Sign in to follow this  
Traveller

Timișoara - Oradea - Cluj - Târgu Mureș, cu trenul

Recommended Posts

Carevasăzică:

"Călătorii Fără Bicicletă
Plimbări deosebite pe jos, cu barca, cu calul, cu motocicleta sau chiar cu maşina"

Domne, da' cu trenu ce-ați avut? :))
Nu-i bai, că îl includ eu, dacă tot m-ați provocat. :P

A fost o perioadă în viața mea profesională, de vreo 3 ani, în care am mers foarte frecvent cu trenul, de-a lungul și de-a latul țării, iar în timpul călătoriilor am văzut una-alta. Unul dintre circuitele pe care îmi plăcea să le fac și despre care o să povestesc aici a fost București-Timișoara-Oradea-Cluj Napoca-Târgu Mureș-București. Intreprinderea asta dura 3 zile.
Prima noapte o petreceam în vagonul de dormit spre Timișoara, pe magistrala 900, deci poze n-avem.
După rezolvarea treburilor, plecam după-amiaza spre Oradea (sau Cluj, depinde), via Arad. Pozele nu-s cine știe ce, mai mult amintirea contează :).

Trecând prin localitatea Vinga, e imposibil să nu observi Biserica Romano-Catolică, monument construit în 1892 în stil neo-gotic.

Vinga.jpg

Citez din wiki: "Prima atestare a localității Vinga datează din 1231. După ce a fost jefuită și distrusă de turci, Vinga a fost repopulată la 1741 (sau după alte surse la 1737) cu circa 125 de familii de bulgari din Ciprovți (Чипровци, vestul Bulgariei), care au traversat Dunărea și s-au stabilit în diferite părți din Câmpia Banatului.

Primim verde pentru plecarea din Arad.

Picture%20039.jpg

Gara Sîntana.

Picture%20042.jpg

Câmpia de Vest nu oferă peisaje deosebite. Secțiunea Oradea-Cluj Napoca, în schimb, da. Numai că eu am parcurs-o mereu la apus și am cam picotit, aparatul foto rămânând pe banchetă. 

La Cluj, cazare la hotel și a doua zi la treabă. Ca de obicei, după amiaza iar transfer, către Târgu Mureș. Pentru asta e nevoie de 2 trenuri personale, actualele Regio, pe care le schimb în gara Războieni. Într-un fel bucata asta mi-a rămas bine întipărită în minte, nu neapărat că ar avea cine știe ce peisaje, ci pentru senzația de arhaic, de mers lent al personalului, în razele de apus de soare, în timp de în căști îmi răsunau concertele pentru orgă și orchestra ale lui G. F. Handel.  I-)
Am parcurs-o în toate anotimpurile, pe toate tipurile de banchete, singur sau în compania a diverși localnici navetiști. Mie mi-a plăcut, ce să zic! 

Așadar, în gara Cluj Napoca trage locomotiva de manevra care o să tracteze vagoanele pentru personalul de Războieni. Locomotiva trenului o să fie electrică, linia fiind electrificată.

Picture%20054.jpg

Plecăm și ne încrucișăm cu un avion care aterizează pe aeroportul Cluj.

Picture%20057.jpg

Trenul oprește, evident, în toate stațiile. Aici, Apahida.

Picture%20059.jpg

Boju Tunel, urmat de halta omonimă:

Picture%20066.jpg

Picture%20071.jpg

O avea balta pește?

Picture%20068.jpg

Câmpia Turzii.

Picture%20076.jpg

• Upvote 3

Intrare în gara Războieni, unde se întîlnesc liniile Dej-Apahida-Alba Iulia-Vințu de Jos și Deda-Reghin-Târgu Mureș-Luduș-Războieni.

Picture%20082.jpg

Aștept pe peron cam o jumătate de oră - o oră. Uneori singur (exceptînd personalul gării), alteori am companie.

Picture%20079.jpg

Picture%20081.jpg

În fine, e tras și personalul de Târgu Mureș, această minunată troacă de provincie, mai rapid doar decât căruțele și bicicletele sătești (un cursierist decis cred că ajungea primul). Acuma, eu zic că mersul lui încet era tot farmecul, iar cele 4 ore de la Cluj la Tîrgu Mureș erau un prilej de relaxare după 2 zile pe teren. :))

Locomotiva diesel șuieră și o luăm din loc. Halta Lunca Mureș.

Picture%20084.jpg

Linia de cale ferată este plasată chiar în lunca râului sus menționat și îl traversează de 4 ori până la destinație.

Picture%20085.jpg

Halta Gligorești.

Picture%20090.jpg

Aici ne încrucișăm cu un personal care parcurge traseul în sens invers. Aceeași configurație, un Sulzer care trage 2 vagoane albastre obosite. La ferestre, aceiași oameni cu fețe la fel de obosite după o zi de muncă. Și același salut între mecanicii de locomotive, cu șuieratul ăla gâjâit, care străpunge pîcla apusului. În căști, orga răsună și ea mai departe...  

Picture%20092.jpg

L-am așteptat, acum avem verde și plecăm.

Picture%20094.jpg

Luduș, cam singura gară mai mare de pe traseu. De aici linia se bifurcă, se poate ajunge la Bistrița.

Picture%20099.jpg

În tren e liniște, majoritatea călătorilor au coborît aici.

Picture%20102.jpg

Intrare în Sînpaul, altă încrucișare.

Picture%20113.jpg

Picture%20115.jpg

Picture%20116.jpg

Și o ultimă imagine, la intrarea în Târgu Mureș, cu combinatul Azomureș.

Picture%20125.jpg

De aici hotel, iar treabă a doua (adică a treia) zi, iar concert de orgă, de data asta pe bune, la biserica unitariană din Cetate, apoi tren de noapte către casă. Cu schimbare la Deda, în creierii nopții, că vagonul de dormit direct pentru/din Târgu Mureș s-a desființat demult... :)

• Upvote 5

Se mai găsesc, cotrobăi prin tolbă și le scot la lumină. ;)

• Upvote 1

Asta a fost o evocare din seria...

Prin gările cu firme-albastre

Tristeţea trenului ce pleacă
Noi n-am trăit-o niciodată,
Căci - călători ades cu trenul -
În clipa când plecăm din gară,
Noi stăm pe loc -
Doar trenul pleacă!...

Doar trenul pleacă,
Trenul singur
Ne poartă nerăbdarea mută,
Bagajul visurilor noastre
Şi setea noilor senzaţii,
Pe infinite paralele,
De-a lungul verzilor plantaţii
De mătrăgună şi cucută,
Pe schela podurilor albe,
Prin noaptea negrelor tunele
Şi gările cu firme-albastre!...

Doar trenul pleacă,
Trenul singur
Respiră,
Cugetă,
Vorbeşte,
Şi-n forţa aburilor cântă
Viteza roţilor ce creşte...

Doar trenul singur se frământă,
El singur urcă
Şi coboară -
Reptilă neagră ce-mprumută
Aripi de liliac ce zboară
Şi glas de cobe ce-nspăimântă!...

Doar trenul singur se-nfioară
De-atâta veşnică povară.
El singur poartă mai departe
Pachetele-omeneşti, culcate
Ca-ntr-un muzeu de statui sparte,
Pe bănci de pluş capitonate!...
Doar trenul suferă ofensa
Sclaviei negrilor "ad-hoc",
Ce poartă-n lectici mai departe
Pe cei născuţi să stea pe loc...

El singur,
El,
Şi numai trenul,
Creează-n urma lui distanţa
Monotonia
Şi refrenul
Din care ne-adăpăm speranţa
Toţi călătorii spre mai bine...

Şi numai el,
Doar trenul singur,
Doar trenul ştie-anume cine
Şi câţi din cei plecaţi aseară
Putea-vom mâine,-n zorii zilei,
Bagajul visurilor noastre
Să-l presărăm, din suflet iară,
Prin gările cu firme-albastre!...

(Ion Minulescu)

• Upvote 2

Hai ca-mi place! Mai ai?

Subscriu.

Si scuze pentru faptul ca trenul nu este mentionat in titlul acestei sectiuni.