sentric

Vreau sa intru in familia ciclocross :)

Recommended Posts

Salut, Dupa 5 ani de cross-trekking am decis ca imi doresc o bicicleta mai usoara de oras, cu care sa pot intra si pe macadam atunci cand e nevoie. Asadar am demarat cautarile! Sunt la inceput, usor indecis, caci inca nu mi-am stabilit un buget clar. Imi doresc un SH, caci pretentiile mele nu sunt mari, dar in acelasi timp salivez la modelele noi.

Pana acuma am vazut asa:

In magazinele din RO, cele mai decente modele cred ca sunt acestea:

http://www.veloteca.ro/bicicleta-de-ciclocros-merida-cyclo-cross-500-2015

https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=20919

Btw, cat de mari sunt diferentele intre o cursiera de anduranta si o ciclocross? Caci vad cursiere cu echipare superioara la aceleasi sume unde gasesc ciclocross echipat cu 105. Am gasit reduceri mari pe competitivecyclist.com, pacat ca nu livreaza si in RO. Stiti vreo cale de a rezolva acest impediment?

Edited by Traveller
fara link catre bazaruri online, te rog.

Salutare!

Si eu am trecut prin aproximativ acelasi lucru ca si tine acum 2 ani. Aveam 2 biciclete de sosea, una de vara, una de iarna, si imi doream sa ma dau si pe offroad. Asa ca mi-am luat un ciclocros SH, la fel cum vrei si tu. Ciclocrosul imi indeplineste si nevoia de sosea, si nevoia de off-road.

Bicicletele pe care le-ai vazut sunt foarte bune , dar si destul de scumpe. Acum scump e relativ, dar din ce am mai vazut pe siteuri cred ca iti pot lua un ciclocros SH chiar si la 2000 de lei, si schimbi eventualele mici piese care sa zicem ca nu iti convin. Sfatul meu e sa nu ignori piata de sh de la noi, cu mentiunea ca ar fi de preferat ca bicicleta sa fie insotita de factura. Iti stau la dispozitie la orice intrebari ai despre o bicicleta care iti place.

Cat despre discutia cu cursiera de anduranta, poate fi si asta o solutie pentru tine. Tipul asta de bicicleta e intre ciclocros si bicicleta de sosea. Ciclocrosul se deosebeste de bicicleta de sosea prin cadru, care e mai robust si are alta geometrie pentru a face loc cauciucurilor mai late, si prin sistemul de franare. Bun, mai sunt si alte lucruri, dar astea sunt cele mai importante. Bicicleta de sosea, e supla, ingusta potrivita pentru  viteza pe un drum lipsit de accidentari. Eh, cursiera de anduranta e intre cele doua. Cat de diferit, ce are exact in plus si minus e o discutie de marketing care contine atatea afirmatii greu de dovedit incat nu vreau sa ma bag in discutia asta.

Cat de potrivita e pt tine, asta numai tu stii. uite, poate te lamureste link-ul asta un pic http://www.freerider.ro/video/cam-ce-poti-face-cu-un-gt-grade-97805.html

Salut,

Multam` pentru raspunsuri. Dap, sunt scumpe si incep deja sa visez la Canyon Inflite 8.0 S. Desi are o echipare mai mult decat decenta, eu zic ca are rivali in magazinele din RO:

http://www.bikexcs.ro/bicicleta-ciclocros-cannondale-caadx-sram-rival-disc-grey-2015.html

http://www.bikexcs.ro/bicicleta-ciclocros-cube-cross-race-pro-red-black-2016.html

Sa ne intoarcem la SH. Aveam niste linkuri puse in postul initial, dar au fost cenzurate de moderator. Mea culpa ca nu am citit regulile inainte. Nu stiam ca mai exista marketplace-ul de aici, dar se pare ca nu am eu drepturi sa il vad. Te spamez in privat cu ce am gasit SH? :D

Cat despre factura mi-ar placea tare mult si e unul din aspectele care ma intristeaza si ma dezamageste. La cele 2 vizionari nu am gasit asa ceva, insa unul din vanzatori era dispus sa imi dea o copie dupa buletin. Sunt foarte curios oare cati isi pastreaza actele la bicicleta. Se pare ca nici cunoscutii mei nu fac asta.

Si am inteles treaba cu cele de anduranta. Deci nu :). Vreau ciclocross tocmai pentru unghiuri, pozitie, frane si loc pentru aripi.

Am inteles, e bine atunci, ca stii ce cauti. Cred ca daca ai 6-7000 de ron de dat pe bicicleta ia-ti una noua, si vei fi mai mult ca sigur multumit. (cube-ul e ceva mai ieftin la bikexpert) Legat de SH, da, ma poti intreba. Da, discutia cu factura e mai sensibila, dar e bine in general sa ai o piata de sh credibila...

Mai tine bani si pentru pantofi si pedale (niste pedale bune sunt in juru a 200 de ron, iar pantofi buni intre 700 si 1400) astea zic pentru ciclocros, dar sunt si variante mai ieftine, sigur. 

salutari, si succes la cautari. 

@@mihneacr: Multumesc mult pentru informatii si mai ales pentru ajutorul dat in privat!

@everyone: E cineva in Bucuresti care ofera pentru probe CX-uri de marime 50-52-54? E pentru prima data cand trec la o bicicleta de sosea si nu as vrea sa gresesc.