dude89

Achizitionare cursiera 2016

Recommended Posts

Salut,

Pentru 2016 mi-am propus sa-mi cumpar o cursiera. Momentan detin in "portofoliu" un devron riddle h6.7,achizitionat anul trecut in vara (tot cu ajutorul forumului ciclism.ro :) ). Cu devronul m-am dat prin padure, camp, macadam si sosea :)pe sosea am facut ture de 30 km, max 120 de km/ zi si mi-a placut, mult.

Asta m-a determinat sa ma gandesc la o cursiera, mi-am stabilit in linii f mari ce mi-as dori, veau sa aiba cadrul de aluminiu si o greutate apropiata cat mai mult de 8 kg. Bugeul maxim este de 3.500 lei.Din ce am observat eu, la prima vedere, piata cursierelor mi se pare mai puin ofertanta decat cea a mountain bike-urilor.

Ce posibilitati am? Imi puteti recomanda cateva modele de biciclete din care sa pot alege?

Multumesc frumos!

Salut, si io fac acelasi gen de cercetare pentru anul asta.

Din ce am vazut eu, greutatea de 8 kg tine de biciclete mid-high end, cu preturi de la 1000+ EUR.

Canyon-ul cel mai ieftin prezentat mai sus costa cu 500 lei in plus fata de bugetul tau (+50E expeditia).

Eu personal ma indrept catre ceva de gen Triban 520 (Sora, 2500 lei, sub 10kg) (sau chiar 500 daca nu strang destui bani) de la Decathlon.

M-am suit pe un Triban cu transmisie Microshift de 8 viteze, si mi-a placut foarte mult groupsetul, atat ca schimbare propriu zisa cat si cum se simte.

Eu as merge si pe aceasta abordare, mai ales daca nu faci diferente mari de nivel, greutatea nu este atat de importanta.

Am vazut ceva cursiere Devron, cadru de aluminiu, in rest cam modeste. Stie cineva ceva?

In Romania asta cred ca e cea mai buna oferta (dar e nitel peste bugetul autorului):

http://www.decathlon.ro/bicicleta-btwin-sosea-ultra-700-af-gri-verde-id_8324331.html

Ca sa respectam bugetul, propunerea ar putea fi asta:

http://www.decathlon.ro/bicicleta-btwin-sosea-triban-500-portocaliu-negru-gri-id_8331275.html

E mai bine echipata decat Urbio 4.8 de la Devron, la pret echivalent:

http://www.decathlon.ro/bicicleta-btwin-sosea-triban-500-portocaliu-negru-gri-id_8331275.html

In plus, mie top-tubul ala cocosat de la Devron nu-mi place.

Eu as lua Canyon. Tiagra 2x10 care merge impecabil, cadru foarte bun cu roti ok . 

La decathlon cadrul si furca sunt sigur mai grele, de acolo vine diferenta.

Rotile de la Canyon Endurance 5.0 (Shimano RS010) nu sunt nimic deosebit, ca greutate sunt la fel sau peste cele de la modelele  Triban . La rotile Shimano trebuie sa ai grija de conuri, la Mavic trebuie servisat des (curatat si uns) butucul spate (freehubul), insa sunt pe rulmenti si nu ai stress cu stransul conurilor periodic. 

Rotile BTwin cred ca au butuci Novatec pe rulmenti etans, probabil nu sunt o alegere rea.

Un plus pentru Decathlon este faptul ca, din experienta mea, se comporta ireprosabil la garantie, si sunt usor de gasit:)

In concluzie, toate variantele prezentate sunt bune (Triban sau Canyon) :)

Piata cursierelor e mai putin ofertanta decat cea a MTB-urilor daca vorbim de magazinele romanesti, altfel ai de unde alege. In bugetul maxim de 3500 lei nu vei gasi o cursiera noua mid-level, asta e aproape clar. Prin mid-level eu inteleg un cadru de aluminiu sau carbon, cu furca de carbon, o echipare Shimano 105 sau echivalenta de la alte case, niste roti Mavic Aksium sau similare, si o greutate de maxim 8-8,2 kg. Pentru asa ceva iti trebuie cam 1000-1200 de euro. Cu Canyonul Endurace Al 5.0 nu dai gres, dar ar mai trebui niste bani. Pentru inceput e buna, dar in maxim doi ani, daca te prinde microbul vei vrea upgrade. Sfatul meu e sa mai faci rost de bani si sa iei o echipare 105 5800 2x11v, compact 50-34 si caseta 11-32. Fiind buna si la catarari, configuratia asta te va scuti de batai de cap ceva vreme. Baga un ochi si aici https://www.rosebikes.ro/products/biciclete/biciclete-de-sosea/training--race/pro-sl/au geometria mai inspirata si cadrul e mai atent finisat decat la Canyonul Endurace AL (si cand te gandesti ca sunt fan Canyon... :)). Bafta!

LE: Daca te grabesti si nu te deranjeaza negrul asta lucios vad ca mai au si modelul 2015, mai ieftin cu 100E https://www.rosebikes.ro/bike/rose-pro-sl-2000-2015/aid:743968#0-4pD2l-4pD2m-4pD2n-4pD2o-4pD2p-4pD2q-4pD2r-4pD2s-4pD2t-4pD2u-4pD2v-4pD2w-4pD2x-4pD2y-4pD2z-4pD30-4pD31-4pD32-4pD33-4pD34-4pD35-4pD36-4pD37

Salutare. Dar de urmatoarea cursiera ce parere ai? http://www.veloteca.ro/bicicleta-de-sosea-merida-scultura-100-2016 Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Dispun de un buget de 3500 lei , sunt incepator si doresc sa achizitionez o cursiera care sa-mi permita sa parcurc distante de maxim 130 km.. M-am gandit ca ar putea fi cea mai buna solutie pt bugetul actual dupa ce am facut o cercetare a pietii.

De ce nu luati in calcul si varianta Second Hand?

Am vazut recent o Merida Scultura 300 cu 2999 de lei. Expusa doar intr-un magazin, vanduta SH, pretul ei in magazin fiind 4200 lei. 

Mai sunt si alte variante pe la 3000 de lei, SH, destul de interesante.

Nu stiu, zic si eu... bicicletele nu miros a nou, ca autoturismele.

cristi_r22, bine ai venit.

Decathlon vinde (vindea, ca acum nu-s pe stoc) la 2500RON Triban 520 echipata cu Sora pe 9 viteze si la 3000RON Triban 540 cu Shimano 105 pe 10 viteze. Doar ca nu scrie Merida pe ele....

Multumesc pentru sugestie CRK. Am citit pe undeva ca Tribanurile nu ar fi atat de eficiente pe cat par. Si nu stiu cat de mult as avea incredere intr-o astfel de cursiera in cazul distantelor lungi . Am avut un MTB, un rockrider de care am fost foarte dezamagit. Ma rog, poate gresesc desi sunt un incepator, nu ar trebui sa generalizez.Insa, in acest caz, bugetul meu se ridica la 3500 RON, inca mai caut o cursiera pt achizitie si astept multe pareri obiective. Exclud SH pt ca la acesti bani prefer un produs nou, cu garantie...

Triban 540 e o biclă foarte bună la banii ăștia. Ce înțelegi prin biciclete eficiente? Cauți timpi buni de tot pe ăștia 130 km? Asta e o cursieră cu poziție mai relaxată, ceea ce e de bine la drum lung. Pentru una cu poziție mai sportivă trebuie să fii obișnuit cu poziția, s-ar putea să n-o găsești atât de comodă.

Am citit pe undeva ca Tribanurile nu ar fi atat de eficiente pe cat par.

Nu stiu unde-ai citit, ar fi bun un link. Poate e mai bine totusi sa iei Merida cu Claris pe 8, ca-i mai buna.

• Upvote 2

Se duce dracului piata, distinsi domni, daca lucrurile evolueaza de maniera asta. :)) Cum sa dai 3400 de lei pe o cursiera echipata cu Claris? Doar pentru ca e seria "Scultura" de la Merida?

Bun, hai sa zicem ca nu vrei Btwin pentru ca... nu stiu, de fitze.

Pai Canyon Endurace Al 5.0, echipata Tiagra 2x10, e 850 Euro! :D

https://www.canyon.com/en-ro/road/endurace/endurace-al-5-0.html

• Upvote 3

Si in Portugalia sau Elvetia era plin de Btwin, dar deh, .... in Romania e cih.

Oare ce inseamna o bicicleta "eficienta" ? La acelasi efort depus, (watti / calorii) parcurge distante mai lungi?

sa achizitionez o cursiera care sa-mi permita sa parcurc distante de maxim 130 km.

Oare distanta nu depinde mai mult de tine decit de bicicleta?

Eu prin anii 80 faceam dublul acestei distante pe SPUTNIC si n-o spun (numai) ca sa ma laud, ci pt.justa evaluare a ponderii biciclist/bicicleta.

Succes la cumparare!

Oare ce inseamna o bicicleta "eficienta" ? La acelasi efort depus, (watti / calorii) parcurge distante mai lungi?

Un motor integrat de vreo 200W sa vezi ce eficienta iti da!

Dar ma indoiesc sa gasesti asa ceva in banii astia! 

• Upvote 3

Am aderat la forumul acesta pt a a sustine si a incuraja dezbaterea si schimbul de opinii sau argumente iar exprimarea lor nu ar trebui sa se faca intr-un mod agresiv. Incurajez si apreciez opinii contrare atata timp cat afirmatiil se fac pe un ton respectuos.

Sunt incepator in ale ciclismului prin urmare nu am pic de experienta in ceea ce priveste alegerea unei cursiere. Doar ce m-am documentat pe internet, pe alte forumuri. Nu am afirmat niciodata ca as cumpara Merida Scultura 100 ci am intrebat, pur si simplu, ce parere aveti de acest produs. Din cate stiu, la nivel mondial, Merida este un brand puternic care finanteaza o echipa de top iary cursierele lor sunt prezente mereu in elita ciclisumului profesionist. Prin urmare, in ceea ce ma priveste, consider ca este un motiv foarte bine intemeiat sa acord un plus unor astfel de cursiere in comparatie cu cele de la B`Twin. Care nu mai spun ca am avut o experienta urata cu un MTB Rockrider (lant cazut in mers, deraioare care nu mai schimbau, frane ineficiente etc) si care l-am vandut cu mult drag. La acest lucru ma refeream cand spuneam de eficienta bicicletei si de parcurgerea distantelor mai lungi. Am oare incredere intr-un B`Twin ca nu ma lasa la jumatatea drumului intr-o zona  de camp, nepopulata?   

Sigur, Canyon-ul acela ar fi mai mult decat perfect, dar suma de achizitie+transport duce undeva la 906 euro (aprox 4100 RON), o diferenta considerabila avand in vederea puterea mea financiara de moment.

• Upvote 1

Pentru cursiere pe acest forum in ultimii 4-5 ani s-a recomandat mai mereu Btwin, Canyon, Rose (si intr-o vreme parca si focus) pentru ca ofera un raport bun pret-calitate.

Acum 10 ani Merida era si ea o optiune, aveau preturi mai bune. Faptul ca Ie-ai vazut in Le Tour nu inseamna ca la raft au aceeasi calitate cu cu modelele oferite echipelor profesioniste.

Ti s-a recomandat sa iei ceva cu 105 dar vei avea nevoie de aproape 1000 eur buget. Brandul ar trebui sa te preocupe mai putin, componentele sunt cele care dau "performanta" unui model.

• Upvote 1

Noi suntem aici ca sa te sfatuim cat mai bine, ca sa cumperi ceva cu raport calitate/pret cat mai bun. Niciunul nu a vrut sa fie agresiv, ci doar s-a facut haz de situatie (nefiind prima de acest fel :) ).

Merida e o marca bine cunoscuta, nimic de zis, dar intre produsele pe care le folosesc profesionistii si cele care se vand publicului diferenta este imensa, chiar daca vizual ei vor sa dea impresia de mare asemanare.

Toate marile branduri au game incepand de la entry-level pana la high-end. In ambele cazuri, brandul costa. Insa cand iti iei ceva entry-level, cheltuiala e mai mult pe brand+ o echipare mai mult decat modesta.

Pana si cea mai ieftina cursiera de la Devron (cu 700 de lei mai ieftina!) are echipare mai buna decat Merida indicata de tine, exact din motivul pe care-l spuneam mai sus.

http://www.devronbike.ro/bikes/Road

Tribanul 540 e cu echipare mai mult decât decentă, întreținut corect n-o să-ți facă probleme.

Cine ți-a reglat MTB-ul ala? Ce echiparea a avea? Am o bănuială că era ieftină și nici reglată nu era.

Mi-am făcut și eu griji de cum o să fie echipată bicla, după ce am cumparat-o am ajuns la concluzia ca mai multe griji trebuie să-mi fac pentru condiția fizică ;;)

• Upvote 2

In momentul de fata nu ma intereseaza in mod deosebit performantele cursierei pt ca nu am de gand sa particip la competitii sau alte intreceri. Sunt interesat de curse saptamanale cu plimbari lejere insa exista totdeauna posibilitatea sa descopar noi pasiuni, nu? Consider ca un pret decent de 3000-3500 lei imi garanteaza materiale de calitate, atat a componentelor cat si a cadrului sau garantia (durabilitatea) pe care o ofera utilizarea unui produs de marca .

Pt Midan: era un Rockrider 340, reglat de ei la Decathlon, pret de achizitie 800 lei si-ti spun sincer ca mi-a cazut lantul la prima utlizare pe pod la Bragadiru. (Poate a fost vina mea, ulterior nu am mai patit acest lucru dar frustrarea a fost imensa).