Sonyc

Atentie daca colaborati cu Horia Nitu

Recommended Posts

Am analizat atent cazul:

Il cunosc bine pe Han. Sunt foarte multumit de tot ceea ce face si a facut. Dar daca astazi, noi, forumistii, suntem judecatori, vin cu urmatoarele precizari:

1. Un cadru personalizat si pictat manual este normal sa coste mult mai mult decat orice cadru de serie, vopsit la fabricare.

2. Imperfectiunile sesizate sunt minuscule si tind sa-i dau dreptate lui Han pentru faptul ca v-a zis: "Nu se vede, etc" si va propun sa va ganditi cum o sa arate biciclete dupa prima tura adevarata prin noroi sau dupa prima ninsoare. Bicicleta este cel mai frumos mijloc de transport si nu trebuie pastrata ca un bibelou. Trebuie sa te bucuri de ea si cel mai important este sa mearga bine. Oricum, in cazul de fata, ea arata si foarte bine . Pe de alta parte, aveti dreptul sa cereti "perfectiune", dar sa nu uitati ca totul e facut manual si perfectiunea pe care o doriti dvs costa.

3. Banuiesc ca daca sunteti asa atent la detalii, stiti cata munca implica vopsirea unui cadru si cat ar fi pretul corect pentru aceasta munca. Dumneavoastra considerati ca ati platit pretul corect?

4. Han a gresit ca a intarziat si ca nu v-a comunicat acest lucru si ca s-a enervat, dar faptul ca dumneavoastra ati sarit la bataie este sub orice demnitate. Oricat de puternici am fi, orice nas isi are nasul.

Sper sa treceti peste si sotia dvs sa se bucure de acest sport si de bicicleta. 

• Upvote 4

Cred că acest link e mai util inițiatorului decât întreaga epopee de până acum. :)

Tu esti mediator?

Sper ca glumesti. Sa-i mai imbogateasca si pe aia din "nimica toata".

Daca vorbim de vopsea cu puncte in relief, ciobituri, zgarieturi, amprente, crapaturi, scame avem de-a face, cu siguranta, de opera unui artist.

Neinteles, desigur.

Beneficiarul nu realizeaza ca e in posesia unei capodopere a carei valoare reala se va afirma peste decenii.

Restul detaliilor (termene, comportament etc.) nu fac decat sa confirme geniul maestrului.

PS

Nu cumva maestrul, din lipsa de timp (alta lucrare, mai banoasa), a incredintat lucrarea unui ucenic ?

Se practica si la case mai mari.

Ce imi plac oamenii ca tine. Nici nu se uita la poze, dar isi dau cu parerea. Uita-te la poze si apoi ai putea avea o parere pertinenta!

Ma numar si eu printre ( fostii ) clienti ai artistului. Am vopsit o furca MTB, era alba, am vrut-o neagra, nimic pretentios, nimic artistic, doar negru uniform. Pretul mi s-a parut usor piperat, baiatul a zis ca e nevoie sa dea vopseaua veche jos, sa sableze, etc, asa ca am acceptat.

Am primit-o inapoi neagra, da' cu multe urme de vopsea scursa. I le-am aratat dar fara sa am vreo pretentie, oricum o furca MTB arata bine pana la primele noroaie, pietre si cazaturi. Cand am mai avut o piesa de vopsit am fost la un vopsitor auto care a lucrat tehnic ireprosabil.

A propos de pietre, dupa un timp vopseaua a inceput sa se duca din zonele mai expuse ( ceva normal ) si am putut vedea vechea vopsea alba pe sub :)

Acum, privind retrospectiv, calitatea vopsitului as aprecia-o ca jalnica. Desi latura artistica imi place la Han, cam toate lucrarile vazute pe forum sunt foarte faine. Poate asta sa fie si un imbold sa-si perfectioneze un pic si tehnica.

• Upvote 5

Ma... Dupa ce omu e dus cu zaharelu, i se da cu flit in fata, e mintit, ignorat, mi se pare perfect normal sa se lege de orice defect, cat de mic sau mare o fi el.

In locul lui asi cere banii inapoi, toti.

Cat de indulgent sa fi cu unul care iti intarzie lucrarea mult, care spune in fata ca a lucrat la ceva mai banos in loc sa isi onoreze contractul, care iti spune ca nu e defect domle, ca oricum nu se vede... Si voi mai vreti sa il plateasca si in plus... Pai si daca iar o beleste, bineinteles dupa ce mai face vreo 2-3 lucrari importante intre timp... O fi Han asta om bun, artist...dar a pecit-o acum... Cum bine a spus cineva mai sus, sa isi aleaga clientii mai bine, si sa isi respecte cuvantul.

Eu situatia asta o vad ca cea cu zugravii, vin, promit ca fac repede si bine, si intotdeauna mai accepta alte lucrari intre timp...

Daca te uiti nimeni nu i-a luat apararea lui Han pentru ca a intarziat, dar sa spui ca tu ai lua banii inapoi e ceva deplasat. Materialele, munca unde sunt? 

Sunt sigur ca nici tu nu te-ai uitat pe fotografiile trimise de ambii si iti dai cu parerea. Ce usor este....

A doua chestie: d'aia reusim sa votam asa de bine la alegeri ca nu ne informam bine si nu citim tot. Am zis ca retrag momentan afirmatia si am explicat si de ce. Pana la bani, omul asta a luat altfel de teapa si anume avea niste asteptari de la vopsitor care nu s-au concretizat. De ce ? Ca vopsitorul a fost neserios si mincinos dupa ce a primit bani ? Dupa ce-am vazut pozele am constatat ca nu m-am inselat: la calitatea lucrarii si-a luat a 2-a teapa, iar la bani a luat-o pe a 3-a. 3 tepe nu crezi ca e cam mult ? Deci omul a investit timp, bani si asteptari dar n-a primit nimic in schimb de care sa fie multumit. A cui e vina ? A celor care voteaza bine la alegeri ? Sa fim seriosi.

1. Eu sunt chiar curios sa stiu cam de des iesi cu bicicleta. Si sa iti spun de ce. Un om, care iubeste acest sport si face totul din pasiune, isi doreste mai mult sa vada locuri noi, sa se bucure de un concurs si de turele faine cu prietenii si nu prea pune asa mare pret pe micile imperfectiuni ale unui cadru. Repet, mie mi se pare chiar fain cadrul.

2. Ce asteptari ai tu de la un artist ce iti personalizeaza bicicleta manual, cu pensula sau cu ce ustensile mai foloseste, daca asta e o lucrare proasta, o tzeapa?

3. Nu prea stiu cine a dat tzeapa cu banii. Cel care nu a mai vrut sa plateasca suma integrala si a inceput sa negocieze si apoi sare la bataie sau celalalt?

Hai sa ne bucuram de sportu asta si sa pedalam mai mult pe bicicleta decat la tastatura.

PS: O bicicleta mai aspectuoasa nu o sa te faca sa urci panta mai usor spre cele mai faine locuri!

• Upvote 4

Salutare,

observ faptul ca se rastalmacesc anumite afirmatii, la fel cum altele se omit. Iar rautatile sunt aruncate cu mare lejeritate, probabil pentru ca sunt gratuite.

Nu este suficient ca in ziua in care predai cadrul sa spui: "imi pare rau pentru intarziere, acum plateste". Nu intr-o lume normala. Eu n-am spus o clipa ca imi pare rau, dar am doar 400 de lei sa platesc.

Cat despre faptul ca i-am spus franc ca il bat, acest lucru s-a intamplat doar in momentul in care Horia a depasit orice urma de respect fata de noi. A ridicat foarte mult tonul vocii si ne-a tratat ca pe ultimii oameni. La mine este foarte simplu, ma respecti, te respect la randul meu.

Desi aceste defecte sunt considerate "minore" de anumiti oameni, "foarte usor de remediat", nu il vad pe Horia facand ceva in acest sens. Oare de ce?

Este ora 20.45, pana la ora 00.00 are inca timp suficient sa imi ofere raspunsul ce i l-am cerut. Daca alege calea rusinii, eu o voi alege pe cea a instantei.

Multumesc.

Toate bune,

Cristi.

• Upvote 1

Am privit si eu acum pozele pe un monitor calumea, nu de pe telefon, 

Concluzia mea: Culori super frumoase, pare vopsea de calitate, lacul luceste foarte frumos, mana de lucru este intr-adevar priceputa, DAR:  Defecte sunt in pozele 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16,17, 20, 28, 33, 36, 39, sunt inacceptabile, mai ales ca provin din mana unui profesionist. (par greseli de amator)

Chiar daca o dati unii de gard tot indrugand ca e lucru manual si unicat si trebuie apreciat, si mai si ziceti ca 1200 lei nu e mult...     Da, trebuia apreciat lucrul manual, dar cel facut BINE!!!

Putin ar trebui sa ii pese tepuitului ca pe parti pisicile nu sunt la fel, ptr ca este totusi munca manuala, dar defectele , care sunt foarte multe nu pot fi trecute cu vederea...

Inca o data jos palaria ptr mana lui Han. ptr  indemanare, dar comportamentul (daca este adevartat ce sa povestit) si finisarile, cat si greselile multe, lasa de dorit, cu toate acestea, eu m-am indragostit de cadrul acesta, de culori, de cum arata. :)   Dar tot teapa se numeste.  Eu asa, m-am pus in pielea clientului, mi-ar fi mila sa il bag la refacut, l-as accepta asa cum este, dar nu la 1200 lei, ci un maxim jumatate din suma initial stabilita. Ptr ca sunt foarte multe greseli, foarte multe...

Cu putina atentie, si vopsit intr-un loc special, unde nu vin scame... merita 1200 lei oricand, Doar ca mi-ar fi mila sa o scot pe poteci :)))

Pe a mea, noua am zgariat-o din prima zi, dar nu mia pasat, ptr asa ceva m-ar durea sufletul.

Ps ptr cei care spun cu voce tare pe aici ca lucrul manual este normal sa vina cu defecte, veniti la mine la atelier, sa va fac ochelari manual, dar asa, cu defecte, sa vad, comentati, sau apreciati lucrul manual???   (lucrez pe aparate de ultima generatie, dar ptr voi o sa lucrez manual  :)) si am sa ma straduiesc sa fie si prost )

• Upvote 3

1. Eu sunt chiar curios sa stiu cam de des iesi cu bicicleta. Si sa iti spun de ce. Un om, care iubeste acest sport si face totul din pasiune, isi doreste mai mult sa vada locuri noi, sa se bucure de un concurs si de turele faine cu prietenii si nu prea pune asa mare pret pe micile imperfectiuni ale unui cadru. Repet, mie mi se pare chiar fain cadrul.

2. Ce asteptari ai tu de la un artist ce iti personalizeaza bicicleta manual, cu pensula sau cu ce ustensile mai foloseste, daca asta e o lucrare proasta, o tzeapa?

1. Nu-s maniac din ala de iese pe la concursuri. Si nici nu ies saptamanal pe munte. Sunt biciclist urban, navetist. Pana acu 3 luni cand am capatat o nenorocita de gonartroza ieseam zilnic la naveta 36 km. Dupa problema aia, cam de 2-3 ori pe saptamana la naveta iar in weekend o tura de placere de 40-50 km. Design-ul cadrului e frumos. Modul cum l-a pus in aplicare lasa de dorit.

2. Nu esti un artist complet daca nu stapanesti ambele faze ale lucrarii: ideea si punerea in practica. Cineva mai sus mi-a luat fraza din tastatura, daca vreau ceva fara pretentii, ma duc la un vopsitor auto. Voi capata un cadru vopsit bine si cam atat. Daca vreau mai mult, ma duc la un artist.

Edit: poate totusi nu-i rea ideea: cadru vopsit profesional la un atelier auto, nu se aplica lacul, apoi dus la artist pentru personalizare si lacuire. Ce ziceti ?

Am privit si eu acum pozele pe un monitor calumea, nu de pe telefon, 

Concluzia mea: Culori super frumoase, pare vopsea de calitate, lacul luceste foarte frumos, mana de lucru este intr-adevar priceputa, DAR:  Defecte sunt in pozele 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16,17, 20, 28, 33, 36, 39, sunt inacceptabile, mai ales ca provin din mana unui profesionist. (par greseli de amator)

Chiar daca o dati unii de gard tot indrugand ca e lucru manual si unicat si trebuie apreciat, si mai si ziceti ca 1200 lei nu e mult...     Da, trebuia apreciat lucrul manual, dar cel facut BINE!!!

Putin ar trebui sa ii pese tepuitului ca pe parti pisicile nu sunt la fel, ptr ca este totusi munca manuala, dar defectele , care sunt foarte multe nu pot fi trecute cu vederea...

Inca o data jos palaria ptr mana lui Han. ptr  indemanare, dar comportamentul (daca este adevartat ce sa povestit) si finisarile, cat si greselile multe, lasa de dorit, cu toate acestea, eu m-am indragostit de cadrul acesta, de culori, de cum arata. :)   Dar tot teapa se numeste.  Eu asa, m-am pus in pielea clientului, mi-ar fi mil;a sa il bag la refacut, l-as accepta asa cum este, dar nu la 1200 lei, ci un maxim jumatate din suma initial stabilita. Ptr ca sunt foarte multe greseli, foarte multe...

Cu putina atentie, si vopsit intr-un loc special, unde nu vin scame... merita 1200 lei oricand, Doar ca mi-ar fi mila sa o scot pe poteci :)))

Pe a mea, noua am zgariat-o din prima zi, dar nu mia pasat, ptr asa ceva m-ar durea sufletul.

Pe bune daca te inteleg. Spui ca e frumos cadrul, ca iti place si iti e mila sa o scoti pe poteci - cu alte cuvinte e o biciclete super faina. De asemenea, spui ca pretul corect e doar 600 de lei, chiar daca stii ca materialele sunt 3-400, taxele pt atelier + multe alte taxe pe care nu le cunoastem ar fi vreo tot 3-400. Te-ai intrebat daca omul care a lucrat e si el multumit? Sau numai multumirea noastra conteaza?

Noi, romanii, suntem carcotasi si nu stim sa apreciem munca. Vrem totul cat mai ieftin si cat mai de calitate. Avea dreptate Horatiu Campean.

• Upvote 2

Si totusi , Han nu are nici un punct de vedere ...

Si ce sa zica?  Ca ii pare rau ca la amanat, si ca a iesit prost, dar ii trebuie si banii lui, chiar daca nu e tocmai ok nimic???

g.popovici, stai jos... ai nota 2.  Merita 1500 lei daca nu era cu defectele mentionate de mine mai sus, asa, nu o ridicam!!!!

Mai reciteste ce am scris, am mentionat si lucrurile pozitive si cele negative.  Ce nu e clar?

E frumos,  dar nu e profi... deci???

Hai sa ma cobor ptr tine la clasa a doua...  Vizualizeaza urmatoarea situatie:  Mergi sa cumperi un ferrari, ai strans banii, vine masina dupa lungi asteptari, mult peste cat era stabilit, esti totusi bucuros , mergi sa o iei, si vezi ca e frumoasa, rosie, luceste, dar mergand aproape vezi ca e zgariata,  vopsita neglijent pe alocuri, ciobita, cu bule in vopsea,  il mai iei???  Ia, fi sincer...

Sau poate mai are si alte lucrari de facut si daca isi pierde timpul dand explicatii le intarzie si pe acelea.

Hai pe bune @@mumus, ce e impardonabil in pic06.jpg acolo unde vine colierul de sa? Aia nici nu e vopsea sarita.

• Upvote 3

Ma respecti, te respect la randul meu.

Desi aceste defecte sunt considerate "minore" de anumiti oameni, "foarte usor de remediat", nu il vad pe Horia facand ceva in acest sens. Oare de ce?

Este ora 20.45, pana la ora 00.00 are inca timp suficient sa imi ofere raspunsul ce i l-am cerut. Daca alege calea rusinii, eu o voi alege pe cea a instantei.

Ehh aici nu prea se "pupa" lucrurile. Vorbesti de oameni, omenie, ca tu ai fi lasat si in plus, daca era totul cum iti doreai, dar ai un ton de superioritate clar fata de HAN. 

Mai corect este: "Te respect si astept sa ma respecti si tu". Daca as fi Han, eu nu ti-as raspunde la termenele stabilite de tine pentru ca din nou tu impui lucrurile si nu esti cu nimic superior. 

De ce m-am implicat mai mult decat trebuie in acest topic???

Pentru ca ii apreciez foarte mult munca lui Han si stiu ce lucruri frumoase poate sa faca. El este chiar un deschizator de drumuri in aceasta categorie. De asemenea, sunt sigur ca in continuare va puteti intelege cumva, bineinteles daca mai reduci si tu din cerinte, pentru ca el chiar tine la clientii lui si vrea sa ii multumeasca, desi in cazul tau au fost probleme.

Cel mai mult, m-as bucura sa intelegi ca bicicleta ofera placere si amintiri frumoase prin prisma locurile vizitate si nu prin cat de frumoase este. Ma repet, o sa vina prima tura noroioasa, prima ninsoare si o sa apara multe imperfectiuni. Bicicletele nu sunt bibelouri. 

Nici nu cred ca Han e dator cu o explicație forumului :). Problema trebuie rezolvată intre cei 2. Noi probabil că am putea discuta la infinit si ne-am aprinde degeaba.

• Upvote 3

In pomul cu roade se arunca cu bete..

Dl Han m-a castigat de client. Si reclama negativa e buna...

• Upvote 5

Sau poate mai are si alte lucrari de facut si daca isi pierde timpul dand explicatii le intarzie si pe acelea.

Hai pe bune @@mumus, ce e impardonabil in pic06.jpg acolo unde vine colierul de sa? Aia nici nu e vopsea sarita.

Aia e minora, dar se pune si aia, ptr tine poate sunt altele, ptr mine sunt inacceptabile toate mentionate de mine, daca era numai una, ridicam cadrul fluierand, dar cand sunt o gramada, ramai cu un gust amar.

Una, doua greseli nu ar fi mare branza, ca na, e om, dar cand sunt multe?

Eu am fost impartial, daca era sa tin cu pagubitul, nu laudam nimic.  Dar tragand  linie, consider ca nu e lucru facut profi.   (vezi postul cu Ferrari)

Hai sa ma cobor ptr tine la clasa a doua...  Vizualizeaza urmatoarea situatie:  Mergi sa cumperi un ferrari, ai strans banii, vine masina dupa lungi asteptari, mult peste cat era stabilit, esti totusi bucuros , mergi sa o iei, si vezi ca e frumoasa, rosie, luceste, dar mergand aproape vezi ca e zgariata,  vopsita neglijent pe alocuri, ciobita, cu bule in vopsea,  il mai iei???  Ia, fi sincer...

O comparatie foarte buna. Ce sa zic....

Lasa ma ca MTB a fost inventat pentru expozitii, nu pentru ture faine si impliciti  amintiri faine. 

Nu e clar faptul ca nu mi-ai raspuns la intrebare.... 

PS: Nu prea imi place sa vorbesc cu oamenii care se dau superiori. Te rog, pastreaza nivelul adecvat. In caz contrar, eu inchei discutia aici.

• Upvote 1

Ehh aici nu prea se "pupa" lucrurile. Vorbesti de oameni, omenie ca tu ai fi lasat si in plus, daca era totul cum iti doreai, dar ai un ton de superioritate clar fata de HAN. 

Mai corect este: "Te respect si astept sa ma respecti si tu". Daca as fi Han, eu nu ti-as raspunde la termenele stabilite de tine pentru ca din nou tu impui lucrurile si nu esti cu nimic superior. 

De ce m-am implicat mai mult decat trebuie in acest topic???

Pentru ca ii apreciez foarte mult munca lui Han si stiu ce lucruri frumoase poate sa faca. El este chiar un deschizator de drumuri in aceasta categorie. De asemenea, sunt sigur ca in continuare va puteti intelege cumva, bineinteles daca mai reduci si tu din cerinte, pentru ca el chiar tine la clientii lui si vrea sa ii multumeasca, desi in cazul tau au fost probleme.

Cel mai mult, m-as bucura sa intelegi ca bicicleta ofera placere si amintiri frumoase prin prisma locurile vizitate si nu prin cat de frumoase este. Ma repet, o sa vina prima tura noroioasa, prima ninsoare si o sa apara multe imperfectiuni. Bicicletele nu sunt bibelouri. 

Deci recunosti ca Han a gresit, si ceri sa il ierte... pai ok ok, il iarta, da nu a primit ce a cerut, si a platit mai mult decat face :))  Toti astia care tineti cu Han o dati ca e artist, ca e clientul prea exigent... Pai daca e asa, sa zica din start ca lucrarea iese frumoasa, dar: cu amprente, zgarieturi, finisaje de incepator pe alocuri. :))

Eu unul m-am convins ca Han lucreaza bine dar prost.   :o3       Nu mai comentez ca nu are rost... sunt in schimb curios de rezultatul acestei neintelegeri.

• Upvote 2

Deci recunosti ca Han a gresit, si ceri sa il ierte... pai ok ok, il iarta, da nu a primit ce a cerut, si a platit mai mult decat face :))  Toti astia care tineti cu Han o dati ca e artist, ca e clientul prea exigent... Pai daca e asa, sa zica din start ca lucrarea iese frumoasa, dar: cu amprente, zgarieturi, finisaje de incepator pe alocuri. :))

Atat ai inteles tu... este evident ca o mica parte de vina o are si Han, daca este adevarat faptul ca nu a respectat termenele stabilite strict.  Repet pana cand o sa inteleaga oamenii ce inseamna MTB-ul:

MTB + om = ture faine + prieteni = amintiri frumoase.

MTB nu inseamna biciclete de expozitie cu care sa te lauzi la prieteni si fie nefolosita.

Tu ziceai ca, in prima zi, noua ta bicicleta s-a zgariat. Fa un exercitiu de imaginiatie, cum arata Cube-ul acesta deosbit al domnului Cristi intr-o zi cu ploaie si ninsoare pe coborarea de la etapa din Triada, de pe Postavaru pana in Brasov.

Prea multa vorba saracia omului. Eu am transmis ce cred si cum vad lucrurile. Imi doresc ca acest conflict sa se termine. Suntem prea putini in acest domeniu sa ne mai si "mancam" intre noi.

• Upvote 1

Am pierdut ceva timp citind topicul asta fiindca am si eu un cadru la Han la care trebuie sa lucreze.

Sunt cateva probleme distincte: pretul, respectarea termenelor si calitatea lucrarii.

Pretul:

pai aici e simplu, se stabileste ca la orice bun/serviciu dupa cerere si oferta. Bineinteles e vorba si de numarul de ore lucrate, de complexitatea si calitatea lucrarii, dar in ultima instanta se reduce la cerere vs oferta. Ca idee, stiu sigur ca un cadrul Colnago high-end e cateva mii de euro, din care peste 1000 reprezenta vopsitul partial manual (de obicei au si niste stickere). Si nici un cadrul nu e unicat, e vorba de acelasi model, sabloane etc. Ceva custom imi imaginez ca e foarte scump. 
Calitatea:

M-am uitat la pozele de ansamblu postate de Han, m-am uitat si la macro-urile puse de Sonyc. Din punctul meu de vedere cadrul arata f bine si nu vad ce relevanta au niste macro-uri. Inteleg ca vrei sa arate bine si chiar sa te lauzi cu noul cadru la prieteni e ceva normal, dar plm nimeni nu o sa se uite cu lupa la el ma omule. Am vazut mai multe cadre pictate de Han pe la amici si arata f bine, dar nah, e drept nimeni nu s-a uitat cu lupa la ele. Cea mai aiurea mi s-a parut faza cu coada pisicii. Pai tocma ala e farmecu ca nu sunt fix la fel. Daca iei 10 artisti sa-ti picteze aceeasi pisica neagra vei avea 10 tablouri diferite. Acelasi lucru se intampla si daca pui acelasi artist sa picteze aceeasi pisica de 10  ori. Daca vrei ceva perfect identic fa-ti stickere. Iese si mai ieftin.  

Termenele:

Despre termene parerea mea e ca trebuie respectate atata timp cat ati stabilit o data clara. M-ar mira insa sa fi stabilit fiindca stiu de la mai multa lume ca Han lasa o marja de eroare tocmai fiindca nu e vorba de batut cuie la norma. Dar ce-i drept e drept daca ati stabilit ceva clar si nu a livrat poti sa-l penalizezi daca consideri ca e cazul. Din cate inteleg oricum ai platit cu 2 milioane mai putin ceea ce ar trebui sa regleze lucrurile.

Daca defectele semnalate mi se par ultra-exagerate, atunci aia cu datul in judecata mi se pare complet nerealista, ba chiar amuzanta. 
Daca as fi bogat i-as plati lui Han avocat doar ca sa aud:
"Si in plus onorata instanta, e vorba de pisici! Talharele nu sunt identice, unele au coada alba altele neagra, ba chiar sunt unele mai stufoase. Este inadmisibil! Noi in Coreea de Nord avem o lista de tunsori aprobate!" :)))))

• Upvote 5

Am pierdut ceva timp citind topicul asta fiindca am si eu un cadru la Han la care trebuie sa lucreze.

Sunt cateva probleme distincte: pretul, respectarea termenelor si calitatea lucrarii.

Pretul:

pai aici e simplu, se stabileste ca la orice bun/serviciu dupa cerere si oferta. Bineinteles e vorba si de numarul de ore lucrate, de complexitatea si calitatea lucrarii, dar in ultima instanta se reduce la cerere vs oferta. Ca idee, stiu sigur ca un cadrul Colnago high-end e cateva mii de euro, din care peste 1000 reprezenta vopsitul partial manual (de obicei au si niste stickere). Si nici un cadrul nu e unicat, e vorba de acelasi model, sabloane etc. Ceva custom imi imaginez ca e foarte scump. 

Calitatea:

M-am uitat la pozele de ansamblu postate de Han, m-am uitat si la macro-urile puse de Sonyc. Din punctul meu de vedere cadrul arata f bine si nu vad ce relevanta au niste macro-uri. Inteleg ca vrei sa arate bine si chiar sa te lauzi cu noul cadru la prieteni e ceva normal, dar plm nimeni nu o sa se uite cu lupa la el ma omule. Am vazut mai multe cadre pictate de Han pe la amici si arata f bine, dar nah, e drept nimeni nu s-a uitat cu lupa la ele. Cea mai aiurea mi s-a parut faza cu coada pisicii. Pai tocma ala e farmecu ca nu sunt fix la fel. Daca iei 10 artisti sa-ti picteze aceeasi pisica neagra vei avea 10 tablouri diferite. Acelasi lucru se intampla si daca pui acelasi artist sa picteze aceeasi pisica de 10  ori. Daca vrei ceva perfect identic fa-ti stickere. Iese si mai ieftin.  

Termenele:

Despre termene parerea mea e ca trebuie respectate atata timp cat ati stabilit o data clara. M-ar mira insa sa fi stabilit fiindca stiu de la mai multa lume ca Han lasa o marja de eroare tocmai fiindca nu e vorba de batut cuie la norma. Dar ce-i drept e drept daca ati stabilit ceva clar si nu a livrat poti sa-l penalizezi daca consideri ca e cazul. Din cate inteleg oricum ai platit cu 2 milioane mai putin ceea ce ar trebui sa regleze lucrurile.

Daca defectele semnalate mi se par ultra-exagerate, atunci aia cu datul in judecata mi se pare complet nerealista, ba chiar amuzanta. 

Daca as fi bogat i-as plati lui Han avocat doar ca sa aud:

"Si in plus onorata instanta, e vorba de pisici! Talharele nu sunt identice, unele au coada alba altele neagra, ba chiar sunt unele mai stufoase. Este inadmisibil! Noi in Coreea de Nord avem o lista de tunsori aprobate!" :)))))

Exact asta e si parerea mea!

Mai bine de atat nici nu puteai sa "subliniezi" in cateva randuri.

• Upvote 1

Nici nu cred ca Han e dator cu o explicație forumului :). Problema trebuie rezolvată intre cei 2. Noi probabil că am putea discuta la infinit si ne-am aprinde degeaba.

Dator nu este , dar sa  nu ai nici o reactie la cele cateva poze care chiar prezinta unele defecte  si aici ma refer la scame , umflaturi , amprente , inseamna  multe

Atat ai inteles tu... este evident ca o mica parte de vina o are si Han, daca este adevarat faptul ca nu a respectat termenele stabilite strict.  Repet pana cand o sa inteleaga oamenii ce inseamna MTB-ul:

MTB + om = ture faine + prieteni = amintiri frumoase.

MTB nu inseamna biciclete de expozitie cu care sa te lauzi la prieteni si fie nefolosita.

Tu ziceai ca, in prima zi, noua ta bicicleta s-a zgariat. Fa un exercitiu de imaginiatie, cum arata Cube-ul acesta deosbit al domnului Cristi intr-o zi cu ploaie si ninsoare pe coborarea de la etapa din Triada, de pe Postavaru pana in Brasov.

Prea multa vorba saracia omului. Eu am transmis ce cred si cum vad lucrurile. Imi doresc ca acest conflict sa se termine. Suntem prea putini in acest domeniu sa ne mai si "mancam" intre noi.

Altfel spus, ce daca are defecte, oricum se murdareste, n`asha ?

Iata o gandire tipic bashtinasa.

Aferim ! 

Altfel spus, ce daca are defecte, oricum se murdareste, n`asha ?

Iata o gandire tipic bashtinasa.

Aferim ! 

Exista oameni care se dau cu bicicleta si oameni care se uita la ele si vorbesc despre ele. Eu sunt in prima categorie. Tu?

Sunt sigur ca nu ai vazut toate pozele pentru ca aveai o alta parere despre "defecte".

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.