AlpineTrails

Masina familistului / sportivului e combi (station wagon). Inca nu in RO?

Recommended Posts

Uite: seatul meu, nou, cu 50 km facuti, am plecat in rodaj la mare, masina plina ochi, respectat rodajul, adica nu am depasit 2/3 din turatia maxima, consum 6, dar pe autostrada vitezele au fost intre 130 si 150. Acum dupa vreun an jumate, pot spune linistit ca la drum lung indiferent de incarcare, la un stil de mers normal consuma cam la fel, in oras in schimb, unde pleci de pe loc si te opresti des... Este diferenta sesizabila la consum, adica consuma mai mult incarcata.

Cat priveste aerodinamica, dacia veche din '97 break, consuma mai putin destul de des decat masinile berline, dacii, ale amicilor, cu motorizare identica... Asta cu acelasi nr de pasageri pe acelasi drum.

• Upvote 1

Eu zic ca se deviaza la greu cu aerodinamica. Consumul il da stilul soferului nu 0.000002020020202 coeficient in plus sau minus la aerodinamica. Mai trebuie sa incepem cu niste comparatii gpl vs benzina vs motorina si e gata topicul :D

Kombi e oricand masina de familist mult mai mult decat un sedan. Nu trebuie sa te nasti Ferdinand Porsche ca sa iti dai seama de asta :)

Daca vrei si mai familist, te orientezi spre un Ford Galaxy/Sharan sau similar iar daca sunteti multi mergi spre un Vito / Multivan etc.

Sedan si mie imi place, de exemplu Jaguar XE :) Pentru moment avand in vedere ca nu am familie as merge si pe un Hatchback/Sedan desi kombi este mult mai util in toate ocaziile.

Singura problema mai mare la Kombi(al meu cel putin) mi se pare aburirea geamurile din spate. Ceea ce la sedan/berlina nu prea se intampla

@AlpineTrails

Dupa cum s-a spus, deviem discutia spre aerodinamica si alte minuni.

Daca este cazul de familist cu copii si eventual cu o nevasta nebuna care pleaca cu casa dupa ea in concediu, atunci da, merita o masina break.

Sau daca este cazul de oameni care pentru un week-end vin cu troller-ul (mare) dupa ei (cunosc asemenea oameni), poate break-ul ar fi o idee buna.

Insa, in rest, care este avantajul, de ce as plati mai mult pentru o masina mai mare, al carei portbagaj l-as umple doar de cateva ori pe an?

Tu ce cari cu break-ul?

Transportul bicicletelor cred ca iese din discutie, pentru ca mai mult de doua biciclete nu intra.

Sau intra mai multe dar nu mai intra si oamenii pe bancheta spate rabatata.

Si daca plecam 4 insi cu 2 masini (una pentru oameni si alta pentru biciclete) n-am facut nimic.

Cu putin chinuiala (aliniat ghidoanele paralel cu cadrul) cred ca poti pune 4 biciclete pe plafon iar portbagajul ramane pentru bagaje.

3 biciclelte pe plafonul unui sedan (Mitsubishi Lancer, fabricat in 2008) chiar nu sunt o problema, probabil daca ma chinuiam putin intrau si 4.

• Upvote 1

Recapituland...Skoda Superb model 2011. Pe plafon incap 4 bicle fara probleme. In portbagaj...bagaje pt 4 persoane..fara probleme (incap 2 trollere mari, ba! mari! Si 3 mici. Iar in spatiul ramas poti inghesui 2 plase cu diverse. Iar aia 4 stau in masina ca bimpasa, indiferent cata lungimea au la craci sau cat de inalti sunt sau cat de mult si-a tras in spate scaunul ala din fata. De ce m-as chiunui sa platesc 3500 euroi in plus pe masina? Idea de baza este versatilitatea nu spatiul de carat..ca doar nu ne luam furgonete ca sa masuram cati europaleti incap. In plus..agree..cum sa bagi 4 bicle murdare in masina si sa mai ai pretentia si sa incapa 4 insi si bagaje?

• Upvote 1

Noi nu avem un combi si o alta masina normala ca familie, noi avem... 2 combis. Pentru ca pe cand aveam un combi si o masina sport, mereu aveam cazuri in care am fi fost fericiti sa avem ambele masini combi. Sotia e activa si ea, amandoi calatorim mult - eu cu serviciul, ea cu concediile cu familia :)

La un moment dat, ne gandeam chiar la inlocuit un combi cu o duba stil VW T5 sau un MB Viano sau ceva in directia aceea. Probabil ca va veni si momentul acesta in viitor, cand am mai mult timp pt. hobbies (de ex, si innoptat la ture).

La noi e cam asa- ne strangem deseori si pe tot timpul anului majoritar cate 2 + 2 cursiere sau MTB-uri sau unelte de sport de zapada din aceeasi zona pe 1 masina, si ne intalnim la destinatie (suntem de obicei grupuri de 6-12 persoane dintr-o regiune mai mare). Ar fi mai complicat sa ne strangem 4/masina. La fel, din trupele sportive care ne intalnim, mai toti conduc combis sau multivans gen T5, si- surpriza, aproape deloc SUV-uri care au majoritar loc mai putin de transport (decat combis).

Cu ceva efort si demontaje roti resp intors ghidoane (mai ales cele late/freeride), intra si 3 persoane si 3 MTB-uri sau cursiere in fiecare din combis (1/3 din bancheta spate sus, 2/3 bancheta spate jos).

Miscari de trupe si material avem tot anul, mai toate weekendurile: ture snowboard/freerides, snowkite, MTB, cursiera, SUP, kitesurfing (din pacate, aici e nevoie de mult loc pt. diversele materiale).

Uneori e practic sa poti innopta chiar in combi (banchetele se lasa orizontal), desi nu e ceva ce-as face des (de aceea, un T5 modificat gen Bully va fi in viitor probabil un pas).

De cateva ori/sapt. iau MTB/cursiera in masina, ca sa trag niste ture in timpul pauzei de pranz sau dupa ce termin programul- mai ales in sezonul friguros, cand profit de cateva grade in plus fatza de cand as ajunge acasa sa ies la o tura seara/noaptea.

Nu mai vorbesc de chestiile practice- cand mai trebuie sa cumparam/transportam cate ceva pentru casa.

Un MTB sau o cursiera de (prea) multe mii de EUR eu nu le voi pune pe acoperis: la vant, ninsoare, ploaie, diverse debris care lovesc bicicletele... plus ca virgula creste consumul, instabilitatea masinii, trebuie condus mai incet din motive de securitate, trebuie mereu privit sau oprit pt. verificat ce-a ramas si ce-a plecat de pe acoperis samd.

Cert este ca pt. noi "once you go break- you never go back" :) asa cum pt. altii limuzina e f. OK.

Nu am fost niciodată în situația de a-mi cumpăra o mașină, dar dacă aș fi mi-aș lua un monovolum fără să stau prea mult pe gânduri. Break-ul reprezintă doar o soluție de compromis exclusă din start din punctul meu de vedere.

Daca ai si tii la animal de companie...combi/ caravan/ estate poate fii un compromis.

La o masina de zi cu zi intr-o capitala europeana  se parcheaza mai usor un hatch back/ sedan decat un caravan/ estate de la acelasi fabricant... fara discutii ecololgice ref. la incalzirea globala...

Diferenta din Octavia si Octavia kombi este de 850 euro iar la Focus este de 300 euro. Pentru o masina noua nu este capat de tara. Iar la second hand diferenta nu mai exista. Pana la urma este o preferinta, banii i-as scoate din discutie.

Daca ai catel, purcel, copii, carucioare, echipamente de 3 sporturi, corturi s.a.m.d. tot timpul o sa iti doresti un break in loc de sedan

De parcat se parcheaza mai usor Hatch/Break decat sedan(asta daca nu avem senzori de parcare). Va dau un Mondeo Sedan de 4.85m lungime si cu carlig de remocare(adica 5 m masina), va dezactivez senzorii sa vedeti ce placere este sa parchezi.

Masina ideala este cea pe care o ai, sau cea pe care iti permiti sa o cumperi.

Colega de munca are o Auris si 2 kinderi mici, au plecat ei 4, bagaje ca de kinderi mici: olita, haine, oale, mancare, pempersi, carut, etc... si cica au dust tot ce le trebuia... in conditiile in care cu aceiasi masina am plecat 4 adulti vreo 400km si mi se parea ca am plecat cu matiz...  cu 3 genti mici portbagajul era plin...

Eu atunci aveam megane 2 estate sportway si la mare am plecat cu un singur kinder , cu patut, saltea, cariucior, haine, etc, si nu prea mai aveam loc... cum au mers ei pana in Grecia cu auris... doar ei stiu...

Mentionez ca nici ei nici eu nu au cosciug deasupra :)

• Upvote 1

Pfua, discutie despre masini pe ciclism.ro :D

Pai e cam asa:

1. Pret mai mare Cateva mii de euro fac diferenta

2. Solutie tehnica mai naspa (majoritatea combi-urilor nu au suspensii independente pe spate ci punte intreaga, asta si pt ca de obicei cine vrea combi vrea sa si care)

3. Consum sensibil mai mare

4. Mult mai nasol la drum lung, se umplu hayonul si luneta de jegul aruncat de roti ceea ce conduce la opriri, mai multa zeama de parbriz

5. Desi sunt combi, instalatia de climatizare este la fel ca la limuzina, de unde rezulta ca spatiul care trebuie climatizat (incalzit sau racit) este mult mai mare, de unde rezulta ineficienta (de multe ori) a climatizarii

6. In habitaclu ajung toate "mirosurile" si zgomotele din "portbagaj"

1. o fi;

2. ce-o facut??? Pune alaturi 2 masini identice ca model, motorizare, uatevar, una-n 3 si cealalta-n 2 volume, si mecanic vor fi identice, inclusiv puntea spate. Ba mint, vor fi frane mai mari la break si arcuri mai tari. Adica wtf, sa ai independenta pe berlina si H pe break, oare ce costuri implica diversitatea asta, raportandu-ne doar la planseul spate?

3. deloc;

4. corect, insa asta e un criteriu? Daca da, fie, pune-ti aparatori de noroi pe spate, si vei sparge cu ocazia asta si mai putine parbrize celor din spatele tau;

5. nu e "climatizarea" la fel ca la berlina. Compresorul de AC, compara-l intre 2 masini identice, 2 si 3 volume, si vei vedea c-aia-n 2 volume-l are mai mare. Caietul de sarcini al proiectantului climatizarii are o linie acolo, cu "timpul de incalzire/racire al habitaclului". Poate cu caldura mai greu, acolo depinde de motor si volumul instalatiei de racire, care e la fel;

6. mirosul da, zgomotul nu. Ori daca pui branza de uae neimpachetata-n portbagaj, problema-i la tine, nu la masina. Zgomotul nu, pentru ca nu, vezi caiet sarcini cu "zgomot in habitaclu". La caini transportati in portbagaj nu ma bag.

Si adaug... 7. NU e mai greu SW-ul decat berlina. Breakul decat berlina, da, insa SW si break sunt chestii diferite. SW are aceeasi lungime, acelasi ampatament. Breakul e mai greu cu neglijabil de mult.

Motivul pentru care 2 volume nu are succes in Romania e simplu si e doar unul: traditia, si nu-mi dau cu presupusul, doar va spun. Dacia 1300, Lada 1500, Skoda 120, berline, doar asta exista in tarile din partea asta a Europei. Timp in care in vest de exemplu erau Golful, reno 9, samd. Din acelasi motiv, cand Renault a dorit sa produca un model low-cost la noi, a folosit platforma Clio da' au facut-o berlina. Pentru ca doar atat ar fi avut appeal profitabil. D-aia exista Clio Symbol si Megane Sedan, si pejo 207 berlina, ca asta se vrea.

Si da, cum a zis cineva mai sus, 2 volume, fie el hatch, sw sau break, bate la funduletu' gol in orice moment si la orice capitol berlina.

Exemplu: io. Masina visurilor mele, o capodopera mecanica, exista doar berlina. SW exista doar cu motorizarea inferioara. Eu voiam capodopera mecanica da' voiam si SW, pentru ca, citez din mine, "tampit sa fiu sa-mi iau berlina". Asa ca mi-am luat SW. Si probabil c-am sa-mi iau la un moment dat si berlina. Insa doar pentru swap de mecanica.

Si nu, sa am breakul cel mai lung si incapator, bicicletele tot pe plafon le-as pune.

Edit: pentru orice altceva exista Toledo cu motor de 1.2.

• Upvote 1

Daca ai nevoie in fiecare week-end, atunci da, merita achizita unui break.

Miscari de trupe si material avem tot anul, mai toate weekendurile: ture snowboard/freerides, snowkite, MTB, cursiera, SUP, kitesurfing (din pacate, aici e nevoie de mult loc pt. diversele materiale).

Avand in vedere cele de mai sus, problema break vs berlina cred ca este rezolvata.

Cu ceva efort si demontaje roti resp intors ghidoane (mai ales cele late/freeride), intra si 3 persoane si 3 MTB-uri sau cursiere in fiecare din combis (1/3 din bancheta spate sus, 2/3 bancheta spate jos).

Ai vreo poza, sa vedem si noi cum arata 3 insi cu 3 biciclete in break?

Ca tare mi-e teama ca in masina respectiva este haos.

Un MTB sau o cursiera de (prea) multe mii de EUR eu nu le voi pune pe acoperis: la vant, ninsoare, ploaie, diverse debris care lovesc bicicletele... plus ca virgula creste consumul, instabilitatea masinii, trebuie condus mai incet din motive de securitate, trebuie mereu privit sau oprit pt. verificat ce-a ramas si ce-a plecat de pe acoperis samd.

Asta nu are nicio legatura cu realitate.

Biciclete "de (prea) multe mii de EUR" nu am, insa am strans peste 10.000 km de mers cu cel putin doua biciclete pe plafon, atat in RO cat si in alte tari (din Germania pana in Turcia) si n-am intalnit niciuna dintre problemele ridicate de tine.

E drept ca nici viteza nu imi place.

@@gibonu: Avem prioritati diferite, pe ale mele le acopera un combi mai bine decat o limuzina. Eu prefer sa fac cei 10k KM cu sporturile/an. Si tocmai pt. ca am dat f. multi multi bani pt. biciclete pe care le si folosesc des, nu am niciun motiv sa le car pe acoperis daca am posibilitatea sa le duc in interiorul masinii.

Pe bicicletele tale inca n-a plouat si n-a batut vantul cat le-ai avut pe acoperis? N-au ajuns jeg si pungi si altele? Mai, sa fie- cred ca te acompaniaza un camp de energie ca la Magneto :D no disturbances in the field.

Ca tu nu opresti periodic sa verifici povara de pe acoperis (oricare ar fi asta), e trist si din pacate nu esti singurul care practica asemenea neglijente cu urmari deseori grave pentru ceilalti din trafic.

Mai toata lumea remarca diferentele in condus imediat cum s-a pus ceva pe masina- ca e un suport biciclete pe spatele masinii, ca e Dachbox, ca sunt suporti (chiar si fara biciclete!) pe acoperis. Da' tu 'Batman, Batman'...

Te-ai uitat vreodata sa vezi cum se clatina bietele biciclete pe acoperis chiar si cand se conduce drept, chiar si in cel mai bombastic si mai scump Thule Bike support? Cine are acoperis transparent (tureta se numeste?), vede asta clar, indiferent ca bicicletele sunt pe o limuzina, combi, multivan sau autobus.

Vad ca tema deviaza din nou la "e cel mai bine sa le duc pe acoperisul limuzinei ca e ca si cand n-ar fi pe acoperis nimica", decat la initialul 'de ce nu se cumpara combis in RO'.

@@AlpineTrails - tu ai inceput topicul ca sa afli de ce nu sunt "la moda" masinile break/sw. Tot primesti raspunsuri - bune sau rele. Pe care le iei si le combati. E clar ca in opinia ta SW sunt cele mai bune masini. Din fericire exista diversitate in specia umana si nu avem toti aceleasi pareri. Ar fi plictisitor.
Pana la urma e chestia de gusturi. La fel de bine se poate discuta de ce romanii prefera SUV-urile.

• Upvote 3

Muttley :-) ptr orice altceva exista dacie :-)

Ps: care e capodopera aia mecanica?

@AlpineTrails

Poate nu m-am exprimat eu corect.

Avem prioritati diferite, pe ale mele le acopera un combi mai bine decat o limuzina.

Exact asta ti-am spus si eu, depinde de ce necesitati ai. Din motivul asta ti-am si pus cele doua "citate". 

Ca sa fie si mai clar, daca practici o gramada de activitati sportive, in mai toate week-end-urile, asa cum faci tu, intr-adevar merita varianta break.

Te-ai uitat vreodata sa vezi cum se clatina bietele biciclete pe acoperis

Aici esti total pe langa subiect.

Nu intru in detalii, doar intreb: crezi ca cei de la Registrul Auto din Suedia sau Germania i-ar fi lasat pe piata pe cei de la Thule daca suportii nu ar fi fost siguri?

Si iti indic acest link, unde s-a dezbatut pe larg problema balansului: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4510-sfat-suport-biciclete-auto/?view=findpost&p=633415

L.E.

Ca sa fie si mai clar, nu sustin ca transportul bicicletelor pe plafon este cea mai buna solutie, pe care toata lumea trebuie sa o adopte.

Exista solutii multiple pentru trasportul bicicletei, fiecare cu avantajele si dezavantajele lui, si fiecare alege ceea ce crede ca i se potriveste cel mai bine din toate punctele de vedere: pret, necesitati, frecventa, etc.

Exact ceea ce ti-a spus si @tzunoi.

Insa, din tot topicul asta, incepand cu titlul, vad ca tu insisti ca break-ul este cea mai buna varianta si ca toata lumea care are de carat cel putin o bicicleta trebuie sa isi cumpere masina break.

Daca se poate, te rog pune o poza sa vedem si noi cum arata 3 insi + 3 biciclete intr-o masina break.

Pentru ca la prima vedere, fara pretentia ca am dreptate, pare cam inghesuita situatia.

• Upvote 2

Eu v-am mai zis cu alt prilej ca am incaput 4 insi cu 4 MTB (cu toate rotile scoase) intr-un Logan MCV din prima generatie, pe ruta Bucuresti - CHEM Vidraru si retur.

Sigur ca asta a fost o intamplare unica si nu e in masura sa impuna un trend, cert e ca masina a dispus de spatiul suficient pentru o asemenea intreprindere, dat fiind ca proprietarul nu avea suporti de nici un fel. 

Ceea ce mi se pare ca a dorit autorul e mai degraba e o comparatie intre tendintele vest-europene si alea romanesti. La noi, in statisticile APIA, pe ultimii 5 ani, practic nu apar in top 10 al vanzarilor masini combi, ci doar berline si hatch:

http://vwforum.ro/topic/100363-statistici-apia-vanzari-auto/page-5#entry2668031

Ca motive... caratul familiei si al echipamentelor sportive nu par sa fie (nici calitativ, nici cantitativ) argumente pentru romani de a cumpara un combi. La noi si natalitatea e in cadere libera de ceva ani, cu spor natural negativ, si exact pe segmentul de populatie care si-ar permite achizitia unei astfel de masini "de familie". Adica aia care teoretic ar fi primii interesati n-au de ce, ca n-au familie numeroasa si se descurca fara combi. Nu am gasit statistici legate de achizitia combi la noi, ar fi interesant.  

LE: Intr-un top 10 subiectiv al masinilor de familie in 2007 apareau 9 monovolume si 1 break (chiar MCV), deci...

http://stiriauto.ofsaid.ro/articol/2233/Top-10-cele-mai-bune-masini-de-concediu/

Muttley :-) ptr orice altceva exista dacie :-)

Mai si semnalizezi. Vii aici si faci reclama unei masini cu practicalitate discutabila si submotorizata. Daca e s-o dau in cocalarisme mioritice, o masina surogat, o Skoda Rapid cu pretentii de auto-emocion, fada si fara identitate. Argumentul suprem - e a ta. Am zis ca esti ingenuu si nevinovat in puritatea si naivitatea ta, da' tii neaparat sa musti. Bajti!

@@AlpineTrails - tu ai inceput topicul ca sa afli de ce nu sunt "la moda" masinile break/sw. Tot primesti raspunsuri - bune sau rele. Pe care le iei si le combati. E clar ca in opinia ta SW sunt cele mai bune masini. Din fericire exista diversitate in specia umana si nu avem toti aceleasi pareri. Ar fi plictisitor.

Pana la urma e chestia de gusturi. La fel de bine se poate discuta de ce romanii prefera SUV-urile.

Break/sw/monovolum, sunt peste berlina dpdv practicalitate, e axioma. Diveristatea speciei umane de care spui se rezuma la oameni care inteleg/accepta acest lucru, si care n-o fac. Repet, practicalitate. Poate altii nu-s interesati de partea practica.

Si daca poate interesa pe careva - SINGURUL neajuns al unei masini in 2/1 volume fata de berlina e stabilitatea la vant lateral. BIG fas!

• Upvote 1

Muttley, vad ca iar ai baut  8814699muttley.jpg

Si tu vii aici cu gura mare, si plina de alcool si capul de prostie...  si cu o capodopera mecanica  :-

Cand te saturi de   'bagat pastile'  ???  Chiar nu mai ai farmec cand o arzi in penibil.

E vorba de practicalitate. Dar...depinde de ce ai nevoie. Eu nu am zis ca nu e masina ideala pentru o familie mai mare. Doar am combatut tonul celui ce a initiat topicul care pt fiecare bila neagra acordata sw gasea 1000 de cazuri on care e buna. Daca masina o folosesc 90% in oras, cum nu ar trebui, nu mai e deloc practic sa car barca dupa mine. Daca in schimb o familie, 2 copii, si mai ma si dau cu bicla..am un castigator. Fiecare categorie de masina are un public tinta. A spune ca SW e mai bun decat berlina e cam echivalent cu a spune cursiera e mai buna decat mtb- ul..sau, ca sa fiu mai aproape un pic, cyclocrosul e mai bun decat mtb-ul.

Repet, nu contest utilitatea ei pt o famile mai mare cu tați ce se mai dau si pe bicle dar a pretinde ca e solutia universala...mi se pare departe

Si eu am in vedere o octavia SW..ca de 2 copii, bicle, alea alea. Dar nu tuturor li se potriveste.

Cati din cei care au masini se dau cu bicla...sau bine zis cati se dau cu bicla, dintre romani. Si dupa vedem de ce avem vanzari scazute pe anumite categorii de masinii.

Bună băieți.
Mă numesc MaC® și am un monovolum. 

Practic.

:D

SINGURUL neajuns al unei masini in 2/1 volume fata de berlina e stabilitatea la vant lateral. BIG fas!

Mai este inca unul, insa nu are legatura cu latura practica ci haptica. Din punct de vedere acustic, un haion este mult mai greu de insonorizat decat o luneta. Fiind mare, greu si mobil actioneaza ca un difuzor. Si nu ma refer la zgomotele produse de elementele depozitate in portbagaj. Probabil ca vi se pare gluma, insa in lumea celor care dezvolta masini cu pretentii premium se cheltuiesc sume insemnate pentru rezolvarea acestui aspect in faza de proiectare a unui model SUV, hatch si break. 

Din punct de vedere confort acustic o berlina cu motor mare pe benzina la drum lung este greu de egalat! <- fara legatura cu transportul bicicletei, doar fapt divers.

Cu placere :). Patria combi/SW a fost multa vreme US. In Europa de Vest, cel putin de cand a aparut Golf, conduce in topul preferintelor masina de tip hatch. Chestia asta s-a extins si inspre Europa de Est, dupa '89.

Suprematia hatch a inceput sa fie afectata probabil dupa 2000, cand au inceput sa apara diverse variatiuni (monovolume, dupa modelele "van" din US, SUV, hibride intre combi/SUV/crossover). Chiar si asa Golf si Clio au castigat titlul de masina anului de cate 2 ori (singurele care au reusit), deci in continuare hatch rules.

Dupa inventarea modelului Variant al VW Golf (1993) a inceput sa prinda cheag si combi. Dar nu si in partea asta de Europa.

Reclamele clasice/sportive i-au tinut multa vreme departe de combi pe barbati, ca deh, ce tare e sa ai hatch/coupe sa agati gagici :P. Daca esti un sot cu nevasta si puradei, ejti un expirat :D.

Odata cu intrarea femeilor pe piata soferiei, reclamele care puneau accent pe spatii de depozitare si masini de familie au inceput sa aiba si segment tinta (in vest, ca la noi mai avem, fiind in urma cu minim douaj'cinci de ani :) ). 

Pfua, discutie despre masini pe ciclism.ro

2. ce-o facut??? Pune alaturi 2 masini identice ca model, motorizare, uatevar, una-n 3 si cealalta-n 2 volume, si mecanic vor fi identice, inclusiv puntea spate. Ba mint, vor fi frane mai mari la break si arcuri mai tari. Adica wtf, sa ai independenta pe berlina si H pe break, oare ce costuri implica diversitatea asta, raportandu-ne doar la planseul spate?

La punctul numarul 2, pot sa iti zic ca la VW Passat B5 si la B5,5, adica modelul incepand cu 1997 pana in 2005 (sau cand a fost ultimul an) sedanul are puntea independenta si combi-ul are puntea spate dintr-o bucata, la restul masinilor nu stiu.

• Upvote 1

Eu am un Golf4 hatchback in care incap lejer eu, nevasta, 2 copii si cu bagajele de rigoare pt fiecare in parte (o geanta mare pt copii, una pt mine si nevasta + rucsacul meu de ture) toate in portbagaj.

Mtb-ul sta frumos pe un suport thule de haion.

Cand plec singur nu mai pun suportul si bag bicla inauntru fara sa-i demontez nimic, doar rabatez bancheta spate.

Daca mi-as lua un station wagon nu m-ar ajuta mai mult, poate doar la mai mult loc pt bagaje, ca daca plec cu familia tot pe suport pun bicla decat sa desfac roti si sa o pun printre bagaje.