Sign in to follow this  
calinmmc

Sfat privind transmisie bicicleta de sosea

Recommended Posts

Salut, de curand am achizitionat o bicicleta de sosea cu angrenaj Shimano dublu 50-39 si cu caseta de 8 pinioane Shimano 12-25. Pentru ca am constatat ca pe dealurile pe care ma dadeam inainte cu mtb-ul (inclinatie maxima de 7-8% sau chiar 10%) nu mai am acelasi success pe urcari cu bicicleta de sosea, de multe ori ma chinui sa ajung in varful pantei, ma gandeam sa inlocuiesc caseta originala de pinioane. Va rog sa-mi dati un sfat fiindca nu reusesc sa ma decid intre caseta de 11-30 sau cea de 11-32, cea de 11-28 mi se pare cam insuficenta ca rapoarte. Mentionez ca deraiorul spate este de tip mtb. Multumesc!

Baga-te direct la 32 ca sa nu cheltui mai mult daca nici cu cea de 30 nu te vei descurca. Si imbunatateste-ti conditia fizica.

Placa mare sigur nu are 50, mai degraba 52 sau 53.

• Upvote 2

Placa mare este Shimano SG-X 50 F. Diferentele de dinti intre pinioanele de 11-32 mi se par un pic mai mari decat la 11-30. Nu afecteaza acest lucru randamentul la schimbarea vitezelor?

Placa mare este Shimano SG-X 50 F. Diferentele de dinti intre pinioanele de 11-32 mi se par un pic mai mari decat la 11-30. Nu afecteaza acest lucru randamentul la schimbarea vitezelor?

NU la modul la care sa-ti faci probleme. Mai bine sa ai pinion de 32 just in case....

De avut in vedere ca  lantul o sa fie scurt cu aceasta modificare.

Recomand un 12-32 daca gasesti, mai ales pentru ca ai 8 viteze. O sa ai astfel diferente mai mici intre pinioane decat la 11-32.

Eu folosesc 12-30 pe 10v, si pe plat mi-as dori diferente mai mici intre pinioanele medii.

Asa e si eu as prefera sa inceapa caseta de pinioane cu 13 dar n-am vazut pana acuma asa ceva decat pentru 7 viteze sau pe caseta cu filet.

Sunt casete pe 8v care incep cu pinion de 13. Problema e ca nu (mai)exista o oferta larga pe acest segment(Hypersport inca are cateva casete pt 8v care incep cu pinion de 13).

Ai putea sa-ti iei 2 casete de 8v pe care sa le desfaci si sa le combini dupa bunul plac, dar nu stiu cat e de rentabil pt tine din pct de vedere financiar.

• Upvote 1