Sonyc

Atentie daca colaborati cu Horia Nitu

Recommended Posts

Felicitari pentru initiativa, Ovidiu.

Probabil @@Sonyc a crezut ca suntem niste straini dezbinati, cand defapt noi suntem ca o familie si ne cunoastem de o viata.

Eu cred ca escrocul este cumparatorul care a incercat sa obtina o lucrare de arta la un pret redus (sub pretextul ca nu este realizata 100% perfect). Si este adevarat ca exista defecte minuscule, dar nici noi la atelierul de restaurari nu atingem perfectiunea, desi cel mai experimentat dintre noi are 45 de ani vechime. Si la noi se intorc unii clienti inapoi ca sa retusam mici detalii, dar nu ne ameninta nimeni cu instanta.

In alta ordine de idei sunt dispus sa vin in romania doar pentru a asista la proces, iar in cazul in care instanta ii va da castig de cauza nemultumitului, platesc si eu 200£ pentru maestru.

Cu respect.

Adrian Toni.

Aici greșești,

nu am luat partea nimănui și nici nu mă obosesc să mă uit la arhiva aceea de poze pusă de Sonyc.

De ce nu mă uit la poze? Pentru că sunt perfecționist și dacă și Sonyc era perfecționist le urca pe toate la aceeași dimensiune pe un site de găzduire, le punea pe forum să fie vizibile când îi deschid postarea. Așa el a urcat pe net o arhivă care nu știu ce conține și se așteaptă ca eu să fac efortul să o deschid ca să îl judec pe un alt membru al acestui forum.

Nu cred că Sonyc este un excroc care a vrut să cumpere subevaluat ceva. Cred că este un om nemulțumit de un serviciu oferit de altcineva.

Dacă este vina lui că nu a știut să se impună, dacă este vina lui Han că nu a știut în ce se bagă, asta cred sincer că doar ei doi pot să lămurească. Noi putem doar să ne dăm cu părerea.

În rest, cei care spun că acest forum este o familie și că cineva apără pe altcineva doar pentru că există o anumită comunitate reușesc doar să mă amuze.

Mă știu cu câțiva dintre cei care au postat în apărarea lui Han de aproape 10 ani. Nu doar pe forum (deși ciclism.ro a fost locul în care ne-am cunoscut online) ci și în viața reală. Suntem amici și în afara acestui forum și cam știm ce ne poate capul (eu un nebun sâcâit, ei fiecare cu păsărelele lor). Normal că există o doză de subiectivism la fiecare, trebuie să fi idiot să ceri unor oameni care sunt prieteni să se trateze unul pe celalalt fără a fi subiectivi, cu atât mai mult când vorbim de cuvântul unui necunoscut contra cuvântului unui prieten.

De la cele de mai sus până la a spune că există o coaliție și un fan club han este cale lungă. Hai să discutăm cu argumente dacă le avem, dacă vrem doar să facem pe deștepții mai bine încercăm prin alte locuri, aici e casa plină :)

• Upvote 1

De la cele de mai sus până la a spune că există o coaliție și un fan club han este cale lungă.

Tocmai asta nu am spus. Era sarcasm. Stii?

Daca ai incerca 2 minute sa te pui in pielea unui idiot si sa citesti din nou ultimele doua pagini ale thread-ului, ai vedea ca reactia ciclism.ro a fost tocmai una de haita. Eu unul aveam niste asteptari ceva mai mari. Si chiar nu ma intereseaza povestea in sine pentru ca nu vreau sa vopsesc un cadru in viitorul apropiat.

• Upvote 3

Incepand "de cand" niste oameni cu viziuni similare constituie "o haita"? si de cand raspunsurile unui atac slab justificat (deci defensive) pot fi comparate ofensivitatea unui grup care se organizeaza sa atace (=haita)?

Ne indepartam din nou de subiect si uitam ca topicul este legat de calitatea lucrarii.

Este adevarat ca "adevarul nu depinde de numarul sustinatorilor lui", dar raspunsurile indica un numar mare de clienti multumiti, iar aparitia unei situatii de genul asta este oarecum normala.

Nu-i poti multumi pe toti (cu pasaricile sau standardele fiecaruia) si, cum s-a mentionat mai sus, in mai multe randuri, probabil e necesara o selectie a clientilor.

• Upvote 1

Imi dau si eu cu parerea dupa cele citite pe aici :D

1. Sonyc este tipul de client perfectionist care stie ce vrea insa nu se exprima destul de bine despre idealul lui asupra finalului lucracrii in opinia lui

-cum a spus si colegul mai sus este tipul de client care se poate razgandi de cate ori vrea dar pt asta pretul trebuie sa fie pe masura

2. Han-artistul cu un aer superior care se vede in top 3 si tot ce iese din mana lui este arta...chiar si cu imperfectiuni recunoscute(el lucreaza cu pasiune doar cand are chef)

-eu tind sa cred ca face treaba buna insa nu stie sa isi gestioneze timpul

la lucrarea de fata as trece cu vederea dimensiunea cozii,ochilor maţei insa impuritatile din vopsea nu(scame,lac scurs)asta denota graba si pedeoparte interesul artistului fata de lucrarea respectiva.

Iar pretul ca e mult sau putin atat a considerat artistul ca valoreaza munca lui(cum sunt unii care muncesc pe 1400ron sau alti care nici nu pleaca de acasa pt banii aia)

Despre detaliile ulterioare cu judecata &stuff nu cred ca isi au rostul,din moment ce v-ati tiganit odata iar plata a fost facuta partial clientul a fost oarecum multumit pt lucrare

Ps:ma plictisesc la munca :D

• Upvote 1

Este foarte posibil ca nivelul de minutiozitate si precizie cerut de beneficiar in acest caz sa nu poata fi atins prin mijloacele tehnice de care prestatorul dispunea. Ma refer strict tehnic, nu la talent si indemanare, de care sunt convins ca dispune.

Poate aceste deziderate s-ar atinge doar prin mijloace mai sofisticate (powdercoating, gravare laser - zic asta ca amator pur, poate @@toni34 , ca meserias, ar putea sa confirme/infirme).

Astfel, nici unul dintre cei 2 nu a realizat acest impediment decat undeva la mijlocul derularii proiectului. 

Consider ca rezolvarea in instanta e o chestiune de domeniul fantasticului, mai ales daca nu exista un contract scris.

• Upvote 2

Degeaba a lucrat artistul bine pe 10 bicle, daca la a 11-a a pecit-o.

Sau poate ca a lucrat la fel ca si pana acum, dar clientii au fost vrajiti de culori, stralucire, si nu au vazut locurile nevopsite, scamele, amprentele samd...

Nu pot pricepe comentariile pro Han, cand vad cat amatorism e un poze, si ma refer la greseli.

Te autonumesti artist, apai fa arta nene...

• Upvote 2

Pai de la distanta asta sunt facute si pozele lui Horia de pe prima pagina... Doar nivelul de complexitate e altul :)

Adu spre comparatie ceva cu "macro", sa vedem coada de pisica stramba, tremuranda si infoiata :)

• Upvote 2

Parca zicea cineva ca se inchide acest topic si vad aceleasi discutii.

Daca tot lasati discutia deschisa, eu sunt curios sa vad ceva informatii de la proces.

Numai bine!

Adrian

• Upvote 1

@@MLADEN

"Ce m-a deranjat cel mai mult, de fapt dezamăgit, îi atitudinea de "lasă că merge şi aşa" exprimată de mai mulţi forumişti despre care până acuma aveam o părere bună, mai mult de atăt, nu doar au exprimat-o ci au încercat să  o impună ca o atitudine normală, firească."

Romanii care stiu sa ceara calitate pt. banii platiti sunt rara avis.

Chestie de educatie/mentalitate.

Din cauza asta omul e privit ca o ciudatenie/curiozitate, chiar deranjeaza.

Iar incercarea de a scuza defectele prin calitatea artistica a produsului e de-a dreptul penibila.

Pt. ca artistii veritabili expun in galerii de arta.

Nu deseneaza pisici pe biciclete. 

Si eu vreau sa vin in instanta.

Sonyc si-a stirbit singur din credibilitate cand a anuntat ca vrea toti banii inapoi, refacerea lucrarii de la zero sau pac, la "cremenal" vorba lui nea Iancu. Banii din munca ta sunt sfintiti, cei facuti de altcineva din munca acestuia sunt "tzepe". Involuntar sau nu, este una dintre cele mai mari arogante pe care mi-a fost dat sa le citesc pe forumul asta.

Poate ca unele dintre "macrourile" arhivate imi sunt confuze si nu stiu daca sa le apreciez corect ca "ok" sau imperfecte, dar atitudinea de bataie de joc cand e vorba de timpul, munca si banii altuia tine de o limita pe care nu trebuie sa o depasesti.  

• Upvote 2

Trevisez, daca nu erau pozele, nu comentam, dar asa, spun linistit: NU AI DREPTATE.  Ia fugi si cumpara o masina noua, configureaz-o dupa bunul plac, si sa ti se livreze mult mai tarziu, cu zgarieturi, amprente in vopsea, etc, o ridici? Sau poate o ridici, si vezi defectele dupa, ce faci? Te bucuri ca ai masina de firma? Ce conteaza ca e vopsita prost! Sau faci orice poti sa nu iei clapa?

Si cireasa de pe tort, sa vina angajatii firmei si sa iti spuna ca e normal sa fie asa, ca e 'bentley domle' e unicat...

Sunt ferm convins ca adevarul este undeva la mijloc intre cei doi, dar pozele vorbesc de la sine.

Si DA, banii cheltuiti de mine sunt sfinti, si atata timp cat cineva se angajeaza sa faca ceva in schimbul banilor mei, si nu face, sunt liber sa decid ce fac cu banii mei...

Si eu lucrez cu 'publicul' si citesc clientii, sunt liber sa ii refuz daca vreau, am avut caz in care a vrut sa 'ma faca' l-am trimis la plimbare, ma amenintat cu judecata... si tot l-am trimis la plimbare, dupa aproape un an vine tot la mine sa ii fac ochelari, il recunosc ii zic ca: ce cauti domle aici, ii spun ca l-am recunoscut, si el zice: nu domle, ma confunzi :))

Eu cand gresesc, ca gresesc si eu ca sunt om, rar, dar gresesc... imi asum raspunderea, si pana acum pot spune linistit ca si dupa ce am plecat de la un loc de munca,  o parte din clientii vechi au venit dupa mine... asa si Han, daca asta e un caz singular... probabil o rezolva el cumva.. nu mai tot sariti in ajutor, ca pozele vorbesc...

Si ca sa nu se creeze false imagini, putem inlocui bentley-ul si cu un logan...

• Upvote 3

De ce ai vopsi o bicla folosita in asemenea locuri?   Eu stiu ca ma dau pe drumuri mai nasoale, de asta nu i-mi pasa de vopsea...  daca vreau o vopsea profi, o tin in vitrina, sau ma dau pe asfalt...

Acu' ca nu ai ce zice, o dai intoarsa, ca bicla e ptr dat, nu conteaza cum arata ea   :)))

mumus unde ai atelierul de ochelari? As fi vrut sa vin la tine sa-mi repari niste ochelari dupa care sa pun aici niste poze macro. Sa-i masor cu sublerul, micrometru si cu lupa. Sigur gasesc mai multe defecte decat Sonyc la pisicute :-? ..  Si nu mai compara pisicile de pe un CUBE facute manual cu vopseaua de pe un bentley chiar si logan facuta computerizat.

Chiar m-am distrat urmarind acest subiect =))

• Upvote 1

Daca spoielile nu ar fi contat lumea nu ar fi defilat prin enspe galerii cu bicicletele lor. Topicul curent devine neprofesionist, lasati-l sa mai respire.

@@Sonyc

Pana la urma ai cadru foarte frumos. Glumeste si tu putin pe seama situatiei curente, e spre binele tau.

• Upvote 1

Nu inteleg ce legatura are poza de mai sus cu topicul.

Parca era vorba de o (ne)intelegere intre un prestator de servicii si un client si despre cum au decurs treburile. 

Daca clientul vrea sa puna bicicleta in expozitia personala sau sa o zgarie cu smirgel cu manuta lui dupa 1 saptamana, asta nu e treaba noastra. 

Deasemenea, faptul ca el a ales sa vopseasca un cadru Cube Aim si nu un Colnago de 1.000Eur - iarasi nu e treaba noastra, e doar a lui.

Cred ca trebuie analizata DOAR calitatea lucrarii si (ne)respecarea timpului de lucru comunicat de prestator in faza initiala.

Restul e can-can.

• Upvote 5

mumus unde ai atelierul de ochelari? As fi vrut sa vin la tine sa-mi repari niste ochelari dupa care sa pun aici niste poze macro. Sa-i masor cu sublerul, micrometru si cu lupa. Sigur gasesc mai multe defecte decat Sonyc la pisicute :-? ..  Si nu mai compara pisicile de pe un CUBE facute manual cu vopseaua de pe un bentley chiar si logan facuta computerizat.

Chiar m-am distrat urmarind acest subiect =))

Garantat ca NU!   Daca ai nevoie, si nu ai profesionisti in B, da pm, si vei avea adresa.  Sau lasa un nr de telefon...

ps:  sunt artist, deci te voi taxa, te voi duce cu zaharelul, si i-ti voi oferi ceva cu defecte, iar tu  nu vei avea  dreptul sa comentezi...  $-)

• Upvote 2

Pt. ca artistii veritabili expun in galerii de arta.

Nu deseneaza pisici pe biciclete. 

Nu m-aş hazarda să merg în direcţia asta deoarece "beauty is in the eyes of the beholder" (am scris în engleză deoarece sună mai bine decăt varianta românească: te caci în gustul omului). ;))

Indiferent că-s pictate pisicuţe, cranii, etc... după mine una îi să execuţi asta "din mână" şi îi total altceva să aplici "matematic" nişte şabloane.

Popoviciule, sunt deacord cu punctul tău de vedere, dar nu se aplică în cazul de faţă. Cadrul acesta probabil n-o să vadă noroi în viaţa lui. Nu mai insista.

• Upvote 3

Garantat ca NU!   Daca ai nevoie, si nu ai profesionisti in B, da pm, si vei avea adresa.  Sau lasa un nr de telefon...

ps:  sunt artist, deci te voi taxa, te voi duce cu zaharelul, si i-ti voi oferi ceva cu defecte, iar tu  nu vei avea  dreptul sa comentezi...  $-)

Garantat ca DA!! Nu sti cat de pretentios pot fi..Daca vreau sa gasesc noduri in ochelarii tai tot gasesc. Stiu ca o sa-mi spui: nu se vede.... sau: la banii astia atata se poate face.. 

Si uite asa mergem la "judecatore" :-W

Eu cred ca pentru Han , topicul acesta a adus mai multa reclama decat antireclama

Salutare!

pictez biciclete de ceva vreme încoace și pentru ca o fac cu plăcere, încerc de fiecare dată să-l mulțumesc pe cel care îmi cere o lucrare personalizată. Cred că în mare măsură am reușit, citind reacțiile multora postate aici.  Constat cu regret că nu poți mulțumi însă pe toată lumea.

Versiunea clientului nemulțumit este adevărată până la un punct. Realizarea computerizată a schițelor a durat mai mult, într-adevăr, fapt pentru care mi-am cerut scuze (am întârziat o săptămână).  Cînd cadrul a fost gata, primul reproș a fost cel că una dintre pisici avea codița neagră, nu albă, ca în proiect, și problema principală era nu că nu arăta bine, ci că ”nu s-a respectat proiectul”. În acel moment ar fi trebuit să închei colaborarea noastră, dar n-am făcut-o, ci m-am oferit să rectific situația împreună cu alte detalii care pentru client erau importante. Din punctual meu de vedere, acelea nu erau defecte semnificative și motive întemeiate pentru a refuza o lucrare.  Am trecut peste asta, am acceptat și alte obiecții, cu promisiunea că le voi corecta.

Apostrofat ulterior că îmi permit să plec din București în weekend în loc să lucrez la cadru, am oferit șansa proprietarului nemulțumit să își recupereze cadrul bun de predat fără să îmi plătească nimic, dar a refuzat.

În aceste condiții, am luat-o de la capăt cu răbdare și migală – fapt ce desigur, a durat. Apoi mă trezesc cu un alt mesaj scris ca ”îi ajunge bătaia mea de joc” (?) și că își vrea cadrul mai repede înapoi. L-am finalizat a doua data, l-am invitat să îl vadă și să îl achite, cum mi se părea firesc. A insistat să îl vadă pe lumina zilei pentru a depista mai ușor defectele. Ne-am întâlnit pe la miezul zilei și timp de aproximativ jumătate de oră a căutat eventualele imperfecțiuni împreună cu soția lui.

Ce s-a petrecut mai departe a povestit el cu lux de amănunte, nu mai are rost să insist. Menționez doar că nu mi-a mai reproșat niciun defect, în schimb m-am ales cu noi amenințări și o atitudine ”plină de respect”. Faptul că nu I s-a părut normal să achite suma integrală pt întârziere și tonul folosit n-au fost, din nou, dovezi ale respectului cu care investești o înțelegere verbală între doi oameni educați, înțelegere în care nu era stipulat clar niciun termen-limită sau faptul că suma cerută prevede oricâte modificări consideră el necesare atingerii ”perfecțiunii”.

Trecând peste asta, constat că mi se oferă 3 ”posibilități” pe care decid să le tratez cu egală seriozitate:

1. să îi refac cadrul ”cum trebuia să îl fac de la bun început”;
  2. să ”își primească banii înapoi”;
  3. să ”fiu acționat în instanță”.

Hmmm…:

1. din moment ce cadrul a fost studiat îndelung, preluat și achitat fără obiecții, cu martor, de ce ar trebui refăcut? Ce garanții am eu că starea cadrului actuală e cea în care a fost predat?
  2. ”Banii înapoi” este soluția cea mai potrivită – o reiterez și cu acest prilej. Văd că cele mai multe plângeri se leagă de bani.
  3. Acționarea în instanță pare ceva inedit pentru mine și e posibil să îmi îngrădească oarecum libertatea de pedalare, motiv principal pentru care încerc să o evit. Oricum, expertiza în domeniu nu o poate face decât Uniunea Artiștilor Plastici al cărei afiliat sunt. Iar obiectiv vorbind, nu s-a stabilit un ”caiet de sarcini” care să permită evaluarea strictă a standardelor de calitate a lucrării. Constructiv pentru mine ar fi să vad un cadru similar lucrat de un artist care să fie considerat ”etalon” de perfecțiune de către clientul meu. M-ar ajuta enorm.

Până atunci, mulțumesc celor care au încredere în mine, iar celor care nu au, le recomand să meargă cu adevărat să vadă cadrul. Daca e în aceeași stare în care a fost predat, orice alte comentarii din partea mea sunt inutile. Găsirea unui nod în papură poate fi aplicată oricînd, oricum, oricui. De aici până la amenințări este însă cale lungă pentru un ”domn”…

O seară bună, tuturor.

Tema ptr acasa :) Analizati textele bolduite si subliniate.

Eu cred ca pentru Han , topicul acesta a adus mai multa reclama decat antireclama

Si tu ai dreptate   8-> doar ca nu vad coada din fata usii lui, doar vorbe...

• Upvote 1

Poate ca unele dintre "macrourile" arhivate imi sunt confuze si nu stiu daca sa le apreciez corect ca "ok" sau imperfecte, dar atitudinea de bataie de joc cand e vorba de timpul, munca si banii altuia tine de o limita pe care nu trebuie sa o depasesti.  

Poate ca sunt confuze pentru mine si pentru multi. Poate ai dreptate. Ma uit la poza lui @g.popovici si zambesc. Multi chiar nu-si dau seama ca folosim biclele in medii asemanatoare. Chiar si pe cele pictate de Horia. Chiar nu-si dau seama ca pisicutele ajung inevitabil sub noroi, sub praf sau simplu sub mizeria aruncata de roti dupa ce angajatii primariei uda soselele.

@@MLADEN, orice cadru vede apa si noroi, unless... sta numai in sufragerie...

Si vom vedea multe bicle pe strada cu cadre curate, sterse si gadilate, dar cu lantul scartaind pentru ca proprietarul nu stie ca trebuie uns sau nici ca trebuie periodic facuta presiunea rotilor.

Ne scapa totusi ceea ce e important... bicla de sub noi...placerea de ne bucura de natura pe o bicla... km placuti facuti alaturi de oameni placuti... timp de tipul "quality time"... si ne cramponam la "linia alba din jurul pisicutei", ne simtim bagati in seama si puternici generatori de scandaluri fara rost... consumam timpul, munca, viata si nervii altora... si ne hranim cu asta... si ne place.

Mai mult, vad ca topicul a fost creat si opinia intretinuta de...as numi (pentru a nu se simti jigniti) "functionally illiterate" ("i-mi asum raspunderea","i-ti voi oferi ceva cu defecte") si noi (clar gresim aici) incercam sa ne prezentam punctul de vedere catre toti, inclusiv catre el sau catre cel caruia nu m-am obosit sa-i raspund cu toate ca ...Dumnezeule...l-am facut sa "inchid tableta si sa intru pe laptopul nepornit de luni de zile" si avand impresia ca aaduce vreun argument constructiv. Irelevant... Nu intereseaza pe nimeni ce are el prin casa... 

Ma gandeam astazi de ce am renuntat in ultimii ani (vreo 10) sa stau departe de polemicile de pe forum (unde altii chiar au mentionat ca au experienta vasta...vreo 3 ani si peste 1000 posturi)...

Mi-am dat seama ca vorbim prea mult cu oameni ca cei de mai sus si... mi-am dat seama ca in cazul de fata

e vorba de pisici! Talharele nu sunt identice, unele au coada alba altele neagra, ba chiar sunt unele mai stufoase. Este inadmisibil! Noi in Coreea de Nord avem o lista de tunsori aprobate!"  :)))))

Iar vorbiti de dat, de bucuria pedalarii, de gramatica,...  insa ele nu au legatura cu defectele din poze si supararea clientului...

avmasi... tu ai poza cu cadrul pus pe perete acasa... ia pune 40 poze macro, e lucrul tau plin de defecte ca in pozele de mai sus ?  Dar de fapt nici nu conteaza... ca nu toti vor perfectiune, unii se multumesc si cu 2 linii curbe si 3 culori...

Am amici care spun ca masinile lor sunt perfect functionale, desi au pom de craciun in bord... eu am preferat sa iau  una noua, ca nu gaseam in targ una fara defecte...  poate si clientul a vrut ceva fara defecte, si i sa promis...

Iar vorbiti de dat, de bucuria pedalarii, de gramatica,...  insa ele nu au legatura cu defectele din poze si supararea clientului...

avmasi... tu ai poza cu cadrul pus pe perete acasa... ia pune 40 poze macro, e lucrul tau plin de defecte ca in pozele de mai sus ?  Dar de fapt nici nu conteaza... ca nu toti vor perfectiune, unii se multumesc si cu 2 linii curbe si 3 culori...

Am amici care spun ca masinile lor sunt perfect functionale, desi au pom de craciun in bord... eu am preferat sa iau  una noua, ca nu gaseam in targ una fara defecte...  poate si clientul a vrut ceva fara defecte, si i sa promis...

mumus ti-am inteles pozitia, ai vorbit mai mult ca Sonyc, mai clar ca pisicutele, mai... lasa si pe altii

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.