Axe

Fotografii de pe Internet

Recommended Posts

@Frank

Initial am crezut ca nea Nicu s-a pozat cu fotbalisti de la Bayern.

In completare la pozele de mai sus:

Foto 1 - Helmut Schmidt, cancelar in perioada 1974 - 1982.

Foto 2 - Helmut Kohl, cancelar al RFG-ului in perioada 1982 - 1990 si apoi cancelar al Germaniei Unite (numita tot RFG) in perioada 1990 - 1998.

In completare la pozele de mai sus ...

In completare la cele spuse de tine si la personajele din imiginile de mai sus - presupus ca te intereseaza povestea celui mai amplu negot de oameni din Europa secolului XX (cum mi-a fost vindut neamul) iti recomand filmul lui Razvan Georgescu - "Pasaport de Germania / Trading Germans" 

26979.jpg

Presupus ca ti se pare „prea politic“ sterge postingul (m-am obisnuit) sau consulta-l pe Trevisez - …

I would like to whup somebody’s  … fiecare are pretul lui ;) .

• Upvote 1

Special pentru colectia lui Frank: 

1467333_717221191696396_5848065158595822

si pentru toata lumea :)

Ceremonia de predare a orasului Ploiesti,  nov. 1916, parada trupelor germane dinspre Piata Unirii spre Gradina Publica.

Decretarea legii martiale germane, circulatia permisa doar 7 -18. 

10351909_643412265743956_422797341754892

iti recomand filmul lui Razvan Georgescu - "Pasaport de Germania / Trading Germans" 

Stiu despre ce e vorba,

N-am vazut filmul, insa l-am vazut pe Razvan Georgescu la o emisiunea "Garantat 100%", anul asta, prin primavara, unde a vorbit despre film.

O sa incerc sa vad si filmul.

Pe langa comertul cu germani a mai fost si comertul cu evrei (cu destinatia Israel).

Special pentru colectia lui Frank: 

1467333_717221191696396_5848065158595822

Multam - poate-l pun pe un plotter si pe urma pe perete.

Decretarea legii martiale germane, circulatia permisa doar 7 -18. 

Am trait asa ceva pe propria mea piele cind in 12 septembrie 1980 armata Turciei preluase puterea in tara dupa faze de un fel de razboi civil intre grupari de stinga si dreapta - lege martiala, circulatie permisa intre 6 - 18, o capitala plina cu tancuri pe bulevarde, soldati inarmati pina-n dinti la fiecare pas, impuscaturi, arestari, ... o experienta unica cu scene "ca-n film" din clipa in care am intrat in Turcia pina in ultima clipa petrecuta pe aeroportul din Ankara.  

Conducatorul puciului, Kenan Evren, a fost condamnat anul acesta la inchisoare pe viata - la 96 de ani n-o sa vada el puscarie. 

Pe langa comertul cu germani a mai fost si comertul cu evrei (cu destinatia Israel).

Stiu - eu n-am pomenit de evrei fiindca imaginile prezentate au fost facute cu ocazia unor vizite "la nivel inalt" la care pe linga diverse chestii legate de economie (nu s-a ales nimic de ele) au fost stabilite contingentele "marfii" si preturile "pe cap de neamt". 

In completare la cele spuse de tine si la personajele din imiginile de mai sus - presupus ca te intereseaza povestea celui mai amplu negot de oameni din Europa secolului XX (cum mi-a fost vindut neamul) iti recomand filmul lui Razvan Georgescu - "Pasaport de Germania / Trading Germans" 

De la premiera in Bucuresti, la Muzeul Taranului Roman:

fEoAsGjl.jpg

De la premiera in Bucuresti, la Muzeul Taranului Roman:

fEoAsGjl.jpg

^:)^  ^:)^

Eu cunosc o prezentare de la TV si acest trailer in care am recunoscut o persoana pe care am pierdut-o din ochi cu peste 30 de ani in urma (Bonn) – ne cunosteam de la liceu, de la aventurile dintr-o cazarma de artilerie din Slatina, de la …

• Upvote 1

qPpgusk.jpg

Laika, primul animal lansat în spațiu și prima ființă decedată în afara Pământului. Aleasă dintre câinii care vagabondau pe străzile Moscovei, a fost antrenata si selectata dintr-un grup de 3 caini (Albina, Muska). Sputnik 2 nu a fost proiectată pentru întoarcere, dezintegrandu-se dupa  2570 de rotații orbitale si 163 de zile la reintrarea în atmosfera terestră, la 14 aprilie 1958. Au circulat mai multe ipoteze dar in 2002 s-a dezvăluit faptul că Laika a murit la aproximativ 5-7 ore de la lansare, în urma supraîncălzirii și a stresului.

• Upvote 6

jaxfs3.jpg

Sagan.

Am mai pus o poza cu el fara maini pe ghidon, acum e fara picioare in pedale. E fantastic omul asta :)

• Upvote 2

Am mai pus o poza cu el fara maini pe ghidon, acum e fara picioare in pedale. E fantastic omul asta :)

Urmeaza „fara cap pe umeri“? ;) 

Pe „ei“ i-am cunoscut (si calarit):

sr_201.jpg

ims_57.jpg

dacia_1100.jpg

De „el“ am auzit(la faza pregatitoare am participat):

oltcit_club_11.jpg

(de GreatNewsRo)

• Upvote 4