VladG

Garmin Edge 1000

Recommended Posts

Din ecomomie de spatiu, nu mai creez inca un topic pentru intrebarea mea:

Am achizitiona de curand un Edge Touring Plus.

L-am folosit o singura zi, si dupa vreo 8 ore de rulat pe MTB fara backlight si cardio, bateria arata 20%. Cam putin avand in vedere ca se lauda cu autonomie de pana la 15 ore, probata de unii utilizatori de pe forumuri.

Ceva sugestii pentru a imbunatati durata de viata a bateriei?

Având în vedere că e un 800, ar trebui să țină undeva la 12h. Contează și pe ce ecran stai, harta consumă mai mult.

Ok, deci nu e atat de tragic. O sa las altimetru mai mult, cred ca consuma mai putin decat harta sau informatiile despre parcurs.

Multumesc!

Cât ai dat pe Edge Touring Plus. L-ai cumpărat nou sau la mâna a doua?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Salutare

In octombrie 2015, am achizitionat un Garmin Edge 1000

Dupa destule ture, va pot descrie impresiile:

1. Bateria: 13 ore [GPS activ, senzori activi (fara cadenta), BT activ, ecran activ]. Cu o singura conditie: a nu se glisa inutil ecranele. Altfel, 9,5-11 ore.

2. Pana acum, fara bug-uri

3. Datele inregistrate sunt aproape corecte (verificat si rasverificat).

4. Cifrele n-o iau razna, ca la smartfoane

5. Pentru mine, personal, soft-ul ii mai mult decat indestulator. La hard, hmm

6. Mai am de deslusit tot ce inseamna navigatie: cele mai bune harti, in special cele off-road (anumite drumuri nu le "citeste"). Aici, banui ca tre' sa instalez harti optime.

7. Are o gramada de caracteristici si, in cuplaj cu Strava (prin Google Chrome - merci, Adi), o sarabanda de cifre care mai de care

8. Are un delay de 3 secunde (nu ma incomodeaza - am simtul orientarii precum bosimanii :) )

9. Dezavantaj: vorba cuiva de pe forum: nu are cine sa-i dea la gioale Garmin-ului. Cu alte cuvinte, concurenta mediocra

10. Dezavantaj: pretul mare. Recititi pct. 10. Oare de ce n-or mai scos de 2 ani ceva superior ?

Revin cu alte impresii.

Sanatate !

Am sesizat si eu o intarziere in informatiile despre inclinarea rampei. Undeva 3-6 secunde. Deranjant si inexplicabil.

Seriile 705 si 800 nu aveau pb asta. Poate 1-2sec, max.

Salutare

Aproape corect, Vlad. Mie, 3 secunde, indiferent ca ajung la un sens giratoriu, bifurcatie, etc., ca-i panta, rampa :)

Sanatate !

Intrebare: Dacă un garmin 1000 nu are senzor de viteza. Cat de precis este în găsirea locației vs garmin cu senzor de viteza? Lipsa unui astfel de senzor afecteaza mult experienta cu GPS-ul?

Este la fel de precis, sensorul de viteza nu are de-a face cu localizarea...

• Upvote 1

Atunci lipsa lui ce schimba?Sau doar nu mai arata viteza pe gps?

Viteza indicata doar pe baza informatiilor gps poate avea fluctuatii (uneori aberante), prezenta acelui senzor nu face decat sa "netezeasca" curbele de viteza si sa-ti indice viteza ta reala.

• Upvote 1

Senzorul de viteza e bun cand esti pe trainer (si folosesti garmin-ul pentru viteza/log...) sau cand ajungi in zone unde gps-ul nu prea receptioneaza satelitii..(tunel, padure deasa, etc...)

Eu nici acum nu l-am montat pe bicla si n-am simtit inca lipsa lui...

• Upvote 1

Senzorul doar îmbunătățește precizia datelor legate de viteză - GPS-ul te poate considera în mișcare și după ce te oprești, în funcție de eroarea față de ultimul punct măsurat.

@@MTBR: ăștia noi fără magnet sunt banal de montat, dacă i-ai plătit, de ce să nu-i folosești?

Am avut o surpriza placuta legata de baterie.

8.5 ore tura si mai erau disponibili 25% din baterie. Cu senzor de viteza si telecomanda cuplate. Fara wi-fi, bluetooth, senzor cadenta sau HR. Urmarire curs.

Afisaj: aprox 25-30% din timp harta, restul ecrane de date.

Imi e suficient. Ptr ture f. lungi o sa iau si un batery pack, sa-l reincarce in pauza de masa.

Daca se cumpara un Garmin model mai vechi (atunci el nu mai are suport din partea celor de la Garmin) ce mai pierd in afara de suportul de Firmware al Garminului? Luand in considerare ca as folosi harti de pe osm.(de ex: sa zicem ca o sa apara Garmin 1100 sau 1010 ca model nou si eu cumpar la pret mai redus Garmin 1000).Cei care aveti modele mult mai vechi de Garmin aveti cumva vreo limitare sau vreo eroare care v-ar obliga sa zicem sa va luati alt Garmin mai nou?

Eu am un oregon 450 - cred - care nu se mai face de vre 2 3 ani. In afara de aplicatii invechite el merge decent. Hartile le iau pe pe cele open mtb. Daca il iei strict pt navigatie poti lua cam orice gamlrmin cy rezolutie decenta. Formatul hartilor nu se va schba in viitorul apropiat. In schimb cele vechi sunt legate de senzori ANT. Mai nou au inceput sa renunte la amt si s treaca si ei la bluetooth.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Am luat pana la urma un Garmin 1000 bundle.Am instalat ultima harta a lui garmin 2016.20.Din ce am citit ar fi si aceasta harta cu osm data.

Merita sa descarc de aici versiunea de harta a Romaniei si sa o pun pe un card?

Voi folosi acest GPS si pentru excursia din turul Dunarii din strainatate.Harta oferita de Garmin este okay? Sau ar trebui sa descarc tot de pe acel site Germania si Austria.

Pentru offroad in tara, aceasta harta este buna sau recomandati alta?

Pentru offroad Iti recomand Openmtbmap deoarece are contrast mai bun https://openmtbmap.org/download/odbl/

Pentru onroad harta sora de la https://www.velomap.org/download/odbl/ (difera unele detalii si calcularea rutelor)

Nu iti da direct un fisier img ci un exe cu care se instaleaza harta in Garmin baseCamp si apoi de acolo ti-o transferi pe dispozitiv.

Vezi ca harti cu text in format Unicode (de obicei cele cu alfabet chirilic, grecesc etc) s-ar putea sa nu-ti mearga decat daca folosesti un patch special pentru eliminarea limitarii, altfel iti spune ca hartile nu sunt autentificate sau ceva de genul.

• Upvote 1

SALUT .

Mi-am cumparat un garmin 1000 edge bundle de pe bike24 ,însă memoria lui este full cu  un soi de hărți

Mai am aproape un singur giga liber -vreau  să folosesc gps-ul  într-o excursie la vara pe grossglockner

Vreau să vă întreb asa trebuie să fie?

Da, e normal. Mie mi-e suficientă harta cu care a venit; suportă și card microSD dacă ai nevoie de mai mult spațiu.

@otsdr prin iasi harta lor nu arata blocurile.Sunt doar niste dungi ce reprezinta strazile,probabil prin strainatate o fi mai dezvoltata harta de pe 1000.

Chiar la blocuri nu m-am uitat, dar fiind bazată pe OpenStreetMap, ar trebui să le aibă; se poate modifica nivelul de detaliu din setări, dar o să se miște (mult) mai prost.

Am pus sa fie cât mai multe setari, dar când am ieșit din casa,arata doar străzile. Când am schimbat pe harta descărcată online care am găsit-o prima oara, nu din cele recomandate de Lucian mi-au apărut blocurile.

Chiar daca e bazata pe OSM, nivelul de detalii poate fi customizat de cei care au generat harta in format Garmin.

Am testat si pe hartile de pe openmtbmap/velomap se vad blocurile in Iasi, daca pui detaliul hartii mai sus (parca "high").

Detaliile le-am lasat pe automat.Am fost multumit de ce am vazut la hartile openmtb atat in oras cat si pe offroad,voi mai testa si harta luata de pe http://garmin.openstreetmap.nl unde imi sunt aratate si adresele cu strazile.La partea de offroad par putin mai sterse decat cele de la openmtb.Vad pe unde voi merge si apoi voi stabili care harta ma multumeste mai mult.Multumesc @LucianLS pentru informatii.