Sign in to follow this  
vartolas

Tura in Europa Centrala, tarile baltice, Finlanda, Suedia si Germania

Recommended Posts

Dorim sa facem un tur cicloturistic in Ucraina, tarile baltice, in perioada iulie - august  2016 [45 sau cel mult 60  zile], pe un traseu de minim 6000  km.  Din  tarile  baltice ne putem indrepta catre  Finlanda  sau  catre Germania [la mica intelegere]. 

Doritorii pot suna la numerele  0721452638 [Geani, 44  ani, Bucuresti]  sau Claudiu [ineu,  jud. Arad] tel.0734092564.

Edited by gibonu
Titlu topicului a fost schimbat cu acordul co-participantului Claudiu Moga
  • Upvote 1

Bun venit Giani pe acest forum minunat!

Am auzit ca anul trecut ai facut un tur de 5300km in Europa! Te felicit si te-as ruga sa deschizi un topic pe acest forum despre aventura ta in care sa ne povestesti aventurile tale din tur sau macar cateva ganduri si idei despre tura de anul trecut care vad ca ti-a schimbat viata.

Propun pentru turul de la anul urmatorul traseu. Nu are mai mult de 6000km si va fi un adevarat regal pe 2 roti! 

Traiasca cicloturismul!

Locatie_Oostzee.PNG

@@vartolas & @@Claudiu Moga

Foarte tare prounerea voastra de tura.

In masura in care se poate, cred ca ar fi utile mai multe detalii despre cazare, buget, etc.

Multumesc.

@@vartolas

In completarea la ceea ce te-a rugat @@Claudiu Moga, ar fi foarte util pentru acest forum sa citim povestea turei tale de 5300 km.

Multumesc.

Am imbunatatit traseul. Tura va fi dupa cum se vede in imaginea de mai jos.

europamare.jpg

Tura va trece prin 14 tari, va avea vreo 7000km, bugetul minim recomandat va fi de 1000 euro de persoana, cazarea se va face la cort, wild camping. Ma rog aici ramane sa discut cu Giani, daca el va dori sa se cazeze la hotel sau camping eu nu voi avea nimic impotriva. 
Estimez ca tura va dura 80 zile. Desigur la cat este Giani de antrenat el o poate face si in 60 zile, aici ramane iar sa discutam. Eu pot face si 150km/zi prin campie dar nu recomand mai mult de 100km/zi pt. a putea savura cicloturismul.
E prematur acum pentru detalii de buget cel putin in cazul meu care va trebui sa ma angajez vreo 6 luni sa strang banii pentru sezonul cicloturistic urmator. 
De multi ani visez la aceasta tura care sper sa se materializeze anul viitor. In caz de forta majora, adica daca nu o sa am bugetul necesar sau voi fi bolnav tura se amana sau va fi facuta de catre Giani si poate alti doritori.

Turul Romaniei. Turul Balcanilor, Turul Marii Baltice++ ... ti-ai propus cam multe pentru 2016, Claudiu.

Da, cam multe, ma vad nevoit sa aman turul Romaniei pe 2017. Se poate schimba titlul daca vreti in Turul Romaniei 2017.

Desi abia anul viitor la sfarsitul lunii mai o sa stiu exact ce ture voi putea onora din cauza bugetului. Toate turele anuntate le voi realiza chiar si daca cu amanare in caz de forta majora, adica daca prind un job bine platit in strainatate care-mi va permite pe viitor sa-mi indeplinesc visul de a face turul lumii.

Oricum eu voi posta toate turele mele importante pe acest forum, pentru ca este forumul meu de suflet si pentru ca visez ca ciclotuturismul sa devina o pasiune mai raspandita si uzuala semenilor romani.

Ramane de vazut cand o sa ajung sa fac interminabilul topic Turul Lumii pe 2 roti` pe acest forum dar deocamdata ma vad nevoit sa ma multumesc cu ture mult mai mici dar sper eu, interesante.

Orice tura e un act de libertate, un spirit de aventura, o satisfactie si o implinire, o bucurie si un cadou pe care merita sa ni-l acordam din cand in cand. 

Traiasca cicloturismul!

• Upvote 1