caranfil

Upgrade Furca

Recommended Posts

Va salut!Am un focus black forest de 29 cu echipare decenta(frane xt,deraior xt,schimbator foi xt,butuci altus,furca rock shox xc28).

Furca actuala este aceasta: http://www.bike24.com/1.php?content=8;product=89236;menu=1000,2,121;pgc%5B14697%5D=14703;pgc%5B5416%5D=5417;pgc%5B65%5D=224;orderby=2 

Am luat-o SH,in momentu de fata are 5000 de km(de cand am luat-o) si as vrea sa fac un upgrade,nu neaparat din cauza amortizarii dar o simt cam fragila,adica cu disc de 180 flexeaza considerabil(zic eu)cand franez,nu pare sa aiba joc in bucse,as vrea o furca cu brate de 32mm(ar trebui sa flexeze mai putin)si nu sunt dispus sa dau foarte mult pe o furca doar pentru o amortizare putin mai fina.Am vazut un model de la suntour xcr(cu brate de 32 mm) pe aer la 570 lei: http://www.marosbike.ro/furci-de-mtb/furca-sr-suntour-xcr-2014-100mm-29-pe-aer.htmlsi as vrea sa va intreb daca ati avut(sau cunoasteti pe cineva)care a avut contact cu aceasta furca(nu furcile suntour in general)ma intereseaza foarte mult durabilitatea in timp(sa nu isi faca joc repede)tinand cont ca eu cam abuzez toata bicicleta,inclusiv concursuri in regim competitional.Stiu ca la furcile din aceasta gama nu exista piese de schimb,nu cred ca as fi dispus sa dau aproape 900 lei pe un Recon,ma intereseaza parerea voastra,daca sa raman pe xc28 sau sa trec pe acel xcr,de precizat ca la actuala furca nu ar fi un defect faptul ca flexeaza,avand bratele de 28 cm,fiind si de 29(mai lunga),cu disc de 180 mm cand maximul recomandat e 160mm si etrier deore xt mi se pare normal sa flexeze(cateodata in jur de 1 cm in partea de jos,a etrierului).De altfel ar mai fi piese la care as putea face upgrade(cum ar fi butucii) care sunt fh-rm33(altus)as trece la novatec pe 4 rulmenti,dar sa vad ce fac cu fura mai intai.Astept parerile voastre.Multumesc!

am mers pe xcr32 si e destul de solida dar inca nu am desfacut nici una sa vad daca are tot bucse de plastic ca vechiul xcr pe 30 care isi facea joc garantat dupa 6 luni.

Se da un Cannondale Trail 6 (27.5), adica modelul asta, cumparat anul trecut de BF si inca in garantie:

http://www.cannondale.com/Great Britain/Bike/ProductDetail?Id=f32a4f51-f182-4baf-a784-22b10019bdbd&parentid=9bc22880-ffe9-4861-bde8-4a11ba2ccbf6

Calaretul are 65kg, incepator si cu hernie de disc (deci voi merge f incet, in regim recreational). Cadrul are head tube de 1 1/8, roti cu QR9, furca XCT pe care as upgrada-o din principiu si pt motive de greutate. Intrebarea e cu ce? Furcile mai noi au stearer tube conic si nu merg pe cadrul meu, iar ce am gasit ar fi:

- Rock Shox 30 Coil (eventual cu poplock): https://www.rosebikes.ro/article/rock-shox-30-silver-tk-coil-poploc-275-29-suspension-fork-2017/aid:2657558

- Manitou Marvel: https://www.bike-discount.de/en/buy/manitou-marvel-27%2C5-ts-air-remote-100mm-1-1-8-9mm-597480/wg_id-821

Ce alte variante as avea?

cu gat drept gasesti numai furci slabute, dar poti sa pui si furca taper (te mai costa vreo 20-25 eur sa schimbi cuveta de jos)

http://www.rczbikeshop.com/ro/mtb1/suspensions/forks-27-5.html?dir=asc&order=price 

as zice sa iei ceva de pe rcz, dar nu din alea unde scrie 20 working days, numai ce e pe stoc (din ce e sub 200 azi mie imi place formula).

erau acum vreo 2 saptamani oferte de fox 32 la 159 eur, nu stiu daca nu cumva e prea tarziu.

sau daca nu te deranjeaza ca iti vine peste o luna, aboneaza-te la newsletter si ia xc30, e la oferta de 79.90 in fiecare saptamana. reba a fost la 210... la rcz pretul afisat pe site e pentru lenesi:))

alta solutie sa gasesti furca buna pe 1.1/8" ar fi un Fox 32 second hand de 26" daca e in stare buna, la 5-600 lei ar trebui sa fie... incape 27.5 pana la 2.2

Am alta intrebare : daca iau o furca tapered, logica mea imi spune ca ori nu va incapea in headsetul de 1 1/8, sau se va ridica partea din fata a bicicletei. Nu se strica geometria (sau cadrul) daca se ridica botul bicicletei un pic? Sau pentru o furca tapered cu cursa de 80/100 nu se ridica asa de mult?

Eventual la ce cuvete sa ma uit care sa imi permita sa montez o furca tapered?

Multumesc

6 hours ago, superpippo said:

Am alta intrebare emoji5.png: daca iau o furca tapered, logica mea imi spune ca ori nu va incapea in headsetul de 1 1/8, sau se va ridica partea din fata a bicicletei. Nu se strica geometria (sau cadrul) daca se ridica botul bicicletei un pic? Sau pentru o furca tapered cu cursa de 80/100 nu se ridica asa de mult?

Eventual la ce cuvete sa ma uit care sa imi permita sa montez o furca tapered?

Multumesc

In primul rand cadrul bicicletei tale trebuie sa suporte o furca/cuveta tapered, si daca suporta, @pinkbike a scris mai sus ca trebuie sa schimbi cuveta de jos cu un una de 1.5", sau tot setul de cuvete cu 1 1/8" sus si 1.5" jos. In rest nu schimba cu nimic geometria cadrului, dar gatul tapered creste rigiditatea furcii si a intregului head-set, ceea ce nu este un lucru rau deloc.

Ai nevoie de o cuveta externa in partea de jos. Eu am avut un nukeproof. A trebuit sa tai partea care intra in headtube pentru ca alezarea interioara era de 10mm si cuveta avea 14mm de tub. In partea superioara poti folosi ce cuveta vrei, adica cea pe care o ai pe bicicleta deja. Ti se ridica fata bicicletei cu 10mm. Daca lasi sag putin mai mare din furca, vei fi OK, chiar si cu sag-ul actual. 10mm nu sunt un capat de tara.

Iti bati joc de furca daca ajustezi sag-ul pentru a compensa modificarea unghiului furcii.

• Upvote 3

Clar, la 15-20% este parfum, dar la 25% este compromisa. Tu umblii cu barometru, termometru, micrometru si pompa dupa tine la orice tura?

Bineinteles ca nu, nu asta era problema . Pt majoritatea dintre noi sagul se seteaza o singura data, in principal in functie de greutate.

Ideea e ca daca "lasi sag putin mai mare" practic compromiti modul in care lucreaza furca pentru ca va face bottom out prea usor din cauza presiunii mici.

Daca vrei neaparat sa pastrezi unghiurile, cel mult ai putea sa modifici cursa, ceea ce se face nu schimband presiunea ci introducand un limitator special inauntru.

• Upvote 1

Dupa cum spuneam, diferenta este de 10mm. Eu unul as accepta asta si as uita de problema. Insa, daca tine neaparat, mai lasa sag-ul 5-10mm suplimentar si nu va fi nici o problema, pentru ca diferentele respective apar si din modul in care stai pe bicicleta, daca ai camelback-ul plin, etc.