tsisak

Pedale cu placute MTB la cursiera

Recommended Posts

Spre surprinderea mea nu am gasit aceasta tema discutata deja, asa ca am zis sa o deschid eu. Daca totusi exista, va rog redirectionati! 

Hai sa vorbim in principiu despre pedale care merg cu papuci MTB, la cursiera. Vreau sa folosesc la cursiera niste pedale mici, dragute, finute si usoare care sa mearga cu placutele SPD pt MTB, gen SM-SH51. Adica am papucii, imi convin, chiar daca-i schimb o sa iau tot de MTB pt ca imi place ca poti cat de cat merge cu ei. Pedale momentan am niste M520 cam uzati dar isi frac treaba, insa as vrea ceva mai... elegant. Si mai usor de 370, chiar 300 grame. Eu pana acum am gasit:

- Shimano A520 (cam butucanos, fix echivalentul lui M520)

- Shimano A530 (si mai butucanos)

- Shimano A600 (echivalentul lui gamei XT, foarte faine dar deja scumpe la $80)

Lucrurile devin interesante cand ajungem la alte produse compatibile: 

- VP-163

- VP-R61

- are Xpedo ceva, are si Ritchey, cred ca si Wellgo etc. 

Din ce vad, vorbim se sistemul de retentie a placutelor SPD pt MTB pe o parte a pedalei, o platforma mare de sustinere pe partea cealalta, fara devina un monstru de AM si care cantareste sub 300 grame. Voi ce folositi? Ce experienta aveti cu ele? De unde vi le-ati procurat?

Eu folosesc pe cursiera tot pedale spd exact din acelasi motiv, ca mai si pot merge cu pantofii respectivi si nici nu se tocesc placutele cand fac asta. Ca pedale am Wellgo M19, rulmenti capsulati, cantaresc fix 300 de grame real, am dat pe ele vreo 160 de lei, noi, din magazin. Nicio problema cu ele in doua sezoane, le-as recomanda. Mai usoare am vazut niste Ritchey pe la 255 de grame, dar foarte scumpe si cu limita de greutate a ciclistului de 80 kg parca.

SPD-urile au si dezavantaje la pachet, normal, daca erau perfecte toata lumea mergea cu ele. Cel mai relevant mi se pare a fi pierderea de energie transferata cauzata de jocul mare in prindere si de suprafata mica de contact cu placutele fata de pedalele de sosea.

In concluzie, parerea mea e ca la cursiera sunt clar mai potrivite pedalele specifice tip Look sau SPD-SL(Shimano) decat sistemul SPD. Ma gandesc poate sa trec in curand si eu la pedale Look, nu stiu sigur, dar asa cred ca ar fi bine.

Eu cam un an de zile am folosit pedale MTB la cursiera. Ce am constatat:

- cum a spus colegul Blast, "pierderea de energie transferata cauzata de jocul mare in prindere si de suprafata mica de contact" era foarte deranjanta, mai ales pe urcari si in ciuda faptului ca aveam niste pantofi cu talpa foarte rigida.

- situatiile in care trebuia sa pasesc pe jos erau rarisime. Doar cand ti se strica iremediabil bicla esti nevoit sa pasesti mult pe jos.

In concluzie am investit in pantofi si pedale de sosea. Look KeoMax sunt printre cele mai usoare. Iar pt mers ocazional pe jos sau pedalat cu adidasi, cred ca Speedplay ar fi cele mai potrivite.

P.S.  "Pedale momentan am niste M520 cam uzati dar isi frac treaba"

Esti oltean?

"Pedale momentan am niste M520 cam uzati dar isi frac treaba" [/font][/color]

Esti oltean?

Hehe, maghiar ???? inevitabilele greseli de acord de gen, in maghiara nu sunt genuri.

Nu e doar mersul pe jos, ci o versatilitate generala. Mai am o bicicleta rigida de otel cu roti de 26 pt oras, grădiniță etc, dar care poate merge si in pădure sau touring. Nu pot sa tin doua perechi de papuci de bicicletă doar ca sa am alte plăcuțe pe ei, si atunci sistemul mtb are prioritate.

Pai, in afara de mers pe jos, la ce alta versatilitate te gandesti?

Pt MTB-ul ala rigid de mers la gradinita (credeam ca esti mai mare :) ) poti folosi pedale tip platforma.

Si da, poti sa tii doua perechi de pantofi. Ca nu sunt doua masini. Sau doua case.

Ideea e ca pantofii+pedalele de sosea fac toti banii.

• Upvote 1

La versatilitate este si faptul ca ce fel de plăcute au cei cu care iesi. Ca sa mai poti face schimb sau chiar imprumuta o alta bicicletă.

De fapt cred ca asta e aspectul principal, sa mă pot urca pe mtb propriu-zis, de împrumut. Poate trebuia specificat din start...

In orice caz sa revenim la discutie, ce pedale folosesc altii la sosea, cu plăcuțe mtb?

Era interesant sa fie pedale mixte: spd (mtb) si look (cursiera). Prin oras folosesti spd, iar la ture in afara look. Ideea cu mai multe perechi de incaltari cred ca este sanatoasa si igienica pentru picioare (sa mai schimbi incaltarile).

Acest gen de pedale mixte se preteaza bine pe biciclete gen struto-camile, bune la de toate. :)

Numai bine!

Adrian

Ai vazut modelul asta de la Exustar? 270 de grame si, fiind pedale de MTB, ai ambele fete cu prindere SPD (ceea ce mie mi se pare un avantaj major daca nu ai de gand sa folosesti bicicleta si cu incaltari normale).

Eu folosesc Shimano M520 pe bicicleta mea (cu care ies in proportie de 95% pe sosea, fiind un cross cu furca rigida) si m-am gandit serios sa-mi cumpar perechea aia de Exustar avand in vedere greutatea ei redusa, dar am decis ca mai bine investesc banii aia in altceva si raman la M520.

Cand spun mers pe sosea ma gandesc la o bicicleta de mers exclusiv pe sosea, cu cadru pt anvelope subtiri. Pentru asta sunt bune pedalele si pantofii de sosea. Pentru orice altceva (MTB, struto-camile, piata, servici, gradinita, ciclocros, etc...) pedalele MTB/platforma sunt solutia. De ex eu, pt oras, am o bicla de trekking (desi to trek inseamna a merge pe jos sau cu un car tras de boi) cu pedale BMX. In anul ala in care am folosit pedale MTB la cursiera, am folosit o pereche de pedale VP, nu mai stiu modelul. Usoare si cu fixare a pantofului foarte ferma. Dar tot nu se compara cu unele specifice de sosea....

PS. De ce ai vrea sa faci schimb de bicle cu tovarasii de iesit pe sosea? Anyway, iei un imbus de 6 si schimbi si pedalele.

Era interesant sa fie pedale mixte: spd (mtb) si look (cursiera).

Adică aşa ceva?

201306061105411.jpg

;))

• Upvote 1

Acum sa vedem si placute mixte :) Omul vrea sa faca schimb cu colegii.

Da, asa ceva. Nu stiam ca exista.

Ce model sunt? sau unde le gasesc?

Pantofii de cursiere ii gasesc un moft tampit si bune doar de rupt gatul cu ele, cum te dai jos de pe cursiera (aluneca chiar si pe uscat). Alea cateva zeci de grame per pãpuc nu o sa ne aduca in top3 pe noi astia amatorii.

In stil economico-practic: de ce nu folosesti sistemul Shimano SPD? Sau orice sistem la alegerea ta, care ofera pedale si pt. MTB si pt. cursiere?

La Shimano SPD sunt pedale de MTB in varii alternative (2x click fara platforma, 1x click 1 x  platforma, 2 x click 2x platforma) , si pedale pt. cursiere cum e cea afisata mai sus (la fel, varii alternative...). Eu folosesc astfel aceeasi incaltaminte si pt. MTB si pt. cursiera, cu aceleasi sisteme de placute.

Pantofii de cursiere ii gasesc un moft tampit si bune doar de rupt gatul cu ele, cum te dai jos de pe cursiera (aluneca chiar si pe uscat). Alea cateva zeci de grame per pãpuc nu o sa ne aduca in top3 pe noi astia amatorii.

99% din cei care au cursiere folosesc pantofi si pedale tip Look/SPD-L. Si asta NU pt ca sunt mai usoare. Si nici din cauza vre-unei traditii exagerbate. Asa ca afirmatia ta mi se pare cam deplasata.

Oricum, initiatorul topicului nu vrea pareri pro si contra despre pedale sosea vs pedale MTB. Desi eu am incercat sa virez discutia in directia asta. El e hotarat pt pedale MTB si vrea doar sa stie ce model anume de pedale MTB sa-si ia.

In lumea MTB/ciclocros, cele mai populare sunt Shimano XTR si Crankbrothers Eggbeater. Dar aici conteaza si capacitatea pedalelor de a se descarca de noroi. Nefiind cazul la o cursiera, cred ca singurul criteriu ar fi greutatea cat mai redusa a pedalelor. In functie de buget, bineinteles. Cum am mai spus, eu am avut pedale VP. Dar astea nu sunt compatibile cu Shimano, la placute.

Atentie tsisak! Daca tot vei folosi pedale MTB, macar investeste in niste pantofi cu talpa cat mai rigida. Daca iti iei pantofi d-aia de 2-3 mil din Decathlon, te vei chinui inutil la ture mai lungi de 2 ore. Sau i-ati pedale cu platforma mare, tip Crankbrothers Mallet. https://www.crankbrothers.com/product/mallet-dh-race

Da, asa ceva. Nu stiam ca exista.

Ce model sunt? sau unde le gasesc?

Wellgo E148

on topic: @ tsisak, care ţi-s pantofii actuali?

on topic: @ tsisak, care ţi-s pantofii actuali?

Astia sunt.

post-1233-0-88241000-1454230678_thumb.jpg

Eu si la cursiera folosesc tot spd adica exact 520 ca nu am avut chef sa le schimb, papuci sunt specialized comp de la mtb cu crampoane, chiar nu am simtit ca ma limiteaza sau as avea nevoie de ceva mai lat, si la ture de 200 de km e ok si pot umbla lejer pe jos nu ca un pinguin, cam toti cei din trupa folosim la fel.

• Upvote 4

Asta pt ca nu ai incercat niciodata pedale de sosea. Cand nu ai cu ce sa compari, normal ca nu ai simtit nici o limitare.

Cel mai mult simti diferenta pe urcari grele.

Iar de mers pe jos.... unde? De la terasa la bar si inapoi?

• Upvote 2

... Cel mai mult simti diferenta pe urcari grele...

Şi atunci de ce nu-s folosite şi la MTB?

(în special la cursele unde cunoşti traseu, şi ştii că nu vei face pushbike).

Eşti sigur că nu-i doar o chestie de percepţie? deoarece pedalele de MTB au float mai mare faţă de cele de şosea, şi asta îţi dă impresia asta.

Pedalele la MTB au float mai mare ca sa decupleze mai greu / mai tarziu. La MTB invartirea pedalelor e mai haotica decat pe sosea, asa ca exista riscul sa decuplezi daca ai float-ul spre zero grade.

Oricat de bine ai stii un traseu de MTB, tot exista riscul sa pui, macar o data, piciorul jos si atunci intervin doua probleme pt niste pedale de sosea: placutele si pedalele se pot incarca cu noroi si re-cuplarea in pedale se face foarte anevoios.

PS. Apropos de pedalele alea duale, mi se par fara rost daca nu sunt acompaniate si de niste pantofi cu placute duale.

Nu am întrebat de ce pedalele de MTB au float mai mare (nu ai chiar nimerit-o în totalitate :) )...

Întrebarea era dacă nu cumva cineva obişnuit cu float mic spre zero are impresia că nu poate pedala cu aceaşi eficienţă când foloseşte pedale cu float mare şi respectiv cei care sunt obişnuiţi să pedaleze pe pedale cu float mare să nu simtă nici o îmbunătăţire când trec pe pedale cu float mic (zero).

• Upvote 2

Nu cred ca float-ul este un factor care sa influenteze. Placutele de sosea vin in general cu trei optiuni: float mic, mediu si mare. Profesionistii, si mai ales sprinterii, prefera un float mare. Desi float-ul e ales, in primul rand, de mobilitatea piciorului fiecarui individ in parte. O alegere proasta a float-ului poate duce la dureri in genunchi. Eu, recunosc, mi-am luat placute cu float mediu (Look). Pot sa spun ca float-ul asta mediu de la Look e cam acelasi cu cel pe care l-am avut cand foloseam pedalele VP de MTB.

A nu se confunda fermitatea prinderii placutelor cu float-ul lor. Poti avea placute cu float de 180 grade!!!! si sa fie mai ferm prinse decat alt placute cu float aproape zero dar care balangane sus-jos si inainte-inapoi in pedale.

Oricum, balanganeala si float-ul pot varia mult la ambele sisteme de pedale. Diferenta de confort si eficacitate a pedalarii vine din suprafata mai mare de contact la cele de sosea fata de cele MTB. Atat la apasare, cat si la tragere. Un sistem intermediar mi se pare sistemul Speedplay. Are arcul in placute, nu in pedale. Are doaua avantaje mici (placuta e mai protejata la mersul pe jos si pedalele pot fi folosite cu incaltaminte de strada pe distante scurte, bineinteles) si un mic dezavantaj (suprafatade contact e mai mica decat la Dura-Ace sau Look).

PS. Mladen, pai zii tu pana la capat de ce pedalele MTB au float-ul mai mare....

... Diferenta de confort si eficacitate a pedalarii vine din suprafata mai mare de contact la cele de sosea fata de cele MTB.

Dacă talpa este rigidă, încăt la apăsare să nu flexeze, nu contează căt de mare îi suprafaţa de contact între pantof şi pedală.

Atat la apasare, cat si la tragere.

Nu credeam că mai există careva care crede că îi util să tragă de pedale în sus. (nici măcar "ăia de la TDF" n-o fac...) ;))

Dar să nu deviem de la subiect

Nici o talpa de pantof nu e suficient de rigida, si asta din mai multe motive.

Eu am inceput biciclismul cu Pegas. Apoi Sputnik, cursiere si ultimele venite au fost MTB-urile. Recunosc ca am la MTB-ul meu o reminiscenta de la cursiera, anume pozitia, reglata a.i. ghidonul e mai jos cu vreo 9cm decat saua. Asa ca ii inteleg intru-catva pe MTB-istii care descopera cursiera dar continua sa afirme superioritatea si avantajele pedalelor MTB pe sosea. Pur si simplu nu ne putem deconecta total de la o disciplina ciclistica pt a trece la alta.

PPS. De ce pedalele de MTB au float-ul mai mare?

Nici o talpa de pantof nu e suficient de rigida, si asta din mai multe motive.

:blink:

... n-are rost să continuăm...