Axe

Fotografii de pe Internet

Recommended Posts

STATICE??? 
Mladen, îmbătrânești ;)

• Upvote 5

Sunt în mişcare... doar că-s bătrâni şi se mişcă încet... ca bătrânii... :D

• Upvote 3

Sunt în mişcare.........................

Informare: E o boala care se ia foarte usor, nici nu stii cand te trezesti cu ea...... :P 

Si utilizarea ei practica:

8b29bb824e74b591aa7568d2c0357250_Busines

Utilizabile sint - practice?

Poate doar in caz extrem, cand uiti sculele normale acasa :)

CA idee de prezentare is simpatice.

OFF TOPIC

CA idee de prezentare is simpatice.

... si ca "promotional gift".

In timpul epocii aurii am primit la locul de munca des astfel de cadouri din partea unor ingineri, tehnicieni, maistrii sau mecanici din strainezia . In mod normal trebuiau declarate la un latrator specializat al intreprinderii care decidea daca e al tau sau devine patrimoniu national. Am renuntat la aceasta procedura fiindca ma bucuram de "sculite" pe care la prima vedere le consideram de calitate. Mi-am dat relativ repede seama de valoarea lor practica - cam identica indiferent ca le primeam de la un elvetian, englez sau german.

Un avantaj aveau - bine plasate te puteai alege cu ceva zile libere sau alte "avantaje". Presupun ca erau folosite mai departe cu acelasi scop ;) .  

• Upvote 2

Meserii pe cale de disparitie  -  ?? denumirea in limba romana ?? (cine ma poate ajuta)

Buchbinder - Bookbinder - legator

image.jpg  

Hufschmied - Horseshoer - Potcovar

image.jpg  

Kürschner – Peltmonger - Cojocar

image.jpg  

Böttcher / Küfner / Fassbinder – Barrelmaker - dogar

image.jpg  

Pinselmacher – Brushmaker - ??

image.jpg  

(Quelle: SZ)

Edited by Traveller
  • Upvote 1

Buchbinder - Bookbinder - ??

Legător. Meseria nu a dispărut, încă mai există legătorii de cărți (mai greu de găsit, ce-i drept). Însă volumul de carte tipărită și legată a scăzut (o parte mergând înspre formatul electronic), iar metoda de lucru s-a modernizat și doar puținele volume mari mai sunt legate în acest mod rezistent la uzură.

Böttcher / Küfner / Fassbinder – Barrelmaker - ??

Dogar sau butnar. La mare preț și cu o renaștere în vremurile astea de redescoperire a aromei butoaielor tradiționale de către producătorii mici de vin mai deosebit.

Pinselmacher – Brushmaker - ??

Nu știu vreun termen specific pentru acest meșteșug, încadrarea activității e la confecționer de perii. Întreaga categorie a confecționerilor nu prea are căutare fiindcă e multă muncă de migală în condiții de zgomot ca să produci niște produse ieftine. Din cauza asta salariile sunt mici încât șomerii preferă să facă altceva sau să stea în șomaj decât să muncească așa.

Unele au si disparut din codul profesiilor din Romania sau nici macar nu au fost vreodata. Vezi si cea de "artist ambulant / stradal" de exemplu.

Primariile ar trebuie sa le subventioneze pentru a pastra "specificul locului" in scop turistic fie ca sunt in sate de la munte fie in Centru Vechi .

Chiar azi m-a intrebat un nene daca stiu pe cineva ce are scule pentru pedichiura cailor. Am avut un vecin potcovar la 50m de atelierul meu dar a murit de batranete acu cativa ani.

Taică-meu a lucrat cativa ani buni ca dogar la un ILF local, cred ca inainte de Revolutie. Mergeam des pe acolo, ca era aproape si ma uitam cum lucreaza. Teoretic stiu toate etapele construirii unui butoi.

Cel mai probabil le stii si pe cele ale golirii, nu?

• Upvote 4

Da, si marmota invelea ciocolata in stanilol...

• Upvote 1

M-am trezit la 7 să muncesc, la 10 m-am pus la somn. :|