AlpineTrails

Masina familistului / sportivului e combi (station wagon). Inca nu in RO?

Recommended Posts

Dar la Loganul normal?

Pentru 2 adulti:

1. daca nu montezi bare transversale pe tavan si la 2 biciclete demontezi roata din fata de la fiecare bicicleta .

2. daca vei transporta bagaje/ lucruri mai mari de 0,5x0,5-2 m (masina de spalat, aer conditionat, aragaz...etc) vreodata.

Ia Sanderina !

3. Iei bare transversale pe tavan cu suporti si 2~3 biciclete incap oricand sus .

4. Pui numai valize, plase, rucksaci in port bagaj.

Ia Logan !

Succes in alegere.

Eu am Renault Megane 2 sedan.... Cand nu pot baga ceva mai mare in port-bagaj / masina...sa transport ii cer Sanderina lui fii-mea... si rezolv treaba.

• Upvote 1

Masinile astea cu motor de 1.2 benzina merita doar daca maisina e mica/usoara si daca e folosita mai mult in oras. E un motor destul de mic pt drumuri in afara orasului si consumul va fi maricel, peste 5. Si peste 8-9 in oras daca fierul e greu, cum e un Logan/Sandero.

Eu am avut o corsa c, de 1.2 aspirata, in afara consuma 5, indiferent de cum sau cati eram in masina :-)

In oras vara lua in jur de 7, iarna 7.5-8.5

Era la fel de grea ca loganul. 1035 kg.

Nu uita ca 1.2 aspirat are cutie etajata altfel.

Socrul meu are 1.2 aspirat pe mcv, si consumul este decent. Ceva de genul fostei mele corse.

Ca la viteze mari sta turata, ca nu e sportiva, da, dar daca mergi normal, te serveste si ala.

Consum de 10 ai probabil in bucuresti :-) eu am pus consumuri de brasov :-)

Andrei, dacă și Loganu e greu la o tonă... Dacă pare mare asta nu înseamnă că e greu. Ăștia nu știu cum să le facă mai simple și să mai ia din piese :D

Problema daciilor e aerodinamica. Mai pui și biciclete sus, aia e...

Pentru un biciclist Loganul sedan e o mare țeapă. Are loc căcălău înăuntru și în portbagaj dar nu ai pe unde să le bagi. Dacă ești masochist, ia-ți sedan. Eu aș lua mcv-ul, apoi Sandero.

Pentru drumurile noastre Loganul e aur. Lasă Subaru în urmă (am dovezi și martori :p)

• Upvote 1

Drum puțin vălurit, cu mașină de raliu și să zboare un MCV pe lângă tine? Nu mai zic că te pierdusem din oglinzi :D

I-aș da foc, dă-o dracu'!

• Upvote 2

Pai e cazan, ce naiba...

Eu am avut o corsa c, de 1.2 aspirata, in afara consuma 5, indiferent de cum sau cati eram in masina

Zi-mi si mie cum ai facut asta.

:D :D :D

hippo.jpg

Considerand exemplul din imagine, putem lesne si fara urma de indoiala presupune ca oricate vraghii s-ar aseza pe hipopotam, energia consumata intru deplasarea acestuia ar fi aproximativ aceeasi.

Intrebari? ;)

• Upvote 2

Zi-mi si mie cum ai facut asta.

Am mers aproape regulamentar.  Nu am accelerat brutal(ca oricum era degeaba), Nu tin piciorul lipit de acceleratie, adica apas doar cat este nevoie, depasesc cand vad ca este loc suficient fara sa trebuiasca sa retrogradez mai mult de o treapta.  (ulei  0w30  (da vara il papa destul de repejor), filru aer schimbat de 2 ori pe an, rotile erau de 155 si de 165 pe 13 si 14, umflate peste ce zice constructorul cu 0.2 atm.

Daca vrei iti arat cum scot si cu  seatul de 1.2,   6.5 litri  dupa o tura de brasov, prin brasov, si asta fara sa incurc traficul, dar cu motorul cald.

Cu meganul 2 sport tourer 1.6 16v 113 cp in oras iarna vara consumul era 9 si in afata intre 6 si 7, intretinut exemplar, roti de 195 pe 15

:D :D :D

hippo.jpg

Considerand exemplul din imagine, putem lesne si fara urma de indoiala presupune ca oricate vraghii s-ar aseza pe hipopotam, energia consumata intru deplasarea acestuia ar fi aproximativ aceeasi.

Intrebari? ;)

muttley.pnginvia immagini

Muttley... Atata vreme cat te ascunzi dupa tastatura, evita sa mai faci misto de mine, vorbesc foarte serios.  Fa misto doar daca vezi ca fac eu primul misto de tine. Multumesc.

Daca continui in ritmul acesta nu arati decat ca esti un copil mic si ....., indiferent de varsta, sa nu mai vorbim de cei 7 ani de acasa sau de  educatie... chiar daca stii sa pui o cratima unde trebuie, tot .....esti cu o asemenea purtare.

Am pus puncte sa nu iau  cartonas... ca vad ca tu nu iei orice ai face... ai pile....

N-are pile, avem noi răbdare :p. Până când se termina. Dacă ar sta de vorbă cu tine în realitate, cum am stat eu, și - ar da seama că obiectul umorului său caustic nu e nici pe departe cum își închipuie el.

O chestiune de invățat pentru noi toți. Să nu uităm că vorbim cu un utilizator, ascuns după un nickname.

Să luăm o gură dă zizin, din ăla care dă cu pace ;)

• Upvote 4

170cm inaltime  si   o suta de kilograme pe cantar.

Cu tot cu bicicleta :)

Am avut si 75 kg (acu vreo 8 ani) am scazut de la 85, dar ma simteam aiurea, asa pe la 85-87 ma simt bine.

Am uitat sa mentionez ca bujiile cu 4 electrozi reglate bine, contribuie si ele la consumul bun si bunul mers al masinii. E ok si bujie cu un electrod, dar cu 4 ramane mai mult in parametri bujia. Sa zic si de admisie, sa fie curata, impecabila. Eu aveam si un filtru mai permisiv pe masina.

Iar in afara orasului la consumul scazut ajuta cu 2-300ml in minus la 100 de km si benzina cu co marita, aia de 98,99, 100. Dar nu prea se merita la pusculita. Facand un calcul, iesi mai ieftin consumand mai mult din benzina mai ieftina :-) Eu la drum lung pun benzina mai buna, ca ies rar din oras.

Intr-adevar, e altceva sa ai masina tot timpul disponibila. Insa asta vine la pachet cu niste cheltuieli. Daca esti dispus sa le faci si mai ales esti contient de ele, foarte bine. 

Cunosc oameni care si-au luat masina, apoi se plangeau de restul cheltuielilor aferente.

Asta e mare lucru. Considera-te norocos ca stai intr-o astfel de zona, unde trebuie doar sa mergi cateva minute pe jos pana la locul de parcare mereu disponibil.

La raport calitate-pret, Logan-ul mi se pare cea mai buna optiune.

Nici eu nu sunt adeptul unei masini second-hand.

Dupa ce iti vei lua Logan-ul nou, astepta-te sa te interpeleze diversi meseriasi, care iti vor spune ca nu esti intreg la minte, deoarece "cu banii astia iti luai second-hand BMW / Mercedes / nava spatiala din Germania". 

Bafta.

A venit maşina de vreo 2 săptămâni...

Cu locurile de parcare n-am avut aşa noroc, o săptămână am ţinut-o pe trotuar (înainte să mă înjuraţi, pe lângă maşina mea mai puteau trece lejer încă un Logan şi o bicicletă în acelaşi timp), după care, venind cu bicla de la muncă, am ginit un loc la bordură fix în faţa blocului, ocazie cu care am adus-o acolo şi e nemişcată de 5 zile, că ăla e un loc bun :)) Am identificat şi cauza: eu vin cu bicla de la muncă, deci plecând la 16:30, la 17 sunt deja acasă. Dar venind cu maşina, nu mai ajung la 17, ci la 17:15 - 17:20 şi cum toţi vânează aceleaşi locuri de parcare, se ocupă fiecare petic de teren disponibil.

Deocamdată nu se pune problema de loc de parcare plătit, că pentru ăla trebuie talonul de înmatriculare, or eu nu am înmatriculat-o încă (mai am numere roşii până pe 15.10). După aia urmează acordul scris al preşedintelui de bloc, contractul cu ADPDU Sector 6 şi apoi înregistrarea lui la Direcţia de Taxe Locale şi abia după pot să îmi pun maşina pe locul respectiv.

• Upvote 1