dude89

Achizitionare cursiera 2016

Recommended Posts

Sigur se va bucura, nu are motive sa nu o faca.

Odden, prețul ăla era, probabil, pt o ultimă bucată dintr-o măsură care nu s-a vândut, ceva în genul xs sau xxl..la sportguru aveau un Scott full carbon la 4650 lei redus de la 6200 lei. Doar că era ultima bucata pe măsură L, am probat-o si îmi era incomoda.. Stăteam prea alungit. Așa că oferta din vitrina se prea poate să fie o lichidare de stoc a unei ultime versiuni. Merida Scultura 300 2016 are același preț la toți distribuitorii din Buc care îmi acceptau rate fixe, fără dobândă

@@mumus vezi te rog aici: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18402-achizitionare-cursiera-2016/#entry711261

@@Traveller era vanduta de un magazin. Putea sa o cumpere in rate.

@@cristi_r22 Nu neg ca ai avea dreptate. Dar ai respins ideea de a te uita pe bazar din start. Scrie negru pe alb in ultima propozitie a postarii nr. 14.

Prima mea bicicleta am luat-o ca un snob. Sa aiba suspensii, sa straluceasca, sa nu mai fie alta ca ea. Eram tinerel si incepator.

La a doua achizitie am intrebat pe forum, aici. Am facut la fel ca tine. Colegii imi recomandau paine si eu ii dadeam cu mamaliga. Am luat mamaliga. Am regretat? Da, am regretat. Aveau dreptate. 

La prima cursiera am tinut cont de sfaturile lor. Si-acum le multumesc si merg pe la biserici sa fie slaviti.

Oricum, sa o stapanesti sanatos si sa ai drumuri bune. 

• Upvote 4

Eu vad mai putin tragic lucrurile...

Omu a intrebat, a primit sfaturi, a facut cum a dorit.

Oricum cea mai buna bicicleta e cea pe care ai dat deja banii. O spun din experienta deșii am dat cu 1600 de lei mai puțin. Si ajungi ții la ea direct proporțional cu banii dați.

Înseamnă ca cei ce montează și distribuie Merida sunt mai atenți la detalii, sau au fost eu mai ghinionist, dar acum s-a rezolvat și la mine problema cu reglajele și acum schimba ca la carte.

Omul a plătit în plus pentru aspect (deșii nici a mea nu e urata), profesionalismul celor ce le montează și distribuie, brand (un nume cunoscut atrage mai ușor privirile), si a pierdut puțin la echipare (105 vs Tiagra), dar dacă diferența asta nu se reflecta in fiabilitate, eu nu as considera-o o pierdere. Nu știu diferența in cazul rotilor si butucilor (Roți Mavic Aksium ONE vs Merida comp cu butuci Road seal Bearing).

Asa am văzut și eu acum un Giant la 3200 de lei, dar cu echipare Shimano 2300 care este sub Sora, si aici chiar dau dreptate celor ce spun ca de multe ori plătești mai mult numele decât marfa.

Sa o stăpânești sănătos!

Si eu zic sa o stapaneasca sanatos si cu placere si mai ales sa aiba grija sa nu ajunga printr-un ... bazar.

Toate bicicletele sunt overpriced!

Mai ales cursierele. Cand spun s-au scumpit nu ma refer ca la noi a fost TVA-ul 24% sau a crescut euro. Cu 13-1400 iti luai un MTB decent (Magellan Pollaris full Deore) iar cu 3000++ o cursiera cu Shimano 105 (Focus, Merida). La banii aia luai si un Trek cu Tiagra daca tineai la "eticheta" de pe cadru, acum nu se mai inghesuia lumea sa ia Trek.

Iar cu fiabilitatea, nu stiu, nu vad progresul. Am avut dual controale 105 pe 10v vreo 5-6 ani, au mers exceptional dar le-am vandut ca, deh, vroiam sa scap de fire exterioare, sa le am pe toate sub ghidolina. Si mi-am luat noul 105 (de 10v) anul trecut de pe net, nou nout si l-am primit cu defect la maneta dreapta. S-a rezolvat problema dar nu m-am asteptat la asa ceva la 105. Inclusiv groupset-urile parca erau mai ieftine in anii trecuti indiferent de categorie. Cadrele de otel de calitate s-au scumpit cu vreo 30%. S-a ieftinit ce e drept, carbonul, in unele cazuri.

De asemenea parca nici cadrele nu mai sunt lucrate cu finetea de altadata.

Iar tot ce apare acum "tehnologic" vorbind, nu stiu ce valoare adauga. 11 viteze. Groupset electronic. Frane pe disc. Gravel-bikes. Un plus adevarat sunt cablurile ascunse in cadru, dar din lista de mai inainte ma pot lipsi cam de toate.

• Upvote 1

Eu nu blamez pe nimeni. Doar ma amuza situatia. A zis cah la o bicicleta rulata in vitrina si a luat... aceeasi bicicleta, doar ca a mai plusat 1600 de lei.

Macar miroase a nou, nu?

Ma ia putin la stomac cand vad unele reactii. In cazul de fata, ne ferim s-o spunem pe-a dreapta si-aruncam diverse texte care nu au treaba cu situatia despre care vorbim.

De ce ne ferim sa vorbim direct? Asa, ca-ntre pletosi, cu o sticla de vodca, in jurul focului.

Nu e o tragedie ca a aruncat 1600 de lei. Toti gresim. Ideea este sa putem vorbi deschis despre asta, sa ne descretim fruntile si sa dam vina pe Iliescu. Putem?

• Upvote 1

"Nu e o tragedie ca a aruncat 1600 lei" ?? Pe bune? De ce crezi ca esti in masura sa-i judeci si sa-i etichetezi pe ceilalti, sa le judeci alegerile sau faptele? Te crezi mai grozav, mai bun decat ei prin convingerile tale?  Oameni buni, am incercat pe cat posbil , ca de fiecare data cand interactionez cu divere persoane pe forumuri sau in realitate, sa-i inteleg, sa le inteleg logica, gandirea sau ratiunea. Constat, cu stupoare, ca devine din ce in ce mai greu sa descopar o gandire cat de cat deschisa. Senzatia ca o parte a comunitatii in care convietuim s-a transformat intr-o turma de oi in care fiecare isi behaie parerile dupa propriul orizont ingust devine din ce in ce mai autentica.Nu stiu cine sau ce ne dreptul sa ii condamnam pe ceilalti dupa alegerile lor.

Din ce motive am spus cah la o bicicleta rulata in vitrina (care oricum nu stie nimeni cat de rulata era, ce masura era, cat de...cat de... etc) si am plusat cu 1600 lei este fix treaba mea. Punct. Pt ca eu am ales asta. Nu e o tragedie ca am aruncat 1600 lei, chiar nu este. In schimb este o tragedie sa constat ca arta de a fi penibil capata noi dimensiuni in acest topic.

Băieți, a venit primăvara, scoatem troacele "la produs" pe șosele, chiar dacă au fost mai scumpe sau mai ieftine. Și nu ne mai înțepăm aiurea, că nu ne ajută cu nimic. Pe banii lui, fiecare face ce poate.

• Upvote 1

@@cristi_r22

”Pretene”, vezi ca ai scapat punga cu ”vorbe mari” pe jos.

Judecata mea nu depinde de convingerile tale. Gandirea mi-e deschisa. As alege oricand sa pastrez 1600 de lei in buzunar. Tu nu ai ales. (...)

Logica mea este diferita de a ta pentru ca suntem cu totii diferiti. Din fericire (!). Daca nu poti accepta o critica constructiva (unii au de invatat de aici), inseamna ca trebuia sa privesti oglinda cand vorbeai de orizonturi inguste.

Nu te-am condamnat. Mi-am exprimat o opinie. Iar acest drept imi este garantat de Constitutie. (Orice persoană are dreptul la libertatea de exprimare. Acest drept cuprinde libertatea de opinie...). Opinia mi-o pastrez. 

Eu pun punct aici. Ne strangem mainile (daca accepti) si ne vedem de pedalele noastre, relaxati si impacati. 

L.E. Sa-mi fie cu iertare offtopicul facut.

• Upvote 2

Oricine ar allege sa pastreze niste bani in buzunar atat timp cat situatiile in care este pus sa aleaga sunt similare. Dar aici vorbim de doua ipoteze diferite: o bicicleta dintr-o vitrina posibil rulata, posibil un ultim numar care nu s-a vandut (xs, l , xxl etc) si o alta ipoteza in care este vorba de aceeasi bicicleta de serie care se poate comanda in orice numar si are acelasi pret la toti distribuitorii din buc (veloteca, biciclop, sportguru, probike etc - se poate verifica). Si atunci orice comentariu nu-si mai are rostul.

Opinia este binevenita atat timp cat este enuntata cu decenta si bun simt. Critica constructiva este de fapt distructiva! Toata lumea are o reactie instinctiva de a o respinge atunci cand se simte judecata. Gandeste-te ce consecinte grave ar putea avea daca s-ar aplica pe membrii familiei. Dar, ma rog, fiecare procedeaza cum crede de cuviinta. Off topic.

Nu am nicio suparare, ne strangem mainile si ne vedem de pedalat!

Propun ca la fiecare aniversare de un an de la achizitie sa fim informati cati kilometri s-au parcurs, cum arata uzura si ce piese s-au schimbat. Vom avea astfel un studiu de caz, iar impreuna cu @@lynxul_negru si nu numai, vom stabili valoarea de vanzare "la bazar".   :) :) :)

• Upvote 1

Da, să veniți să vă aprob prețurile ...  >:)

Apropo de bazar. Eu nu reușesc să intru în Marketplace. Și-a dat duhul sau e doar o setare aiurea la mine?

Salut,

stiu ca e vechi topicul, dar ma bag si eu in seama. 

Am un triban 500 din 2015, 5000 km, ture de max 200 km/zi si nu am avut absolut nici o problema cu ea. 

Acum va cer un sfat: se merita sa investesc in groupset 105 5701? Ea a venit echipata cu sora. 

Am facut un upgrade de roti, mavic ksyrium elite s, si as vrea sa stiu daca se merita banii ptr 105. Tot cu 3 foi, ca-s mediocru si slab pe catarari

multumesc

Dar imi place cadrul, stau bine pe el. Are 1,7 kg, nu e chiar de ultimu' drum.

n-am incredere in cursiere sh...si nici nu ma prea pricep. De noua sa o iau, nu-mi ajung banii. Pe asta nu cred ca mai iau 1500 lei, chiar daca e super intretinuta

si nu ma deranjeaza ca scrie btwin...poate sa scrie orice :). Ideea e sa ma duca pe carari cat mai lin :)

Upgrade este și 5701. De ce neapărat 5800 sau alte bălării pe 11 randuri. Nu cred că are nevoie de 2x11. 3x10 este perfect pentru a face ture de placere. Nu toți se axeaza pe antrenament sau performanta. Mai sunt și cei care se dau de placere.

Diferente o sa simți de la Sora la 105. Și la schimbarea vitezelor și la fiabilitate. Greutatea in minus nu cred că o s-o simți. Ai totuși grija la angrenaj, să se potriveasca. Eu as lua și schimbător cu patina mai lunga să pot pune pinioane mai mari. 30-32 sunt de mare ajutor pe urcări.

Daca vrei un upgrade total, scăpa de bicicleta cu totul. Pune rotile originale și scăpa de ea. Apoi, cu banii de pe ea și cu ce vrei sa dai pe grup, te orientezi către ceva SH. Încerci să o iei fara roti, că îți rămân Mavic-urile. O sa vezi atunci un upgrade total.

Multumesc ptr raspunsuri.

Am schimbat prea multe la ea, sa, tija, ghidon, roti. Nu ma despart de ea :)

Nu ma duc la concursuri. Poate la anu incerc cateva brevete - randonneurs si cred ca ma pot baza, sper.

deci o sa simt diferenta la schimbat viteze. Sora cam lasa de dorit la capitolul asta. La greutate am citit ca e cam aceeasi, dar ca sunt mai fiabile. 

Eu am doua cursiere. Una a mea, cu Sram Force și una a soției cu Tiagra. Înafara de zgomot mai mare, nu prea simt diferente majore la schimbare intre cele doua. Poate cursa manetei sa fie mai scurta la Sram.

Reglate bine, schimbătoarele Tiagra sunt mai mult decât satisfăcătoare. Deci 105 nu poate să fie mai jos.