Recommended Posts

Unde e epica urcare pe Postavaru si Coborare pe Crucuri?

Nu e dar poate fi. Un profil de traseu pentru cei 38km?

Traseul de 38 de km e de fapt traseul scurt de la XCM. Il gasesti cu putin efort.

Poate ar trebui sa vorbeasca si organizatorii intre ei cand stabilesc calendarul. In weekendul asta sunt Marvin, Macin, Brasov si 4munti daca nu ma insel. Pacat ca sunt toate foarte faine

Asa ar trebui, daca i-ar interesa.

Pana acum, era clasic, Brasov XCM si urma MarVin.

Dpmdv singurii care au fost clari in date sunt organizatorii 4Munti care au anuntat de acum doi ani ca etapele se vor organiza in intervalul 2-5 iunie, iar etapa individuala din Piatra Craiului va fi pe 4 iunie.

Asa ca, dintre toate BikeRace e domol, duminica, pe cand celelalte sunt toate trei in acelasi timp.

Probabil, participarea la fiecare concurs se va face in mare parte in functie de preferintele geografice ale potentialilor concurenti.

Oricum, cei de la Bike Race sunt cei mai flexibili in ceea ce priveste schimbarea datei de concurs si daca imi aduc bine aminte, anul trecut cei care organizeaza BikeRace chiar au devansat concursul cu o saptamana ca sa nu fie in acelasi weekend cu Marvin.

Asa ca, nu m-ar mira sa vad setata o alta data a acestui concurs fain.

Ii fain si Marvin-ul, dar decat cu 7-800 de concurenti prin praf si soare, mai bine cu mai putini prin racoarea muntilor brasoveni.

E clar, BikeRace are eveniment setat pe pe facebook cu data de 5 iunie, Marvin e pe 4 iunie, 4Munti e pe 4 iunie de acum doi ani, probabil Macin e hotarat si el... Asa ca, sanatosi sa fim, ca avem de unde alege.

Și marvin au mutat data pe 14 mai.

Problema majoră este că în 6 iunie sunt alegerile locale și majoritatea organizatorilor nu pot obține avizele pentru organizare.

Poate ar trebui sa vorbeasca si organizatorii intre ei cand stabilesc calendarul. In weekendul asta sunt Marvin, Macin, Brasov si 4munti daca nu ma insel. Pacat ca sunt toate foarte faine

Vorbesc pentru Macin acum, concursul l-am facut mereu in primul weekend din Iunie, asa cum am dorit si anul acesta, alegerile si suprapunerea "babana" ne-au facut sa il schimbam pe 11 iunie...

Se mai suprapun concursuri, am mai fost "calariti" cu Marvinul intr-un an, de aceea multi le si anunta cat pot de devreme, insa din ratiuni de autorizatii si aprobari nu putem prea devreme (cazul nostru cel putin!)

Poate ar trebui sa discutam calendarul "intre organizatori", insa sincer, nu ne cunoastem prea multi intre noi (zone diferite), doar Ovidiu ne stie pe toti :D

Sa-l punem la treaba?! :-

Din ciclul "parerea mea", 4 munti e cam nasol pus la inceput de iunie, toti cei care bat coclaurile alea la picior stiu cam ce vreme capricioasa gasesti in perioada respectiva la cote inalte unde urca ei cu bicla... dar nah :)

Macinul in schimb daca-l punem mai devreme sunt ploi si namol, mai tarziu e cuptor, si aici vorbesc de diferente de 2 saptamani :)

Noi sa fim sanatosi, ca de multumit nu putem multumi pe toata lumea niciodata ;)

Salut, in urma deciziei de ultima ora pe care au fost nevoiti sa o ia organizatorii de la 4 Munti, am decis sa prelungim inscrierile online pana pe 31Mai 2016 la ora 23:59. Astfel, cei care vor sa-si schimbe planurile si sa se inscrie la BikeRace Brasov 2016, vor beneficia de taxa de 85Ron. Inscrierile la fata locului de pe 4 si 5 Iunie au taxa de 110Ron.

Multumim,

Echipa Bikerace

Salutare.

Anul acesta am participat ca spectator si sustinator al catorva concurenti si am asistat la trecerea concurentilor de la Maraton prin punctul de alimentare de la Caprioara.

O critica constructiva: punctul de alimentare a fost amplasat un pic gresit, prea la inceputul parcarii... Cel mai bine era pozitia din anii trecuti, iar alegerea ca concurentii sa vireze imediat dupa coborare, inainte de parcare, a fost nefericita.

Cel mai bine e sa ii lasi sa treaca prin parcare, in felul asta au timp sa franeze pana sa iasa pe asfalt.

Acolo unde virau era multe pietre... Bine ca nu a cazut nimeni. Oricum, fetele de acolo au avut destul de furca cu avertizatul sonor al concurentilor.

Altfel, a fost o zi frumoasa, sper ca concurentii s-au distrat pe traseu.

Sent from ApfelPhone using Tapatalk

A fost o tura buna, destul de accesibila cu toate ca am vrut sa lucrez putin pentru rezultat,  dar n-a fost sa fie. A lasat de dorit marcajul pe unele portuiuni, unde ne-am si ratacit -o grupa de  vre-o 7 ciclisti,  chiat in Poana Brasov, intre kilometrul 10-11, am luat-o spre "Casa Marina". Au mai fost cateva intersectii neclare, la care am pierdut timp.

La general a fost totul bine. Mi-a placut.  Vin si la anul! 

Si eu am ratacit traseul, impreuna cu alti 3-4 concurenti de la maraton, dupa traversarea soselei Brasov - Poiana ( acolo unde dirija politia ). Dupa intrarea in padure probabil trebuia facut stanga undeva, cert este ca noi am mers inainte, nici marcaj nu am vazut in locul respectiv. Dupa mine a fost marcat slab. Sau poate am fost noi concentrati pe pedalat, cine stie....

Deci, aceleasi probleme cu marcajul ca si anul trecut... Pacat, traseul e foarte fain, dar trebuie marcat pe masura.

Brasovenii stiu traseul, dar nu sunt doar brasoveni in concurs.

Nu or mai avea voie sa dea cu vopsea prin padure sau fac economie.

Si la vopsea, si la banda...

Pe vremea XCM-ului vedeai roz peste tot, semnalizau bine baietii de la Geiger.

Sent from ApfelPhone using Tapatalk