ciclism

Primul caz de doping mecanic, confirmat astăzi de UCI

Recommended Posts

Brian Cookson, președintele UCI, a confirmat astăzi zvonurile ce au apărut ieri, conform cărora o ciclistă ar fi fost prinsă că folosea o bicicletă cu motor în cadrul Campionatelor Mondiale de Ciclocros de la Zolder. Este vorba despre belgianca Femke van den Driessche, sportivă în vârstă de 18 ani ce a concurat ieri în proba rezervată rutierelor […]

Citește articolul în întregime

Rutierii merg pe șosea, nu prin glod.

Esti sigur?

RUTIÉR, -Ă, rutieri, -e, adj. Care ține de DRUMURI și șosele, privitor la drumuri și șosele, care se referă la transportul pe șosele

RUTIÉR, -Ă adj. Referitor la drumuri, la șosele. ♦ Transport rutier = transport făcut pe șosea; tractor rutier = tractor rapid, în general cu roți, folosit în orașe și pe șosele la transportarea remorcilor. // s.m. Ciclist participant la întrecerile sportive care se desfășoară pe șosele. [Pron. -ti-er. / < fr.routier]. 

• Upvote 2

Unii din ei nu participă, or tu ai zis că era "rezervată" rutierilor :/.

Trecând peste faptul că nu.

• Upvote 2

Unii din ei nu participă, or tu ai zis că era "rezervată" rutierilor :/.

Trecând peste faptul că nu.

Spune-mi un ciclist/ o ciclistă care nu participă în curse de șosea :)

Și era ”rezervată RUTIERELOR”. Citește, te rog, înainte de a critica

Spune-mi un ciclist/ o ciclistă care nu participă în curse de șosea :)

Y_wat_2.jpg

Și era ”rezervată RUTIERELOR”. Citește, te rog, înainte de a critica

Si te dureau degetele sa scrii "ciclistelor" in loc de "rutierelor"?

• Upvote 1

Nu, dar e deranjant sa repeti ciclist/ciclista de 10 ori intr-un articol. De aceea se folosesc sinonime.

Y_wat_2.jpg

Si te dureau degetele sa scrii CICLISTELOR in loc de RUTIERELOR?

Perfect corect ce spui, doar că rutier nu e sinonim cu ciclist; încearcă să înțelegi asta.

• Upvote 2

Ciclist e la fel de sinonim cu rutier cum e masina cu monopost de Formula 1.

• Upvote 1

Tu faci diferenta intre sinonime totale / absolute si partiale? Ciclist si rutier sunt sinonime partiale din cauza ca "ciclist" poate inlocui oricand "rutier" dar "rutier" nu poate inlocui oricand "ciclist" din cauza ca nu orice "ciclist" (adica individ care foloseste bicicleta in mod sportiv sau nu) o si foloseste pe sosea, precum un "rutier".

In exact acelasi mod, "masina" sau "autovehicul" poate inlocui oricand "monopost", in schimb "monopost" nu poate inlocui oricand "masina" sau "autovehicul" din cauza ca nu toate masinile sau autovehiculele au proprietatea de a avea un singur scaun in interior.

• Upvote 2

Tu faci diferenta intre sinonime totale / absolute si partiale? Ciclist si rutier sunt sinonime partiale din cauza ca "ciclist" poate inlocui oricand "rutier" dar "rutier" nu poate inlocui oricand "ciclist" din cauza ca nu orice "ciclist" (adica individ care foloseste bicicleta in mod sportiv sau nu) o si foloseste pe sosea, precum un "rutier".

Păi parcă nu erau sinonime acum câteva minute. Putem continua la nesfârșit o dezbatere fără nici un sens. Nu înțeleg de unde atâta înverșunare pentru un lucru atât de neînsemnat.

Niște scheme cu mulțimi/submulțimi poate ajută la rezolvarea dilemei...

și totul a plecat de la asta....

Esti sigur?

RUTIÉR, -Ă, rutieri, -e, adj. Care ține de DRUMURI și șosele, privitor la drumuri și șosele, care se referă la transportul pe șosele

• Upvote 3

In contextul in care scrii (respectiv traduci) articole pentru ciclism.ro, poate ca n-ar fi rau sa stapanesti mai bine regulile limbii romane si, in special, sa accepti cand faci greseli si sa le corectezi.

Cicliștii care participă în Paris-Roubaix sunt rutieri sau nu? Dar cei care pedalează în Strade Bianche?

In contextul in care scrii (respectiv traduci) articole pentru ciclism.ro, poate ca n-ar fi rau sa stapanesti mai bine regulile limbii romane si, in special, sa accepti cand faci greseli si sa le corectezi.

O stăpânesc foarte bine, nu-ți fă griji. Nu cred că folosirea termenului de ”rutiere” în loc de ”cicliste”, referindu-te la o cursă de ciclocros, demonstrează necunoașterea limbii române. Exagerezi.

Să nu uităm că multe curse de ciclocros se încheie pe asfalt :))

Cicliștii care participă în Paris-Roubaix sunt rutieri sau nu? Dar cei care pedalează în Strade Bianche?

Respectivele competitii sunt declarate de catre Uniunea Ciclista Internationala ca fiind competitii de sosea. Deci da, cei care pedaleaza in cadrul lor pot fi considerati rutieri, chiar daca un procent destul de important din cursa se desfasoara pe sectoare neasfaltate corespunzator.

Competitiile de cyclocross sunt considerate de catre Uniunea Ciclista Internationala ca fiind competitii de cyclocross, si din cate stiu eu competitiile de cyclocross nu sunt considerate competitii de sosea.

Respectivele competitii sunt declarate de catre Uniunea Ciclista Internationala ca fiind competitii de sosea. Deci da, cei care pedaleaza in cadrul lor pot fi considerati rutieri, chiar daca un procent destul de important din cursa se desfasoara pe sectoare neasfaltate corespunzator.

Competitiile de cyclocross sunt considerate de catre Uniunea Ciclista Internationala ca fiind competitii de cyclocross, si din cate stiu eu competitiile de cyclocross nu sunt considerate competitii de sosea.

Și cursele de ciclocros au porțiuni de șosea :)

Și cursele de ciclocros au porțiuni de șosea :)

OK, eu zic sa ii numesti data viitoare alergatori din cauza ca in competitiile de cyclocross exista sectoare pe care trebuie sa alergi cu bicicleta pe umar.

Sau maratoniști, care e sinonim cu alergători.

Intre timp, si inapoi la subiect, poate cineva care cunoaste olandeza ne spune ce are de declarat duduia

Niște scheme cu mulțimi/submulțimi poate ajută la rezolvarea dilemei...

și totul a plecat de la asta....

Am subliniat DRUMURI.

Ce probleme mai aveți și vă pot ajuta? Ceva pe la interviurile (traduse bineînțeles) cu Lavinia Rolea, Radu Paraschivescu sau Aru? Nici o greșeală capitală pe acolo?

Ce zice MaC® e că "adj" ăla vine de la adjectiv; adică panouri, marcaje rutiere.

Pe ciclism.ro singura categorie susţinută sunt rutierii, iar restul de plebe sunt toleraţi doar pentru că generează trafic.

Sper că v-am lămurit acu. :)

• Upvote 1