VladG

Garmin Edge 1000

Recommended Posts

Mi-a adu Mosu' un model Explorer si am cateva nelamuriri.

Acest model vine cu niste harti preinstalate.

Desi pentru unele e evident ce reprezinta, altele nu prea dau multe info despre rolul lor dupa nume (Edge DEM map EU, Geocode map EU).

Mi-am instalat si OpenCycleMap pentru Romania (Openfietsmap Lite) de aici: http://garmin.openstreetmap.nl/

Intrebarea este daca mai are rost sa las activata vreuna din hartile preinstalate? Aduce vreun plus (vreun layer de info suplimentar)?

Am incercat sa pun si ROAD 2009 si, desi se incarca cu succes, nu afiseaza niciu nume, nici pentru strazi, nici ptr POI, nimic. Nici macar numele hartii. Ciudat, mai ales ca aceeasi harta vazuta in MapSource are aceste info, iar pe Edge 800 mergea. Asta nu e prea mare bai, ca OpenCycleMap e bun si mai actualizat, dar eram curios de ce nu merge ca lumea si ROAD...

Eu am 1000 standard, nu am avut curiozitatea să instalez hărți de pe net din moment ce harta Garmin e bazată pe OSM și e actualizată relativ des.

Am găsit pe un site străin explicații pentru hărțile de pe dispozitiv:

INTL Standard Basemap, NR -> gmapbmap -> global basemap (no routing info)-> keep enabled.

Garmin Cycle Map EU 2015.10 -> gmapprom -> detailed map for display and routing -> enable if using it and not another map in the same region. 
Edge DEM Map EU 2014.10 -> gmapdem -> elevation database map -> enable if you want to pick a generated route based on elevation. Othewise, it doesn't matter
Garmin Geocode Map EU 2015.10 -> gmapgc -> addresses to coordinates map -> enable if you want to select an address/etc to route to. Othewise, it doesn't matter

Am cumpărat astă vară Ro.A.D. 2015. Totul a decurs ok până mi-au trimis mail cum că trebuie să instalez un firmware de-al lor, firmware care era deja cu o versiune în urmă față de ce aveam pe dispozitiv. Nu e menționat pe site lucrul ăsta, deși le-am atras atenția.

Am zis să le dau o șansă și l-am instalat; m-am lovit de aceeași problemă ca și tine - nu se vedeau textele. N-au reușit să o rezolve în 2 săptămâni, drept urmare le-am returnat "produsul" și mi-am luat ban conform politicii lor de cârnați. ("Clienţii care returnează harta ROAD nu mai au posibilitatea să cumpere pe viitor acest produs pe numele lor sau pentru aparatul pentru care au activat produsul returnat. ").

La Edge 1000 au fost vreo 5-6 update-uri de firmware de atunci, dacă era să aștept după fiecare câte o lună să-și implementeze ei schema de protecție înnebuneam oricum. În caz că nu e evident, nu vă recomand să cumpărați Ro.A.D. pe Edge 1000.

Multumesc, otsdr.

Credeam ca imi scapa mie ceva la Road. O sa o pastrez dezactivata si sa folosesc osmcycle.

Ce porcarie cu astia de la Garmin Romania!

Voi nu ati avut probleme cu 1000 la navigatie? Mie imi facea tot felul de bube pe partea de navigatie/trackuri. M-a cam scos din sarite touchscreenul :( In rest functiona perfect dar la navigatie se mai bloca, mergea cu lag si am preferat sa merg pe un 520 cu harti OSM chiar daca nu are navigatie(il am de 4 zile).

Iar pentru ture foarte nasoale, o sa iau un Etrex cu mine :)

Astept urmatorul model de 1000 , sper sa fie mai bun :)

Te referi la rute (navigatie ghidata)?

Sau si la track-uri ai avut probleme?

Primul caz nu m-ar afecta prea tare. Mereu merg pe tracks, ca-l voi folosi doar ptr offroad.

Pe ambele, mai mult pe trackuri(tot offroad). Poate modelul pe care l-ai luat tu e mai ok, fiind mai nou. Dar Edge 1000 a avut ceva bube pe partea asta. S-au mai rezolvat din soft, dar nu toate.

Acum am trecut pe un 520, pe care esti cam limitat cu memorie. L-am folosit azi prin Cernica la -10 grade, pare sa functioneze foarte bine. 1000 era mult mai simplu cu touch, dar la -10 sigur nu ar fi functionat :)) Un 1000 explorer e o varianta de luat in calcul, nici nu m-am gandit la el ( nu stiu de ce) :(

Sa ne tii la curent cum merge !

Cat despre hartile de pe el, banuiesc ca sunt aceleasi ca la 1000. Sunt arhisuficiente, am pedalat prin Leaota, PC, Bucegi, Ciucas s.a.m.d dar si prin alpi si mi s-au parut mai mult decat suficiente.

Dacă ai deja 1000 nu prea are rost să-l schimbi pe un 1000 Explore, e același hardware (cu excepția accelerometrului) și probabil un software cu funcționalități reduse. 

Touch screen-ul înregistrează mai greu acțiunile în timp ce te deplasezi - bănuiesc că în mod voit - pentru a evita acționările accidentale; poți folosi telecomanda pentru a schimba ușor între ecrane.

Dacă am de urmărit un track și stau mult în ecranul de navigație folosesc un profil în care am pus detaliile hărții la minim - pare să se miște bine.

Singurul defect enervant care a mai rămas e că nu poți schimba ecranele din telecomandă dacă e afișat un mesaj de avertizare (ex. Off course); mesajul trebuie mai întâi închis atingând ecranul :/ .

Eu l-am vandut intre timp, mi s-au parut prea mult buguri pe partea asta la cati bani am dat pe el. Momentan o sa incerc cu 520 sa vad cum e. Daca nu o sa fiu multumit, o sa imi iau un Etrex pentru turele cu mtbul si gata :)

La garmin problema nu este HW, este software-ul lor care atinge maturitate cam dupa 2 ani de la lansarea device-ului.

Altfel, 1000 mi-a placut foarte mult ca si jucarie :) Nu am avut nicio problema cu el in afara de partea de track.

Daaa, partea cu Off Course este si la 520 , unde trebuie sa apesi un buton :-L :-L :-L  Parca sunt retardati baietii de la Garmin cu software pe stilul Windows 3.11. Tot ce pot sa sper este sa apara un concurent serios pentru ei.

Minitelecomanda mi se pare o optiune foarte buna pentru butonare "din mers", mai ales cu manusi.

Doar l-am configurat / upgradat firmware, la primavara o sa-l scot la ture.

Varianta Explorer are intradevar acelasi HW, fara niste chestii SW pe care nu le-as folosi niciodata (par dedicate ptr sosea). Ca pret a fost doar cu 50EUR mai ieftin, nu era mare diferenta, insa daca tot nu am nevoie de functiile alea, de ce nu mai ieftin...?

Doar bateria ma ingrijoreaza putin, din ce am mai citit pe net. Am in plan ca ptr turele mai lungi sa folosesc si batery pack-ul de 8000 mA. In pauza de pranz sa-i mai dau ceva energie. Nu-l voi folosi oricum cu bluetooth si wifi active, nu ma intereseaza partea de "social", on-line position, etc.

Minitelecomanda pare interesanta, dar sa stii ca merge si cu manusi. Cred ca sunt bani aruncati pe fereastra.

Din bateria am scos un maxim de 10 ore cu totul oprit(luminozitate la minim).

Bluetooth e ok ca poti vedea cine te suna, si transfer pe garmin connect. Wifi nu l-am folosit niciodata, mi se pare degeaba.

Un Battery Pack de 1000mA daca ai si e suficient, se incarca foarte repede. In 30 min , cred ca iti da un 30-40 poate chiar un 50%.

E ok atunci bateria.

Telecomanda a venit la pachet. Nu as fi dat bani in plus pe ea.

Am avut si 800 si mergea ok touch-ul.

800 are touchscreen rezistiv, 1000 are capacitiv - se aplică aceleași reguli ca la telefoane.

• Upvote 1

Eu am nişte mănuşi de bike care au degetul arătător cu ceva material special de merge pe ecrane capacitive. Merge OK pe explore 1000.

Si tind sa cred ca la un device de genul, e mai bun touch rezistiv :) Cel putin pana nu il faci de super calitate.

Eu zic că merge brici ăsta capacitiv. Chiar şi cu mănuşi.

Salutare

In octombrie 2015 mi-am cumparat un Garmin 1000.

Cum, acusi, incepe sezonul, as dori, pentru inceput, a-mi raspunde la cateva intrebari: cum fac ca la pagina dedicata busolei sa-mi apara in partea de sus coordonatele ? Sau cand ar trebui sa-mi apara ?

Din teama de a nu-l scapa/iesi din suport, este utila achizitionarea unei huse ? Sau o fi rezistent la contactul cu solul ?

Sper c-am fost explicit :)

Multumesc

Sanatate !

Nu am folosit ecranul cu busola și nici nu l-aș folosi: din moment ce dispozitivul nu e în stare să îți arate direcția corectă decât în mișcare, e clar că nu are un senzor magnetic de orientare, ci se bazează pe datele primite de la GPS. Am adăugat-o de curiozitate și văd că îmi apar coordonatele imediat după ce găsește sateliți suficienți (firmware 5.20).

Pentru teama de a-l scăpa/desface accidental cu genunchiul există "lesa" cu care a venit - eu o leg cu velcro de pipă la MTB sau o trec prin suport la cursieră.

Nu înțeleg întrebarea, credeam că ai activat deja ecranul cu busola și nu vezi coordonatele :/ .

Așa ar trebui să arate:

TteZq5e.jpg

Dacă nu vezi asta, încearcă un update de firmware - deși mă îndoiesc că un dispozitiv din octombrie 2015 nu are un firmware relativ nou.

Am versiunea 5.00 sau 5.10

Cred ca-mi apar cifrele din partea de jos a paginii, busola, dar nu si coordonatele

In week-end scot de la naftalina Garmin-ul si povestim luni. :)

Mersi, otsdr, pentru promptitudine

P.S. Mi-ar placea sa-ti scriu numele, nu nickname-ul :)

Explorer a venit cu tot cu husa de silicon. Gasesti pe net. E mai aderent si arata ok.

Am un edge 1000, i-am facut update de soft, si la ultima tura nu pot vedea harta pe unde am fost, aceasta nefiind incarcata nici pe strava...aveti idee e vreo setare sau?

Merci

Seara bună tuturor.

Vreau să vă întreb dacă merită un Garmin edge 1000 standard cu 320€. Nu știu dacă merită sau nu. E folosit aprox 500 km.

Nu pre am găsit pretuțuri SH la el și de aceea întreb.

Mersi.

Și dacă mă mai poate ajuta un deținător de Edge sau cunoscător, care este diferența între Edge 1000 și Edge Explore 1000? Ce are unu în plus față de celălalt?

Mersi.

Explore are mai multe chestii pe partea de navigație, 1000 simplu are mai mult pe partea de performanță (chestii avansate de Power de exemplu).