mihaim1980

parere anvelope

Recommended Posts

Aha,bun topic !

Mie nu-mi place nici una.Ambele mi se par greoaie.Am ceva similar si le-am aruncat prin garaj.Bine,sunt pe sarma si mai grele ca mine

Ce ture vrei sa faci ? Mai mult de sosea si drumuri de tara ?

Daca le vrei pt cicloturism si Il Intrebi pe omul alb,probabil ti-ar spune Schwalbe Marathon.

Daca e musai sa aleg ceva....

Tour Ride mi se par mai agresive,pt drumuri  mai grele 

Touring Plus par mai fasnete si se preteaza la orice drum

As alege Touring Plus.

Insa trebuie sa tii cont ca habar nu am de cauciucul ala :)) .Doar Imi place mai mult cum arata decat celalalt

Cele doua modele sunt anvelope de trekking/cicloturism de cursa lunga, nu de ciclocros.

Continental Touring Plus am avut de 622x28 si 622x32 (il am in continuare).

Din punct de vedere al rezistentei la pene sunt "bullet-proof". Datorita stratului antipana sunt si destul de rigide, deci nu foarte confortabile offroad, iar pe sosea au o rezistenta la inaintare mai mare. Daca insa le iei pentru indicatia mentionata in primul meu rand, merita.

Am facut cu ele vreo 2-3 mii km si uzura e minima, spre zero. Pe ploaie au aderenta rezonabila, neasteptat de buna tinand cont de compusul de cauciuc dur (am coborat pe ploaie torentiala de pe Trans, fara emotii deosebite). Nu am avut nici o pana si am mers pe diverse suprafete, inclusiv trecut peste urme fine de cioburi de sticla. 

Cele doua modele sunt anvelope de trekking/cicloturism de cursa lunga, nu de ciclocros.

Continental Touring Plus am avut de 622x28 si 622x32 (il am in continuare).

Din punct de vedere al rezistentei la pene sunt "bullet-proof". Datorita stratului antipana sunt si destul de rigide, deci nu foarte confortabile offroad, iar pe sosea au o rezistenta la inaintare mai mare. Daca insa le iei pentru indicatia mentionata in primul meu rand, merita.

Am facut cu ele vreo 2-3 mii km si uzura e minima, spre zero. Pe ploaie au aderenta rezonabila, neasteptat de buna tinand cont de compusul de cauciuc dur (am coborat pe ploaie torentiala de pe Trans, fara emotii deosebite). Nu am avut nici o pana si am mers pe diverse suprafete, inclusiv trecut peste urme fine de cioburi de sticla. 

Eu as vrea si offroad? Celelalte cum s-ar comporta pe sosea?

Un cauciuc de ciclocros se toceste repede pe sosea.Dar e mult mai confortabil si stabil la offroad

Absolut. Un cauciuc de ciclocross e facut doar pentru offroad, daca mergi destul de mult pe sosea se toceste imediat.

Ce fel de ture faci? Touring Plus merg si pe offroad uscat (am facut si Prima Evadare cu ele, dar m-au zguduit destul de mult). 

Pai atunci ar merge Touring Plus

Ce dimensiune,hotarasti tu.Vrei viteza mai mare pe asfalt,iei balon mai mic,vrei stabilitate mai mare si Inaintare mai buna pe off road,iei balon mai mare

Dar pe ce bicla le pui ? Roti de 28 pe MTB de 26 ?

Pt ultima urcare la Vf.Omu de anul trecut am folosit Clement X'Plor de 40

De ce balon de 40 ? Veneam dupa o ruptura de clavicula si Inca aveam dureri.

Inca nu m-a deranjat carcasa cu doar 60TPI.Se aseaza bine pe janta si nu am reusit sa le Intep.Cauciucul este din 'cauciuc' :)),adica de o buna calitate si aderent.

Crampoane mici si dese au o  rezistenta mica la Inaintare  si 'agata' bine

Balonul de 40 m-a salvat salvat de cateva ori.Eu neputand sa sar peste pietre cum as fi vrut.

Deci,pt un confort sporit,Incepatori sau pt simplu fapt ca-ti place cum arata bicla cu un balon mai mare,le recomand.

Atentie Insa ! Sunt multe cadre care nu permit balon mai mare de 35.Mai ales cadrele pt frana pe disc.

Precizez ca nu le folosesc decat la ture mai grele unde sunt multi bolovani.In rest merg pe 33 sau 35.

Képtalálat a következőre: „Clement X'Plor”

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=108141;menu=1000,4,22,35;mid[384]=1;pgc[128]=455

• Upvote 1

Am ajuns să dețin trei seturi de anvelope pt cyclo:

- Maxxis Raze de 35C - Prima Evadare 2011 și 2012, Naționalele de CX din 2013; la începuturi nu știam mare lucru despre presiune, acum am ajuns să pun 2,8-3 bari si nu sparge; all-rounder adevărat!

- Continental CX King de 35C - Comana 2013 cu presiune cam mare 4 bari, dar trag foarte bine pe Valea Azugii și Sinaia-Babele (pietre, stânci, iarbă, nisip peste pământ tare, se curăță ușor după noroi, NU clisă!)

- Maxxis Mud Wrestler de 33C - din iarna aceasta; cu 2,8-3 bari sunt foarte bune pe zăpadă bătătorită, înghețată și afânată sau grea DAR NU mai mare de 10-12 cm.

Toate trei tipurile foarte mulțumitoare pentru banii dați (până în 100 lei pe bucată) și la stilul meu de amator în cyclocross.

Nerecomandate pentru zeci/sute de km pe asfalt!