cu un aparat de proiectie, doar ca e adaptat pt.distante mai mici si cu posibilitati fine de reglare a distantei, din distanta rezulta marirea.

Suport telefon , gps, mp3, dvd, camera..........

Imagine postată

• Upvote 3

Imagine postată

Culeasa de pe feisbuc.

• Upvote 6

Scuze că am scris tot aici, dar am dorit să poată citi mai multă lume, mai ales că s-a zis deja de altul, aruncat. Poate, cu puţină imaginaţie, mai facem şi noi cîte ceva, nu ne aruncăm neapărat la "de-a gata". Iertare, încă o dată!

Era si o replica intr-un promo pe Discovery "Somebody’s trash is someone else’s treasure". Multumesc de raspunsuri. Eu ma gandeam ca ajuta la realizarea diapozitivelor.

dc nu mai pot posta poza? , imi da cu incarcare esuata...poza nu este mare.