Sonyc

Atentie daca colaborati cu Horia Nitu

Recommended Posts

Țeparu' are cont pe forum ?

Pai asa se intampla daca vrei servicii de 2000 de euro pe 200 de euro. Probabil ca e greu de realizat ca ceea ce unii isi doresc nu poate fi facut cu suma pe care si-ar dori-o. Daca e sa iei 1500 ron, scazi din ei cam 3-400 materialele cred eu si inca vreo 3-400 taxele la stat, raman 7-800 ron. Pentru banii astia cineva calificat ar fi normal sa munceasca 3, maxim 4 zile de 8 ore (chiar mai putin, genul asta de munca ar trebui sa aduca un castig de minim 4-5000 ron pe luna). Mi se pare normal sa ceri ceva ce se poate realiza in intervalul asta de timp. Peste un anumit nivel de exigenta ar trebui sa fie clar ca suma creste exponential.

Am si eu un cadru facut la Horia Nitu si sunt mega-curios de pozele cu defectele pe care le are cadrul respectiv!

Dane, asteapta sa vedem si noi niste poze si apoi sa vedem cine e teparul, eu am vazut multe cadre semnate Horia Nitu si am mici indoieli daca defectele sunt reale sau imaginare pentru ca stiu cum lucreaza.

• Upvote 3

ok, retrag afirmatia dar ma refeream la felul cum l-a plimbat nu la calitatea lucrarii. In fine, asteptam poze.

Cred ca se incing spiritele.

Mi-a placut schimbarea de pozitie a lui meridan.

In domeniul serviciilor subiectivitatea primeaza si este greu sa demonstrezi cine are sau nu dreptate.

Dar in schimb o reputatie se creeaza pe baza multor recenzii (fie ele pozitive sau negative).

Numai bine!

Adrian

Pai citind postul m-am enervat. Sa dai bani si apoi sa te duca cu vorba e teapa. Dar daca apoi treaba a iesit bine parca-parca ar merita timpul pierdut si nervii. Sa vedem.

• Upvote 1

Bun. Să auzim care sunt defectele ce au fost imputate.

Mie nu mi se par normale urmatoarele:

- sa ceri o lucrare unicat care va fi executat manual si sa pretinzi precizie de robot industrial si planificare ca in productia de serie.

- sa nu intelegi ca un Fixed Cost inseamna asumarea riscurilor de ambele parti. Cine vrea calitate japoneza atunci sa plateasca Time & Material, adica la ora si se reface totul de cate ori e nevoie pina cand iese precum cristalul

- sa nu intelegi ca granularitatea detaliilor implica la randul ei un cost exponential

Si acum hai sa le luam pe rand:

1. Horia, agresiv, nesimtit si tzepar, fara onoare? Pe bune? :) Cei mai vechi de aici il cunoastem de 10 ani si din cati forumisti cunosc e chiar un om de mare bun simt si cu mult entuziasm in ceea ce face. Da, da, ce vitejie, sa spui ca-l iei la bataie! Horia are 1.70, poate mai putin, ce viteji cocosi mai suntem sa declamam ca il batem de-i merg fulgii!

2. Prioritizarea. Aici pardon. Cei mai buni meseriasi, instalatori, zidari, sunt greu de gasit, chiar daca iti sunt si cunostiinte de familie. Eu am meseriasul meu, singurul pe care am curajul sa-l lasa sa-mi faca lucrari in casa si il astept cu lunile. Si nu e ieftin de loc, dar credeti ca daca eu am chef sa schimb doua placute de faianta pentru o ora renunta la el la o lucrare de mii de euro (in echipa) in vila unui bogatan? Hai fiti seriosi.

3. Schita este orientativa? Evident! Daca nu ai stiut sa evidentiezi intr-un desen preliminar acele citeva criterii de acceptanta dincolo de care nu mai este nimic de gandit, e vina clientului. Criteriile acestea fiind si ele lucruri realiste, tangibile. V-ati facut vreodata mobila pe comanda? Stiti despre ce vorbesc? Niciodata nu iese cu precizia si rigiditatea uneia de la Ikea, pentru ca acelea sunt proiectate ani de zile de ingineri, nu mofturile cuiva care vrea ceva personalizat si mazgaleste o hartie.

La sectiunea "Galeria cursiere" este o lucrare pe care Horia mi-a facut-o, acelasi cost. A durat luni, cred ca din toamna trecuta pina in vara asta :), iar el era cel care ma suna din cand in cand sa-mi spuna ca are chef sa se ocupe, dar ... eu inca mai reflectam la ce vroiam. Si bine am facut. Intotdeauna i-am lasat mana libera la sugestii pentru ca in comparatie cu mine, el este totusi absolvente de arte, nu inginer. Iar eu am vrut un unicat, nu sa-l presez ca n-am cu ce ma plimba. Nu i-am gasit nici un defect si nimic din ce am pus pe schita nu a fost omis.

• Upvote 6

trebuie sa fi pretentios rau ,  sa nu iti placa cadrul asta ,urmaresc de ceva timp creatiile lui Han si trebuie sa spun ca nu prea am citit critici la adresa lucrarilor lui , oricum sunt curios sa vad care ar fi defectele imputate

• Upvote 3

- sa ceri o lucrare unicat care va fi executat manual si sa pretinzi precizie de robot industrial si planificare ca in productia de serie.

Bine punctat!

• Upvote 1

Eu zic să așteptăm părerea unui critic de artă, căci cea a inabsolvenților unui astfel de institut este nulă și neavenită :p

P.S.

Eu nu am înțeles cum cineva care se pricepe atât de mult la detalii nu e în stare să își vopsească singur un amărât de cadru...

• Upvote 2

Un amarat de cadru pe care l-a vopsit cu 1500 ron...la banii astia isi mai cumpara o bicicleta, gata vopsita si pictata cu catei, pisoi si lilieci...

• Upvote 2

Catei, pisoi si lilieci gasesti in multe locuri dar nu si picati. ...

• Upvote 1

Faptul ca esti capsoman si atent la detalii nu inseamna ca ai si talentul / indemanarea / timpul sa faci tu ceva in mod artizanal, inclusiv sa vopsesti un cadru de bicicleta. 

Mie imi place ceea ce am vazut in pozele de mai sus, as dori sa aflam din partea lui Sonyc care a fost orizontul sau de asteptari si ce nu a fost conform acestora.

1. Inca astept, sa vedem, ce defecte ar putea fi imputate la asa o lucrare manuala, artistica, ce imi pare impecabila pana acum, o opera de arta. 

2. Daca e opera de arta, handmade, poate costa lejer si 2000 de euro la artistul preferat si ales de tine, cum bine a zis  Horatiu, sa o faci la doar 10% din pret, la pretul la care ar fi o vopsire normala, e chilipir curat. E atitudine pur romaneasca, sa astepti opera de arta, si lucru perfect pe bani cat mai putini ... si oricum nu merita sa scoti laserul sa vezi daca e identic(a pisica de pe ambele parti).

3.Daca te duci la un artist, nu la un garaj profesional de vopsitorie, poti sa te astepti la marje de timp subiective. Leonardo sau Mozart sau Balasa, ar lucra mai bine sub presiunea timpului? Horia are fire de artist , atitudine de artist, chiar si arata ca un artist, boem pana in maduva oaselor! Asta nu e gresie si faianta, sau tencuiala sa te superi ca meseriasul nu si-a respectat termenul limita.

4.Si eu vreau sa imi vopsesc un cadru la Horia, si o sa ma duc in continuare in pofida acestei relatari, dar in plus, ca sa nu existe problema timpului, m-am programat la el in afara sezonului, ca sa nu il stresez zilnic, ca mie imi trebuie cadrul sa ies la ture, (desi oricum am vreo5) , sa poata lucra omul lejer, cu drag, ca altfel ma duc la un atelier auto si imi baga un gri metalizat de la un cap la altul, si pe filete, si pe cuvete, si pe spite si pe nipluri si mi-o termina in 3 zile.

5.Cine nu cunoaste tipologia unui om artist, are pur si simplu o lipsa de relationare interumana, e ca si cum i-ai cere unei femei sa piloteze supersonice de lupta (majoritatea nu performeaza la fel de bine, si nici nu le place, nici nu le intereseaza) sau unei pisici sa fie dresata ca un caine, ca sa raman la tematica subiectului. Daca Horia era bun cu termenele, lucra la o firma de publicitate pe mii de euro, nu era freelancer pe cateva sute (ceea ce nici asta nu e rau de loc).

6. Daca unii sunt proaspat corporatisti, si mandrii de asta, si doar Deadline-ul e viata lor,  apai... asta nu e viata, e Dead - line.

• Upvote 4

Voi ii stiti pe aia care se uita cu lupa la diamante sa vada daca sunt perfecte?!

image095_zpsdkl6hoa4.jpg

• Upvote 2

Da, o fi bun ca artist dar ca om serios 0.

Salutare,

revin cu fotografiile promise. In momentul in care a venit cu cadrul acasa la mine am observat doua crapaturi pe sudura de la prinderea axului. L-am intrebat ce este cu ele, eu predandu-i un cadru in perfecta stare, fara absolut niciun fel de adancitura, lovitura ori fisura.

A spus ca e un defect de vopsire, dar sa nu imi fac griji, nu e fisurata sudura. A scos la un moment o cheie si a zgariat suprafata ca sa imi demonstreze. In timp ce facea acest lucru imi spunea ca se indeparteaza foarte greu lacul si vopseaua, atat de bine este lucrat. Eu eram insa acolo, prezent, langa el, iar atat lacul cat si vopseaua se indepartau extrem de usor.

Sambata cand am ridicat cadrul de la el am analizat respectiva zona si am observat ca a dat un strat subtire de vopsea, dar n-a "umplut" golul lasat de cheie. Am uitat astazi dimineata sa fac o fotografie si acolo, revin insa maine cu ea.

In alta ordine de idei, am urcat fotografiile la rezolutia originala pentru a se putea da "zoom in" cat mai mult.. Pe monitorul LCD de la birou nu se vad atat de bine detaliile cum se vad pe ecranul Super Amoled al telefonului, telefon cu ajutorul caruia am realizat aceste fotografii. Daca aveti un dispozitiv cu un ecran similar puteti descarca fotografiile in el pentru a le observa mai bine.

* Fotografia 1: N-a polizat intreaga suprafata, ci doar o parte.

* Fotografia 2: Pe partea cealalta n-a mai polizat deloc, desi trebuia. Acolo se prinde adaptorul de disc.

* Fotografiile 3 si 4: N-a polizat intreaga suprafata, ci doar o parte. Mai mult de atat, in momentul in care am lasat cadrul, interiorul filetului era extrem de curat. L-am rugat sa protejeze suprafata, dar n-a tinut seama, iar acum trebuie curatat.

* Fotografia 5: Este prezenta vopsea in zona cuvetelor, desi l-am rugat sa protejeze zona. Vopseaua nu isi are locul in interior. Mai mult de atat, nici nu a binevoit sa curete, imi ramane mie aceasta sarcina.

* Fotografiile 6, 7 si 8: Zona este ciobita, ba' mai mult de atat, exista o diferenta semnificativa in densitatea vopselei.

* Fotografia 9: A polizat, din greseala probabil, zona unde se infileteaza surubul pentru prinderea suportului de bidon. Sa nu mai zic de faptul ca a lasat si un mot de vopsea, iar punctele din jur sunt urme de vopsea, urme care sunt prezente pe toata suprafata cadrului.

* Fotografia 10: Se observa cat de putina vopsea a fost aplicata in zona prinderii axului.

* Fotografiile 11, 12, 13, 14 si 15: Se observa gaurile lasate, asta pe langa alte defecte de executie.

* Fotografia 16: Linia arata intr-un mare fel. Nici linia alba din jurul pisicutei nu trebuia sa existe, dar am zis ok, trec peste acest aspect.

* Fotografia 17: Se observa o linie pe alb, o linie pe gri si o multitudine de puncte ce nu isi au locul.

* Fotografia 18: Se observa amprenta artistului, atat pe alb cat si pe sigla.

* Fotografia 19: Se observa din nou o multitudine de puncte si gura de scurgere a apei nefinisata.

* Fotografia 20: Se observa acel punct de vopsea, iesit in relief, foarte vizibil din orice unghi.

* Fotografiile 21 si 22: Prima pisica de sus, din cadrul pozei 21, nu are aceeasi terminatie a cozii si in cadrul pozei 22. Nu doar atat, dar iar este un punct iesit in relief, ce se simte la mana.

* Fotografia 23: Prezenta unor puncte fugite in vopseaua argintie.

* Fotografiile 24 si 25: Prezenta unor urme in primer, nu a fost slefuit indeajuns.

* Fotografia 26: Se observa o dunga argintie in partea rosie.

* Fotografia 27: Se observa acea dunga care se "scurge", si nu e singura. E plin cadrul de ele.

* Fotografia 28: Punct de vopsea umflat, ma astept sa plezneasca cat de curand.

* Fotografia 29: Alte puncte, plus bonus vopseaua deja crapata.

* Fotografia 30: Punct infundat, acelasi lucru ca mai sus, nu s-a slefuit cat trebuia.

* Fotografia 31: Alt punct in vopsea iesit si el bine in relief.

* Fotografia 32: Sunt prezente 2 scame, prinse in lac, din nou, e plin cadrul de ele.

* Fotografia 33: Alta multitudine de puncte.

* Fotografia 34: Este prezenta o linie urata langa sudura, faptul ca B-ul de la Cube are un defect deja nici nu mai conteaza.

* Fotografia 35: Puncte foarte bine sesizabile la mana.

* Fotografia 36: B-ul de la Cube este iesit foarte bine in relief, se vede o idee mai greu datorita culorii inchise.

* Fotografia 37: Se vad linii ce nu trebuie, pe langa faptul ca acea dunga care se "scurge" este si ea prezenta.

* Fotografiile 38 si 39: Se vede o problema majora, pe partea rosie exista o dunga neagra. Atat doar ca ea nu este doar o dunga, ci o crapatura in vopsea de toata frumusetea. Nu se simte la mana, datorita lacului existent, dar este foarte vizibila in lumina soarelui. Nu doar asta, dar odata subtiat lacul, acea zona o sa creeze probleme.

* Fotografia 40: Puncte si zgarieturi pe partea argintie.

Faptul ca exista linii "tremurate", pentru ca altfel nu le pot numi, nu m-a deranjat atat de mult, am acceptat. Dar nu pot sa arat aceeasi ingaduinta unor greseli de grafica, mai ales cand au fost reproduse bine pe o parte a cadrului. Nu pot sa fiu ingaduitor nici cu prezenta atator puncte de vopsea, unele mascate de lac, altele insa extrem de vizibile si sensibile la mana. Nu pot sa fiu ingaduitor nici cu acele urme de "scurgere" prezente pe toata suprafata cadrului, ori cu crapatura din vopsea. Stratul de lac aplicat este extrem de subtire.

Nici nu mai intru in detalii precum sflefuirea zonei cuvetelor,  a butucului pedalier ori a prinderii etrierului. Aici vorbim de fineturi deja, ori pe acest cadru, pe alocuri, s-a lucrat grosolan.

"Lasa, nu se vede" imi zicea Horia, asta mi-a ramas intiparit in minte. Nu e chiar asa, eu stiu, sotia stie. Noi am realizat acest cadru pentru ea, nu pentru a se lauda in fata strainilor. Ea trebuie sa fie multumita, si nu este.

Si nicidecum nu pot sa fiu ingaduitor cu un om care si-a batut joc de munca mea si de timpul meu. Am ajuns sa fiu "certat" de el ca stiu ce vreau. In orice caz, se observa cu ochiul liber ca acest proiect a fost realizat pe repede inainte, dat fiind faptul ca el a fost mereu in intarziere. Asa se intampla cand accepti prea multe proiecte in acelasi timp.

In orice caz, in cursul zilei de astazi il voi contacta pentru a imi restituii banii. Calitatea executiei lasa mult de dorit. Stiu ca nu o sa accepte, caz in care nu imi ramane altceva de facut decat sa il dau in judecata. Nu ma las, nu pe sudoarea mea.

Si cand ma gandesc ca i-as mai fi dat ceva si peste suma stabilita daca totul era conform cerintelor.

Multumesc.

Toate bune,

Cristi.

PS. Observ ca s-a si raspuns in cadrul acestui topic. Nu o sa intru in polemici cu nimeni, nu asta este scopul. Cele prezentate mai sus fac parte din experienta prin care eu am trecut, eu, nu altcineva. Fotografiile puse de Horia nu sunt puse de aiurea, prezinta cadrul intr-o lumina care sa ii convina. Va astept, pe oricare dintre voi, ori la mine acasa, ori la firma unde lucrez, sa vedeti cu ochii vostri cadrul, pe viu. Nu am absolut niciun fel de problema. Abia apoi putem sa purtam o discutie pe subiect.

• Upvote 3

Eu nu înțeleg:

1) Dacă ai zis că faci o treabă în x timp, de ce nu ai făcut-o? Eventual te scuzi dacă ai întâmpinat dificultăți sau ai avut probleme personale, dar NU că ai prins un proiect mai bănos.

2) Faptul că alții ar fi făcut lucrarea pe 2000 euro, te scuză să o faci prost (nu zic că a făcut-o prost)? Îi spui omului cum stă treaba, îi ceri 2000 de euro, îi faci treabă bună. Dacă vrea să dea banul.

Eu dacă-i zic clientului că-i fac ceva pt suma x și el propune x/2 că n-are nevoie să-l folosească decât o dată, nu e importantă calitatea, cum aș putea eu să investesc în proiect doar jumătate din experința și timpul necesare ca să iau jumătate de bani?

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.