Vinylskater

Recomandari cauciucuri

Recommended Posts

Buna seara!posed de putin timp o bicicleta Drag ZX 2 Pro si as dori sa i schimb cauciucurile cu unele mai late,atat ptr aspectul vizual cat si ptr o mai buna rulare pe street.Bicicleta este echipata cu cauciucurile Kenda K 922 (26 x 1.95) 50-559 (asta scrie pe ele) Am vorbit cu cei de la Dragzone si mi au zis ca bicicleta accepta pana la 2.3 max. Daca am inteles bine din ce am citit pe internet trebuie sa respect acel cod 559 care indica raza jantei.M am uitat nitel pe net si am gasit cateva modele de cauciucuri si as vrea sa ma indformati cam care dintre ele ar fi mai bune  ptr street (80 %) & off road-drumuri de tara (20%) .Am gasit din primele cautari Scwalbe smart sam 2.25, Scwalbe table top 2.25,Maxxis DTH 2.3.

post-18832-0-01207100-1454003818_thumb.jpg

Maxxis DTH in nici un caz, alea sunt pt downhill. 

2.3 pe fata, ca pe spate nu-s convins ca intra un 2.3 veritabil. Acolo recomand sa te limitezi la 2.1.

Astea-s bune de "street" si fac fata si pe ceva offroad lejer, uscat: http://www.drbike.ro/anvelopa-kenda-k905-262.125.html 

a mers cineva cu Schalbe Table Top?le am gasit la un pret bun aici : http://www.dimisport.ro/biciclete/anvelope-biciclete/anvelope-schwalbe-grupa/anvelopa-schwalbe-tabletopperformance.htm.Insamai au o pereche  la fel la prima vedere : http://www.dimisport.ro/biciclete/anvelope-biciclete/anvelope-schwalbe-grupa/anvelopa-bicicleta-schwalbe-tabletop.htm . nU prea inteleg daca is mai multe tipouri din acest model sau nu,vad ca pe alte siteuri preturile ajung si la 100 ron ...?le am dat un mail sa ma lamureasca.Imi plac table top urile si vad ca is destul de bune ptr strada din ce am citit in revieuwri insa comparaiv cu kenda k 922 aveti idee cum ruleaza?ar rula mai greu  fata de kenda k 922?

http://www.dimisport.ro/biciclete/anvelope-biciclete/anvelope-schwalbe-grupa/anvelopa-schwalbe-tabletopperformance.htm

Daca sunt mai balonate, mai cramponate si mai grele, ar fi de asteptat sa ruleze mai greu. 

• Upvote 1

mai balonate sunt dar mai cramponate nu si nici mai grele nu cred,observ ca sunt foldabe si cu sarma,probabil de asta e diferenta de pret,De kenda astea ale mele nu gasesc nicio informatie de greutate.este nevoie sa schimb si camera cumva?

Nu e nevoie sa schimbi camera. Table Top pe sarma sunt ok, pana la urma, daca doar te invarti prin oras si pe drumuri laturalnice din jurul lui.

Tu ce fel de ture faci? 

Fac plimbari de recreere, si pentru ca am niste probleme cu spatele si mi a recomandat doctorul sa ma apuc de inot si bicicleta

Eu zic ca nu prea ai nevoie de cauciucuri noi in conditiile astea. 

Totusi, daca vrei unele care sa fie cat de cat rapide pe asfalt si bune pe offroad (uscat), poate astea ar fi:

http://www.dimisport.ro/biciclete/anvelope-biciclete/anvelope-maxxis-grupa/anvelopa-bicicleta-maxxis-larsentt2620.htm

Buna seara,

De curand am primit o bicicleta Merida White Sox .Pot spune ca imi place foarte mult .Punctul ei slab ,in acest moment (pentru mine) ,sunt caucicurile .E clar ca sunt destinate plimbarilor urbane ,eu prefer padurea si potecile ei ......Va rog sa va faceti putin timp si sa imi recomandati ceva .Exista o anvelopa care sa se comporte bine si pe sosea dar sa nu imi mai dea emotii pe drumuri neasfaltate ?

Acum e echipata cu anvelope pe care sta scris :40-622   700x38 C ;pe janta 622x19

Va multumesc anticipat !

M-am dat un sezon cu Schwalbe Racing Ralph 29x2.1 și totul a mers strună, atâta doar că se tocesc cam repede și parcă aș lua altceva. Din ce am auzit, Rocket Ron ar fi mai durabile, însă nu sunt convins cum stau la capitolul aderență. A folosit cineva și le poate compara cu Racing Ralph? Nu aș vrea să fac rabat la capitolul aderență.

Mă gândeam să iau versiunea asta (față-spate). Dacă le fac tubeless o să am bătăi de cap cu penele din cauză că sunt liteskin (n-am mai folosit niciodată cauciucuri liteskin)?

@paulradDe curiozitate sezonul cati kilometrii a avut si cam prin ce zone (offroad ,asfalt etc)te-ai dat?.As fi si eu interesat de Racing Ralph ,dar multi spun ca se tocesc repede si tin cam un sezon si sunt curios ce inseamna un sezon.

Mi-am dat seama că am încurcat Rocket Ron cu Maxxis Ikon :D

@Nexus mă dau și pe off-road și pe asfalt. Pe spate am pus un Racing Ralph Evo (se tocește mai repede un pic decât Performance) și după 800-1000km era bun de schimbat.

Pe față am un Racing Ralph Performance care are deja 4300km și arată așa.

1HbHRFY.jpg

Când am avut varianta Performance pe spate cred că l-am schimbat pe la 2000km, dar era uzat tare.

RaRa Performance 2.1 si 2.25 sunt pe Bike24 la 20e. Am impresia ca si pe alte siteuri.

Schwalbe, in special cele de 30e+, se tocesc mult mai repede pe asfalt, dar am impresia ca musca mai bine din pamant decat cele de la Conti. Eu am Thunder Burt Evolution Race Guard si RaRa Evolution TR momentan, insa pe 2.1, pe 29er. Pe 26 FS combinatii de NN, Fat Albert, RoRo (cu de toate TL SS etc) si Purgatory (Specialized).

Cauciucurile se iau si in functie de traseu, nu doar legat de categorie (trail, xc, dh, am, etc). Performance pentru campie, prea putin pietris, nisip nu prea mult, radacini, la nivel mediu sunt super decente, iar la 20e, nu stiu daca s-ar plange cineva. Si bineinteles, conteaza si cum te dai. Sau cum se mai zice, cat de tare, agresiv :) Si as zice ca si diametrul rotii. Dar cum nu m-am dat nici macar 1m pentru 27.5, nu pot zice nimic...experienta nu se face din citite.

Si eu merg pe RR evo liteskin fata si spate,..pe fata este ok, pe spate dupa un sezon scurt in jur de 1000-1500 de km e cam pe final cauciucul,..ma gandesc acum la conti mk II pentru mai multa aderenta daca tehnica nu prea este, cele de 29.2.2 care sunt date la 635 de grame peste tot apar sub 600 de grame pe cantar, maxxi ikon cele de 33 eur tin foarte bine la uzura dar grip prea putin, sunt foarte rapide pe uscat dar nu prea te poti increde in ele.