Andy83

Timisoara-Lipova (cetatea Soimos)

Recommended Posts

Salutare Banateni! Am decis si eu sa postez o ruta pe care am parcurs-o in vara aceasta si o recomand tuturor. Postez ruta Timisoara-Lipova nu pt ca ar fi ceva special, da totusi merita o plimbare. Am parcurs si eu ruta Resita-Anina si a fost super, da vad ca deja exista un post despre ea :)

Drumul spre Lipova este nou, deci pot sa-l parcurga si aia cu bike-uri mai "sensibile" ;). Eu cand l-am parcurs se mai lucra la 10 km...in rest era tot ok. Distanta totala parcursa a fost de aproape 150km, distanta accesibila si pt amatori. Drumul a fost destul de valonat.

Cetatea Somios este in stare destul de buna....se putea si mai mult, da macar ai ce vedea :). Urcusul e greu pana sus, da se poate merge pe langa bike.

Mai merita vizitata si manastirea Maica Dommnului (e langa drumul principal) si care are chef...o balaceala in Mures :)

Spor la pedalat!!

Bine ca stim ca s-a asfaltat pana la lipova, ca pana la alios am fost si am vazut cum este starea carosabilului....nu de alta dar daca merg pana la lipova si ma lasa benzina sa iau trenul pentru Timisoara (prietenii stiu de ce).

Anul trecut am facut un circuit plecand din lipova, spre casoaia, lacul ticus (un circuit de 100km) offroad si am ramas impresionat de frumusestea M. Zarand desi mici ca altitudine (max700-800).

Frumoasa tura, felicitari;-)

Poate la anu mergem mai multi...problema mea e ca n-am un bike grozav :). Antrenat sunt...da bikeu e mai mult pt trecking..a.dica nu e perfect pt sosea..si nici pt XC serios :). Da ideea e ca mere bine peste tot :)

Dus am avut o medie de 28 km/h si la intoarcere de 35km/h (am dat tare sa scap de furtuna..da mo prins la Pischia ;) )

am uitat sa zic ca doar in judetul Timis e asfalt noi..in Arad e ala vechi...da fara gropi, numa mici denivelari. Oricum Timisul era praf la drumuri...si inca e..da macar se munceste :)

35km/h de la lipova pana la Timisoara este foarte bine, daca o sa iesim la o tura offroad iti dau un PM.

35km/h de la lipova pana la Timisoara este foarte bine, daca o sa iesim la o tura offroad iti dau un PM.

*cu ceva vant spate ;). da nu ff puternic, la dus l-am avut de fata :). da daca era puternic m-asi fi oprit la Psichia...

Bike de 12.9 kile :) pozitie inalta. da eram singur, ca pretenii or venit cu masina :). In trena e mai usor sa ti o viteza ridicata...cand m-am intors de la Buzias am prins un camion din Mosnita si am ajuns in TM cu 55 km/h :)

ce bicicleta ai?cursiera sau treking,ca viteza a fost mare,cred ca gumele tale is maxim 1,75 de late,cineva cu mtb cu gume peste 2,1,semislick,nu poate prinde o asa viteza medie,eu am fost atunci la tura de pischia,si viteza maxima a fost 55,la vale,si medie de 20,e mult sa urci in panta cu 35km/h,doar cu o cursiera ai putea realiza asta.zic eu.

[quote=gogusclipici;

Gogusclipici daca esti interesat de o tura pe cursiera si ai asa ceva vino cu noi pe sosea. In fiecare zi la ora 17 la capatul lui 14...mergem prin Bencec pana la Masloc sau Alios si ne intoarcem prin Pischia sau tot Bencec...sa prindem si urcarea aia faina!:D Be my guest!

@Police, nu cred ca-ti trebuie MTB sa vizitezi cetatea :)). Mergi dimineata cu Trenul, vizitezi manastirea si cetatea (oricum acolo urca toti pe langa bike) si cand te saturi pleci spre TM pe sosea...ok drumul in judetul Arad e mai denivelat..da nu cred ca ai roti de carton pe cursiera...si daca ai..foloseste din alea pt Paris-Roubaix :))

Spor la pedalat !!

PS: in trenul ala poti sa duci bikes..dar daca vine Nasu...iti recomand sa-i dai "cascavalu" (3 lei) decat sa platesti biletu pt bike ( 5 lei)

[quote=Andy83

Pentru 2 lei nu-mi surade ideea cu "cascavalu", dar e buna propunerea cu trenul, mai ales daca sunt mai multi cu mine! Fireste, mi-ar place mai mult sa fac tura intreaga cu bicicleta!

Da..tu cu cursiera ai putea sa faci tura completa..pt noi "MTB-istii" e mai obositor, si dureaza mai mult.

Si faza cu mita..sa stii ca mita e baza in romania :)

Singur ar fi obositor si pentru mine, stai linistit ca si daca l-as avea pe Alex40. Bitza sau Florenzo la trena...tot mi-ar fi greu sa ma tin dupa ei!