tsisak

Pedale cu placute MTB la cursiera

Recommended Posts

Mie mi se pare util float-ul pe MTB pentru ca trebuie sa-ti muti corpul pe portiuni inclinate lateral, pe schimbari bruste de directie etc.

Nu credeam că mai există careva care crede că îi util să tragă de pedale în sus. (nici măcar "ăia de la TDF" n-o fac...) ;))

Dar să nu deviem de la subiect

Off-topic:

Tragi de pedala:

- ca sa castigi niste procente de imbunatatire a randamentului pedalarii;

- daca ai usoare probleme cu genunchii, articulatiile sau muschii;

- ca sa nu leneveasca piciorul care coboara cu pedala :-J

Mai existam cativa care credem!

http://www.bikeradar.com/gear/category/components/pedals/product/review-shimano-xtr-pd-m980-race-pedals-11-42708/

Pana cand si la MTB se cauta suprafata de contact intre pedala si pantof cat mai mare. Dar pt asta se plateste pretul pe traseele noroioase.

LucianSL, asta spusesem si eu, dar Mladen a zis ca ar mai fi ceva....

savuts, cred ca Mladen a fost ironic. Sper.

What is float?

Baby don't hurt me

Don't hurt me

No more

Baby don't hurt me, don't hurt me

No more

What is float?

Yeah

Chestia asta cu trasul de pedale, vîndută ca o creştere a eficienţei, vine evident cu o afectare funcţională a muşchilor ce realizează în mod succesiv flexia gambei pe coapsă şi flexia coapsei pe bazin. Aceşti muşchi, care sunt mai degrabă pasiv implicaţi la revenirea intregului membru inferior după apăsarea pedalei, devin implicaţi activ prin contracţie, cînd tragi de pedală (în cazul celor cu plăcuţe).

Probabil există o creştere de eficienţă, dar ea se face cu preţul consumului energetic al muşchilor sus-menţionaţi şi al energiei cheltuite de muşchii şi tendoanele care participă la stabilizarea articulaţiilor gleznei şi mai ales genunchiului. Iar un dezechilbru aici atrage bineînţeles riscul de durere şi accidentare în aceste articulaţii.

Deci în final diferenţa aia de eficienţă poate contează la profesionişti, pentru amatorul nostru de zi cu zi mie mi se pare discutabilă (spre zero).

Yeah.... sure

Si pedalele MTB sunt mai bune pe sosea ca fac transferul de energie la fel cu cele de sosea, ca doar ai talpa rigida, si poti sa mergi pe jos, si poti sa faci schimb de bicle.

Ma intreb oare cum as putea pedala fara sa trag pedala dar si fara sa o apas? Stii, ca sa nu dezechilbrez de loc articulatiile.....

E suficient sa le apesi. Mie imi e de ajuns. Bicicleta e o chestie simpla. 

- ca sa castigi niste procente de imbunatatire a randamentului pedalarii;

Greşeşti, nu căştigi deloc.

Explicaţia, pare se c-ar fi extrem de simplă.

Când apeşi pe pedală, ea apasă înapoi cu o forţă egală dar de sens opus (principul al treilea al dinamici). Lucrul care te ţine totuşi lipit de pedală (bicicletă) şi îţi permite să o apeşi este gravitaţia.

Când tragi de pedală tu de fapt doar compensezi gravitaţia (o parte), adică înlocuieşti ceva care-i gratis cu lucrul muşchilor, iar asta numai eficient nu se poate numi.

Acuma să trecem de la eficienţă la putere.

Da, poţi aplica mai multă putere dacă tragi de pedale în sus, dar de ce ai face asta?

În primul rând grupele de muschi care trag de pedală în sus, nu sunt concepute pentru putere (deasemenea nici articulaţiile respective nu-s concepute să tragă cu putere). Au evoluat doar să tragă piciorul în sus, nimic altceva pe lângă. (ce să facem dacă am renunţat la mămuţăreală prin copaci şi am început să umblăm biped ;)) )

Iar în al doilea rând grupele de muşchi care apasă pedala au potenţialul de a genera mult mai multă putere decăt ai nevoie în ciclism, ăştia ţi-s cei mai puternici muşchi din corp, de ce încerci să-i compensezi cu alţii mai slabi?

În concluzie are rost să tragi de pedale în sus doar atunci când forţa de apăsare depăşeşte forţa gravitaţiei (de ex plecare în sprint, în picioare, la cadenţă mică), dar astea sunt cazuri destul de rare, (adică excepţiile, nu regula şi iau în calcul toţi cicliştii, nu doar sportivii) şi atunci predominant vei folosi măinile pentru a te ancora de ghidon, nu de tras de pedale în sus.

P.S.

Ştiu, ţi-ai trăit toată viaţa (ciclistă) crezând ceva şi acuma îi greu să renunţi la asta.

Dacă o vei face, sau nu, îi treaba ta, andreibelcic nu o va face, nu cred că poate, de aia m-am retras din discuţia cu el (şi se va supăra că am scris asta)

• Upvote 2

Off-topic Mare (ultimul):

Unora le place sa apese, altora sa ridice, iar cativa le combina si se simt bine facand asta!

Daca îmi este permisă o remarcă în legătură cu acest topic: mi se pare interesantă discuția. Da. Este un subiect similar cu: "Ați folosit cauciucuri de iarnă, vara?". Interesante și argumentele, fie ele pro sau contra. Nu-mi permit să-mi expun părerea în întregime pentru că sunt "newbie" și nu am nici un post pe forum. Mi-e teamă să nu mă ia careva din "monștrii sacri" ai ciclism.ro în tărbacă ... Oricum, ce-am avut de spus, am spus: este un topic ... interesant.

• Upvote 4

Pe vremuri se spunea ca nu e bine sa bei apa multa ca transpiri si pierzi minerale, electroliti, bla ,bla... Acum cica e bine sa bei cat mai multa apa, sa te hidratezi ca draci, ca laci.... asa si cu dublul pedalaj: inainte se striga: "trage pedala!" la deal, la sprint, la rulaj, la velodrom. Acum cica: nicicum, iti omoara apasarea!

Revenind, oarecum la subiect, anii 90' si 2000 au fost ai MTB-ului. Mi se pare oarcum normal (nu logic) sa iti doresti pedale MTB la cursiera. Dar moda se schimba la Gioconda si cursiera devine trendul. Ma intreb, peste vre-o 10-15 ani voi vedea pedale sistem Look la MTB? Deja am vazut ca au aparut MTB-uri singlespeed. Pe cand si MTB fixie? 

• Upvote 1

CX fixie exista in State de ceva vreme :P 

Nu stiu daca si MTB. :)

Pentru alea chiar merg pedale "automate".

Probabil ca in cursele CX fixie nu ai voie cu freewheel sau cu mai multe viteze. Un fel de: sa ne adaptam noi la bicicleta, nu bicicleta la noi. Iar la sosea pedale fara clank. Doar ghidaje sa nu poti misca piciorul inainte-inapoi. Precum vechiul sistem cu ratrape dar fara ratrape. Doar placutele. In felul asta esti sigur ca nu mai tragi de pedala cu toata forta. Desi unii tot vor mai trisa si vor trage pedala ca la un bunny-hop cu BMX-ul.

Si pe mine ma mira niste intoarceri ale rezultatelor cercetarilor. De ex acum aud ca nu mai sunt asa eficiente cauciucurile cele mai subtiri, ci cele putin mai balonate. Si se merge si pe jante putin mai late. O fi ceva comercial in intoarcerile astea? Nu vad, dar posibil sa fie. Sau ca sa justifice niste bani primiti pentru cercetare trebuie sa vina si ei cu ceva nou, ca daca doar ar confirma ce se stie deja, n-ar mai primi.

Ca se discuta de placute. Eu am de mtb pe cursiera. Am auzit si eu de la altii ca ar fi diferenta intre cele de mtb si celelalte si am crezut pentru ca nu am avut ca sa compar. De asemenea am am auzit ca angrenajul pe patrat e cel mai prost si ca il simti in picioare. Am o bicicleta cu angrenaj pe patrat si cursiera pe octalink. Nu simt nimic de la una la alta. Doar putin lungimea bratelor, 172,5 la cursiera si 170 la cealalta. Deci chiar nu stiu ce sa mai iau de buna.

Si referitor la tragerea pedalei. M-a interesat subiectul dar nu ca sa citesc si pur si simplu m-am antrenat. Am iceput iarna pe bicicleta de spinning, unde am putut pedala linistit si controlat. Am constat ca muschiul respectiv se poate antrena dar fara rezultate spectaculoase. Mai mult se poate antrena tehnica de pedalat in sensul tragerii odata cu impingerea sau doar tragerea, cu impingere nula. Pe durata scurta, cat sa-si mai revina o idee mustii de impingere. Si nu vad nici un pericol de vreme ce dureaza cateva secunde ca mai mult nici nu poti. Tot la fel pozitia labei piciorului. Toti avem din nastere o pozitie preferata, dar se pot antrena si alte poztii, utilizabile sporadic, si odata cu ele se muta efortul, ramane tot la aceiasi muschi dar pe alte portiuni.

Concluzia la ce-am inteles eu din ce s-a discutat este ca linistit se pot folosi pedalele MTB la cursiera si majoritatea mergeti cu M520, ca si mine.

Îmi place Exustar propus de majikstone dar e prea MTB-like. Se pare că-mi plac mai mult cele one-sided. Cum sunt a520 sau a600 de la Shimano sau aceste pedale, care momentan sunt preferatele mele la 240 g/set ???? http://www.vpcomponents.com/newen/product_detail.php?id=161. Dar am gasit surse cam scumpe, sau iarasi vorba lui majikstone, cu 150 lei deocamdată am altceva mai bun de facut la bicicletă. Deci o vreme mai rămân cu M520.

Parerea mea e ca nu ai nimic de castigat cu pedalele mixte (SPD+plat) cat timp vrei sa le folosesti doar cu incaltaminte SPD, in timp ce de pierdut pierzi timp de clipsare. Din ce inteleg de la tine, nu vrei sa folosesti bicicleta cu incaltaminte de strada - atunci de ce pedale mixte?

Am o bicicleta pe care o folosesc in oras dar si la unele ture, iarna si mai rar si vara. In oras merg cu adidasi. De asemenea, in concediu mut pedalele astea pe cursiera. Cand ma plimb si vizitez cate un oras e mai bine in adidasi. Nu e nici o problema cu clipsarea, sau aproape nici o problema dupa ce iti formezi miscarea. Doar sotia are o problema ca potriveste aiurea pedala ca sa prida placuta  si in timp  zgarie pantofii la varf, dar aici e greseala ei (are si ea modelul asta de pedale, numai asta).

OK, eu am o dilema cu pedalele astea mixte: cum faci sa stii pe ce fata a pedalei pui talpa, respectiv sa o nimeresti pe aia "buna" (in functie de ce ai in picioare)? Nu dureaza prea mult (de genul cateva secunde) pana intorci pedala cu varful piciorului ca sa poti clipsa sau sa pui piciorul pe ea cum trebuie?

Am folosit intr-o vreme prin oras platformele de plastic pentru acoperirea pedalelor SPD (pe niste Shimano M520) si aveau tendinta, evident, sa se intoarca cu fata acoperita in jos de cate ori dadeam jos piciorul de pe pedala, insemnand ca in oras bajbaiam secunde bune la fiecare semafor pana intorceam pedala pe fata corecta cu varful piciorului. Singura solutie acceptabila a fost sa acopar ambele fete cu respectivele platforme, ca sa fie din nou simetrice, nu mi s-a parut absolut deloc rezonabil sa pierd atata vreme pentru ceva ce ar trebui sa dureze o jumatate de secunda.

Ca sa nu mai zic de cele cateva ocazii in care am folosit pedale cu ratrape si era un cosmar sa ajung cu piciorul in pozitia corecta...

Cu ratrape corect, e naspa, am folosit si eu in tinerete. Nu se compara. Dupa ce se mai rodeaza si rulmentii se invart usor, au tendinta sa stea aproape verticale, cu partea din spate, care de fapt clipseaza, in jos. Partea aia e mai grea, dar numai putin, nu cum era la ratrape. N-ai decat sa impingi usor cu piciorul partea de sus ca sa le aduci la orizontala si sa infigi pantoful cu placuta. E foarte simplu. Cu adidasul faci invers, vii din fata spre spate, cu laba piciorului lasata de varf in jos. Cat sunt noi s-ar putea sa fie mai enervante, ca in repaus pot sta in orice pozitie si va trebui sa te mai uiti la ele, sa stii cum sa dai cu piciorul sa le aduci in pozitie. Eu merg cu ambele modele fara nici o problema, n-am nici cel mai mic disconfort, sau totusi sa fiu sincer, un 10% ar fi mai usor cu modelul cu clipsuri pe ambele parti, vorbesc de introdus placuta, altfel, cand e traficul foarte nasol si merg incet cu multe o opriri, e mai util si mai sigur ca piciorul drept sa nu il mai prind in pedala si sa merg pe platforma, gata sa il pun repede jos, deci mai sunt si mici avantaje.

Cu ratrape corect, e naspa, am folosit si eu in tinerete. Nu se compara. Dupa ce se mai rodeaza si rulmentii se invart usor, au tendinta sa stea aproape verticale, cu partea din spate, care de fapt clipseaza, in jos. Partea aia e mai grea, dar numai putin, nu cum era la ratrape. N-ai decat sa impingi usor cu piciorul partea de sus ca sa le aduci la orizontala si sa infigi pantoful cu placuta. E foarte simplu. Cu adidasul faci invers, vii din fata spre spate, cu laba piciorului lasata de varf in jos. Cat sunt noi s-ar putea sa fie mai enervante, ca in repaus pot sta in orice pozitie si va trebui sa te mai uiti la ele, sa stii cum sa dai cu piciorul sa le aduci in pozitie. Eu merg cu ambele modele fara nici o problema, n-am nici cel mai mic disconfort, sau totusi sa fiu sincer, un 10% ar fi mai usor cu modelul cu clipsuri pe ambele parti, vorbesc de introdus placuta, altfel, cand e traficul foarte nasol si merg incet cu multe o opriri, e mai util si mai sigur ca piciorul drept sa nu il mai prind in pedala si sa merg pe platforma, gata sa il pun repede jos, deci mai sunt si mici avantaje.

Mulțumesc pentru cuvintele înțelepte. La GCN exact asa am văzut cum descria Viorel mai sus, împingi cu vârful pedala, apoi infigi plăcuța in jos. De fapt si cu M520 fac la fel.

Ritchey arata bestial ????

Am primit cadou o pereche de pedale Ritchey Micro. Le-am putut folosi doar cu plăcute Ritchey, ce am avut norocul sa găsesc de cumpărat noi nouțe. Însă pedalele, cinste lor, erau cam uzate, o garnitura de pe partea către cadru la niciuna nu sta la locul ei, ci tot ajunge lângă bratul pedalier, lăsând o dara unsuroasa in urma. In plus de asta, desi n-as fi crezut, într-adevăr rar nimeream sa clipsez placuta fără sa mă uit in jos.

Mai recent, am luat pedale A520 de pe bazar. Îmi plac foarte mult, arata mai bine pe bicicleta, clipasrea o pot face din prima fără sa mă uit. Si, desi iarasi n-as fi crezut, platforma mai mare chiar se simte, parca am tălpile mai mari, mai late. Deci e mai bine. Cred ca e o solutie pe termen lung. Momentan le folosesc cu placutele Ritchey, partial ca mi-era lene sa schimb inapoi cu SH51, partial ca acestea sunt mai tocite.