h3x0r

1X11 - combinatii atipice

Recommended Posts

Merge cu 10 - cu condiția să limitezi cursa deraiorului, altfel riști să bagi lanțul în spițe.

o sa mearga cat de cat bine pe 3-4 pionioane, nu pe toate cele 10...

Ai verificat sau doar presupui? Eu am văzut deraior+shifter M9000 folosite pe 10 viteze; pasul la SRAM e același, deci ar trebui să meargă.

Eu m-am tot jucat cu diferite combinatii..

Ideea este ca distanta intre pinioane este mai mica in cazul pinianelor de 11 (e normal sa fie asa deoarece in cele mai  multe cazuri caseta de 11 (shimano) intra pe butucul conceput pentru 9/10 pinioane).

La sram merge cu XD dar distanta dintre pionione este identica cu aia de shimano de aia sunt compatibile intre ele transmisile de 11.,

In particular pentru 10 viteze avem o distanta de 3,95 mm iar pentru 11 viteze o distanta de 3.90 cea ce face ca intre pinionul 1 si 10 (la caseta de 10 pinioane) sa fie o diferenta de 0.5 mm (fata de pionionul 1-10 de la xx1) ceea ce este destul de mult...

Asa cum am zis mai inainte o sa mearga cate de cat bine pe 3-4 pinioane si poate "acceptabil" pe restul. Se poate folosi eventual ca solutie temporara...

Pinionul al 11-lea iese în afara casetei atât pe sistem SRAM cât și pe Shimano clasic, diferența de 0.05mm e neglijabilă.

@@Adrian_B: pune o roată de la un prieten și verifică singur.

• Upvote 1

Reteta mea de 1x care zic ca merge bine:
28T oval daca am 3000m dif nivel si ~75-90km. - to be tested
30T oval daca am 2000m dif de nivel, ~60-70km - checked OK
32T oval daca am 1500m did de nivel si 40-50km. - to be tested

So far so good! :)

daca mai e active cineva pe topicul asta unde gasesc niste suruburi mai lungi aprox 12mm ca sa pun o placa de la ablsolute blac pe un shimano XT bcd 96?