Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

AdrianB1

Cadru FS de 29" pentru un AM

Recommended Posts

Dupa cum am incercat sa inghesui totul in titlu, caut un cadru FS pentru roti de 29" in scop de a merge prin munti inalti si vai adanci, ciclistul (nu eu) avand acum vreo 1.80 lungime si vreo 60kg imprejur, dar in crestere rapida spre > 190m si 75 kg. As lua o bicicleta cu totul, dar vad ca preturile la echipari bune sunt extrem de indecente (dupa parerea mea, normal), asa ca ma incumet sa mai fac inca o data operatiunea de constructie bucata cu bucata.

Acum vreo 2 ani am facut o bicicleta pe un cadru Cube AMS 120 (http://www.bike-discount.de/en/buy/cube-ams-120-hpa-29-pro-frame-black-n-white-233873/wg_id-7327) care e relativ ieftin, 220 euro (fata de 800 de euro un Cube Stereo), si vad ca inca mai au de vanzare, dar ... nu prea se gasesc amortizoare ieftine pe dimensiunea respectiva, 200x51; eu gasisem un Manotiu la 180 de euro, acum sunt alte modele spre 300 de euro. Am mers cu bicicleta aia destul de mult incat sa fiu multumit - aproape incantat, la banii bagati in ea nu ies avioane, ies doar biciclete. Intrebari:

- exista alte cadre mai bune sau macar de luat in seama in zona asta de pret? maxim 300 euro aluminiu, maxim 400 carbon-aluminiu

- daca acest cadru foloseste amortizor 200x51 e vreo problema daca as pune un alt amortizor cu aceeasi lungime, dar cursa mai scurta sau un pic mai lunga? Am vazut un Manitou McLeod de 200x50, de pilda.

- aveti vreo alta recomandare, ceva de luat in seama ce s-ar putea sa nu imi fi trecut prin cap?

Uite aici amortizorul pe care este posibil sa-l cauti :)

http://www.rczbikeshop.com/default/fox-racing-shox-rear-shock-float-ctd-performance-series-200x51mm-bv-black-11386.html

Probabil cu o bucsa il poti scurta si pe asta: http://www.rczbikeshop.com/default/fox-racing-shox-2014-rear-shock-float-ctd-adjust-factory-216x63mm-bv-lv-kashima-black-cgx2.html

Pe tine te intereseaza in primul rand cota de 200mm pentru ca aceata este dimensiunea eye to eye pe care o cere cadrul. Asadar, merge si acel manitou, doar ca are cursa 1mm mai scurta, care probabil va face ca roata spate sa nu aiba 120mm amplitudine ci 117.5 mm :). Insa parca as lua unul dintre fox-uri.

200x50 e acelasi lucru, cotele sunt in inch si au rotunjit altfel la transformareaa in mm.

Incearca si pe ebay.de, eu am luat un monarch 200x51 cu 125eur, nu e o dimensiune foarte licitata.

Poti pune si 200x57 daca ai noroc si nu atinge roata in cadru.

Multumesc mult pentru raspunsuri, se pare ca am lamurit complet partea cu amortizorul.

Revenind la subiectul principal al discutiei, cadrul: ce sa fac, sa iau cadrul asta sau exista vreo alta varianta mai buna? (m-am auitat la acel Titus, ramane pe lista)

Tot cautand sa imi schimb cadrul deoarece imi era si mic, vazand acest topic mi-a dat ideea sa imi fac si eu un FS in jurul acestui cadru.Am luat cam tot ce am stiut eu ca ar trebui la acest cadru(plus piesele vechi de la celalat cadru),in schimb m-am cam pacalit cu rotile.In sensul ca acestea au butucul spate de 135x10 (butuc shimano) Citisem pe net ca ar exista niste adaptoare pentru a putea pastra rotile respective si butucul.Stiti cumva unde as putea sa caut? Am luat si asta http://www.bike-discount.de/en/buy/syntace-x-12-thru-axle-135-142mm-44551, ar trebui sa fac ceva la butuc?Piesele + cadru ar trebui sa soseasca luni.N-as vrea sa mai schimb butucii respectivi chiar daca nu sunt asa de grozavi.

Cadru este Cube AMS care si l-a ales si AdrianB1 de pe bike-discount in primul post.

Am citit pe net ca se poate face conversie cu niste adaptoare.Sau se poate schimba axul butucului.Mai multe nu stiu de aceea am intrebat pe aici.

Da si nu; depinde roti, ale mele (Mavic) sunt 135x12 si au venit si cu adaptoarele pentru 142x12 si pentru QR de 9.5mm. La Mavic adaptoarele sunt astea: https://www.bike-components.de/en/Mavic/X-12-Adapter-fuer-Crossride-HR-Naben-ab-Modell-2013-p36747/, dar nu stiu daca se potrivesc la alt butuc, e posibil sa nu se potriveasca.In functie de butuc s-ar putea sa iti poti face adaptoare cu 5-10 lei la primul strungar - roata nu sta pe ele, sta pe ax si pe cadru, adaptoarele sunt doar pentru a ajusta lungimea ca sa nu joace roata stanga-dreapta, practic cele de Mavic au doar rol de distantier de 3.5 mm pe fiecare parte si sunt din aluminiu gol pe interior, partea din poza are diametru mai mic dar partea cealalta e goala.

Axul spate daca poti sa il returnezi eu ti-as recomanda sa il returnezi si sa iti iei ori KCNC, care e mai ieftin cu 12 euro, ori DTSwiss (http://www.bike-discount.de/en/buy/dt-swiss-rws-x-12-50397/wg_id-227), care e mai ieftin cu vreo 5 euro si e quick release, fata de cel Syntace care nu e QR. Eu am comandat DT Swiss sa vad cum e si intentionez sa mai comand inca unul pentru bicicleta mea in loc de un Syntace cumparat acum 2 ani la care s-a rupt garnitura dupa 2-3 utilizari.

http://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-wh-mt35-mtb-29-wheel-set-15mm-qr-black-85375/wg_id-8821 astea sunt rotile pe care le-am luat eu.Nu stiu ce butuci au.Nu stiu daca sunt prea grozavi.Le-am cam de buget.Sa mearga Reba-ul luat ca furca si stiam cumva de acele adaptoare.Nu mi-am permis un set prea perfomant.Poate mai incolo.Inainte de a vedea topicul tau aveam de gand sa iau un cadru de 26 pentru dimensiunea mea.Acesta care il aveam fiind prea mic.Cum cel de la decathlon nu mergea sa ii pun si un cric(da stiu suna aiurea,stupid cum vreti sa ii mai spuneti dar am nevoie si de el) doar din ala de la upstandbicycle (unde am trimis un 2 email-uri sa ii intreb ceva si de pe 1 ianuarie si pana acum n-am primit nici un raspuns) Cand am vazut cadru asa de convenabil am zis sa fac ceva de viitor.Mai tarziu mai schimb pe acolo cateva lucruri.Momentan e cam ca un calculator luat pe piese de la oferte din strainatate(mai putin transmisia, franele,ghidonul si pipa) .Piesele achizitionate sunt foarte bune pentru mine momentan.Legat de ax  @@AdrianB1 pentru ca nu stiam asa de bine cum sta treaba cu dimensiunile am luat ce era recomandat pentru acel cadru.

Vezi ca roata fata e in regula, dar cea spate e pentru ax de 10mm, nu incape cel de 12 mm in butuc. Daca era de 12 mm puneai doar distantiere, dar in cazul tau nu stiu ce se poate face.

Cu axul am facut si eu la fel acum 2 ani, am luat ce era recomandat, ca informatii despre produse compatibile X12 nu prea se gaseau pe vremea aia. Acum am cautat, am gasit si am luat unul compatibil mai ieftin si facut tot de o companie serioasa.

Nu merge, nu o să-ți treacă prin casetă. Sunt diferite codurile componentelor între 10x135 și 12x142.

Mda, alternative la butuci am? Cu 28 spițe la dimensiunea  142x12. Sau sa returnez rotile sau iau pe dimensiunea potrivita. 

Sa inteleg ca rotile au caseta compatibila de 11 viteze dar se potrivesc cu 10? Intreb pentru ca nu am inteles din explicatiile oferite de pe site.

Caseta normală de MTB e compatibiliă cu 8-11 viteze, mai puțin la SRAM, unde pentru 11 viteze ai nevoie de casetă specială.

Mulțumesc pentru informațiile oferite pana acum. Au venit ieri piesele. Am desfăcut tot, mai puțin rotile ambalate separat. Am scris un email ca vreau retur și am dat comanda de Mavic- urile recomandate. Axul nu il mai schimb dar am găsit tot de la syntace http://www.bike-discount.de/en/buy/syntace-x-12-thread-insert-539/wg_id-1310sper ca nu mai trebuie și bucățica aia. 

Dacă nu a venit cu cadrul, trebuie. Are în ce să se înfileteze axul ?

Are un filet în cadru, dar axul era băgat într-o pachet transparent pe care nu l-am mai desfăcut.Deci n-am încercat ce si cum.Am zis sa aștept rotile. Cum îmi dau seama ce dimensiune ar trebui sa iau? Bicicleta nu o voi asambla eu ci un magazin de biciclete din zonă. Frânele, transmisia le mut de pe cea veche.

Mergi cu cadrul la magazin, ar trebui să clarifice ei orice problemă de compatibilitate.

O sa merg atunci azi după servici poate nu mai trebuie nimic. Iau și axul. Multumesc de informații.

Astazi am ajuns acasa si am verificat cu atentie.Piesa exista deja in cadru.Numai ca este de culoare alba(asa arata si in pozele de la cadru).Piesa pe site (acolo unde o poti achizitiona separat) este putin diferita si are culoare neagra. M-am panicat degeaba.Voi astepta rotile.

Mi-am asamblat bicicleta la acel magazin.Momentan mai trebuie sa vad ce ghidon+pipa mi se potriveste si sa vad cum trebuie sa pozitionez seaua.Sfatul cu genunchiul in fata axului nu stiu daca il pot face pentru seaua ar trebui sa o dau mult prea in fata(sfatul respectiv e bun?intreb deoarece nu imi iesea aceasta miscare nici la cadru vechi care sigur imi era mic; bratele angrenajului fiind de 175)Intrebarea mea ar fi legata de niste cabluri de pe dedesubt  care mi-au fost lasate mai lungi ca atunci cand am suspensia activa sa nu le intind? Sunt okay asa? Mie mi se par cam aiurea.Atasez  poza 1 si 2