Recommended Posts

Vreau sa achizitionez o noua pereche de roti dar sunt intr-o mare dilema.

Ce parere aveti merita investit in niste roti usoare? 

Am gasit asa;

Mavic crossride 2000g

si 

Jante, butuc spate, butuc fata si spite sapim D-light + nipluri aluminiu (sunt construite de actionsports si sunt tubeless). 1640 g.

Vreau sa precizez ca frecventez trasee de toate genurile de la cele mai usoare pana la cele mai grele.

Rotile sunt piesele care conteaza foarte mult (daca nu chiar cel mai mult) cand vorbesti de o prima imbunatatire a bicicletei ("upgrade").

Acum ce roti ai? Daca banii (dar si masa corporala) nu sunt o problema, mergi pe alea de 1600 g. 

Am 73 kg.

Am asa:

Jante SUNRINGLE INFERNO

Butuci SLX (numai probleme am avut cu cel pe spate)

Spite DT SWISS COMPETITION

Nu le-am cantarit da cred ca au mai bine de 2000 g.

Jante ZTR ARCH EX

Butuci: FUNWORKS NLIGHT EVO 

SPITE SAPIM DLIGHT 

Ce parere aveti de aceasta configuratie?

Arunca un ochi si la wtb frequency sau kom. Sunt la 1/2 preț si la cam la fel la greutate si rezistenta. Ca si custom wheel builder mai sunt si cei de la bike staja.pl. Preturile sub action sport. Eu mi-am comandat de la ei, rotile par ok făcute dar mai multe nu prea po spune ca nu am apucat inca sa le scot la plimbare. Stau im balcon nemontate :-(

Nu le-am cantarit da cred ca au mai bine de 2000 g.

Deci nu are rost sa treci la 2000+ (nu conteaza cat) la doar 2000. Dai bani degeaba. Mergi mai jos.

Eu cand am trecut de la roti (26) de 2300 g la 1600 g s-a simtit o diferenta semnificativa, si pe plat si pe urcare.

Nu vreau sa trec peste 2000 g. 

Mai exact eu caut niste roti pt trail.

Ztr Arch Ex am vazut pe site-ul producatorului ca sunt recomandate si pt enduro dar nu foarte agresiv.

Sincer imi plac rotile acelea de 1640 dar mi-a zis cineva ca spitele Sapim Dlight sunt slabute si se descentreaza roata foarte repede.

Sapim D light sunt niste spite foarte bune, poate cu cel mai bun pret pret/ calitate de la Sapim. Eu am o pereche de roti cu Novatec 711/712 si D light si sunt foarte ok. La aproape 90 kg, dupa 2 sezoane, nu au nevoie de centrare

Sapim D-Light sunt intr-adevar foarte bune :) Dar faptul ca nu le-ai centrat in 2 ani de zile poate fi si din cauza jantelor sau a felului cum ai folosit rotile. 

@@clausweb depinde ce buget ai pentru roti. Variante sunt foarte multe, chiar si variante identice la care sa difere pretul intre un shop si altu'

Nu vreau sa trec peste 2000 g. 

Mai exact eu caut niste roti pt trail.

Ztr Arch Ex am vazut pe site-ul producatorului ca sunt recomandate si pt enduro dar nu foarte agresiv.

Sincer imi plac rotile acelea de 1640 dar mi-a zis cineva ca spitele Sapim Dlight sunt slabute si se descentreaza roata foarte repede.

Câți bani ai de investit?

• Upvote 1

@@clausweb:parinte,la greutatea ta,ca si a mea,ia ce-i mai usor,ceva cu ztr,cele mai bune jante in opinia mea,conteaza foarte mult niste roti usoare!

Ca si recomandare,poti cere parerea userului @@vlad,le are cu treburile astea!

La 240eur gasesti Fulcrum Red Power HP. 29er s-ar zice ca au 1.751kg, doar vezi ca circula moda cu jante late acum :). Eu am fost multumit de toate fulcrum pe care le-am avut si am.

Imi cer scuze ca nu am raspuns mai repede dar nu am vazut mesajele:D

Nu vreau sa investesc mai mult de 1500 ron.