Axe

Fotografii de pe Internet

Recommended Posts

Atentie! Asta-i doar advertising, de fapt sunt inebunite dupa bani! Bine nu toate majoritatea! :D

• Upvote 1

...orice remarcă este de prisos... (Pula - se citeşte Pola, renumită statiune turistică în Croaţia )

...orice remarcă este de prisos... (Pula - se citeşte Pola, renumită statiune turistică în Croaţia )

Nu stiam ca s-ar citi Pola, da am gasit scris Pola, dar numai in hartile romanesti.

:D

Revenind la lucruri mai serioase, va recomand la randul meu un site de fotografie, mai jos textul asa cum l-am primit de la un prieten:

Poate ati mai auzit de el (eu abia astazi am dat de seria de fotografii din Mandrie si Beton), dar ideea e ca are un set de jurnale foto extrem de reusite. Fiecare din teme are un set de poze, o poveste si o scurta descriere pentru fiecare din poze:

http://www.petrut-calinescu.com/

Un articol despre Mandrie si Beton e si aici.

Sau un fel de mic album foto pe facebook aici.

• Upvote 3

Frumos. Dar cam deprimant ;)

e, și una mai așa, mai dă dimineață:

Imagine postată

@ lbzk

Eu te intrebam daca cumva poza postata de tine (cea cu Mardin) nu este din muzeul Miniaturk, de la Istanbul.

Dupa cum ii spune si numele, muzeul este format doar din machete, la scara mare, cu diverse cladiri / grupuri de cladiri / monumente din Turcia.

Plus cateva machete de pe fostul teritoriu al imperiului Otoman, azi in afata granitelor Turciei.

Muzeul este in aer liber si destul de mare.

Revenind la poza ta, daca te uiti cu atentie, vei vedea ca in coltul din dreapta sus se vad alte cladiri, diferite fata de cele din prim-plan.

Acele cladiri diferite sunt casele din Istanbul, de pe malul sudic al Cornului de Aur.

Poze facute de mine, in 2010 la Miniaturk.

Imagine postată

Si explicatia pozei de mai sus.

Imagine postată

In incheiere, asta este site-ul muzeului Miniaturk: http://www.miniaturk.com.tr/en/index.php

Muzeu care, dupa mintea mea, merita vazut.

@ lbzk

Eu te intrebam daca cumva poza postata de tine (cea cu Mardin) nu este din muzeul Miniaturk, de la Istanbul.

Am inteles acum ce voiai sa spui, numai ca pe mine m-a indus in eroare faptul ca poza respectiva am gasit-o pe Wikipedia cu denumirea Mardin, si astfel am luat-o de buna. Am fost atat de incantat de casele din prim plan incat nu m-am uitat si la alte detalii. Eram prea concentrat sa-l gasesc pe Aladin pe vreun acoperis :D

@ lbzk

Perfect.

Iti urez sa vezi pe viu ceea ce era in poza.

Desi Mardin-ul este cam departe si zona (ce putin teoretic) nesigura, cred ca merita.

Daca nu Mardin-ul real, macar pe cel mic, de la Miniaturk.

Care este aproape de noi si intr-o zona sigura.

Gasesti si aici un Aladin pe vreun acoperis, dar tot in miniatura.

Mai sunt cateva interesante aici : http://blogs.denverp...challenge/5762/

Nu sunt sigur, dar cred face referire la Blue Mountatin State, un serial in care echipa de fotbal a colegiului cu numele serialului este o capra. Sau o fi un fel de traditie sa fie capra mascota :)) who knows ?