sandulea

Buzau-Targu Neamt-Tulcea-Bucuresti, caut coleg de drum

Recommended Posts

Pregatesc o tura noua pentru anul asta, si m-am gandit sa vad daca mai sunt doritori. Am ajuns de la a ma teme sa merg singur la a ma bucura de libertatea deplina a mersului neinsotit, dar incep sa ma intreb cum ar fi sa mai parcurg din nou cu cineva drumurile tarii.

Tura este urmatoarea, iar perioada este 4-21 iunie:

https://ridewithgps.com/routes/11670592

Sunt marcate toate opririle, tipul lor (cazare sau cort) si o mare parte din punctele de interes, undele de vizitat, altele de vazut si altele doar de pozat de la distanta.

In cateva cuvine, tura a luat nastere din dorinta mea de a vedea o parte din tinutul secuiesc, Moldova (in care n-am calcat pana acum), cele trei orase de poveste de pe Dunare (Galati, Braila si Tulcea), Delta si cetatea Histria. Printr-un pic de gimnastica le-am pus pe toate intr-un singur drum, cam aglomerat, ce-i drept. In 18 zile de mers n-am pus nicio zi de pauza, doar zile scurte (20-40km), iar unele zile se anunta a fi dificile.

Tura va avea loc oricum, dar daca vrea cineva sa mi se alature pe o portiune sau pe intreaga calatorie, si mai bine. Imi place traseul rezultat, si n-as face modificari pentru cineva anume, dar nu sunt complet rigid, sunt deschis discutiilor, fiindca tura arata bine, dar nu mi se pare imposibil sa arate si mai bine.

• Upvote 2

Jumatatea vestica a turei e frumoasa, m-am gandit si eu la ea (un fel de parcurgere a Orientalilor pe axa nord-sud, cat mai de departe de sosele).

Jumatatea estica nu-mi place, cel putin intre Dunare si Targu-Neamt. Prea mult European (sa mergi pe DN2 intr-o tura cicloturistica nu mi se pare o inspiratie), prea putine lucruri de vazut in partea aia de Moldova. 

Despre cele "3 orase de poveste" ce pot sa zic, am fost doar in Galati si nu mi s-a parut nimic de poveste la el.  

In concluzie (una personala si deci subiectiva), eu m-as concentra pe Tinutul secuiesc, iar intoarcerea de la Targu Neamt as face-o cat se poate prin subcarpatii Moldovei, fara parcurs pe European.

• Upvote 1

Toata partea aia mi-a dat mari batai de cap, ce-i drept. Toata jumatatea inferioara a Moldovei e prea campie, poate de-asta am si ocolit-o pana acum, ca n-am putut sa fac un tur mai de amploare care sa ma duca pana in nord. As fi putut acum, dar mi s-a pus pata pe Delta asa ca m-am oprit la Targu Neamt in nord ca sa pot include drumul spre Sulina. La anul poate fac expeditia spre Winterfell, vorba unui amic din Roman, adica Bucovina si Maramures, la care iar visez de ceva vreme.

Incep sa ma intreb cat de important este pentru mine sa vad Romanul si Hanul Ancutei, as mai putea economisi cativa km buni eliminandu-le, km pe care sa-i folosesc altundeva. Bucata Bacau-Tisita e batuta in cuie, sunt cateva chestii pe acolo care mi se par interesante, dar pe Tisita-Galati simt ca nu am alta optiune. Judetenele sunt cam la fel de dens populate ca nationalul, nu par cu nimic mai interesante, poate doar mai putin circulate, asa ca am ales sa strang din dinti si sa traversez cat mai repede cu putinta zona. Plus ca nu stiu cum se prezinta locuitorii,  cand am vazut cum arata Ivesti mi s-a sculat parul in cap.

Per total cred ca as putea renunta la Roman si Hanul Ancutei, castigand vreo 20-30km scurtand pe judetene, daca apare posibilitatea unui traseu mai frumos Tisita-Galati, pe care oricum nu erau teribil de multe puncte de interes.

De la Galati poti sa faci transferul cu un Regio al Transferoviar pana la Barlad, dupa care o iei spre Bacau si intri pe traseul tau. Eviti astfel si bucata de european Tecuci-Marasesti-Adjud.

PS: Iar dupa Bacau o iei prin Buhusi catre Targu Neamt. 

Incep sa ma intreb cat de important este pentru mine sa vad Romanul si Hanul Ancutei

Vazut Hanul Ancutei din masina, in treacat, mergand spre Botosani....

Mi-a parut un "edificiu" foarte chicios, plin de "X5-uri albe" si oameni cu pantofi din lac. Nu stiu ce legatura mai are cu legendarul han...

• Upvote 1

Salutare !

Sugerez ca pentru zona Manzalesti sa afli cum este drumul. Acum 2 ani, in plin zaduf, noroaie pana la butuc.

Zona Buzaului este atat de rudimentara in ceea ce priveste infrastructura rutiera, dar cat de bogata in obiective turistice poate fi.

De la Targu Ocna recomand sa cauti un traseu catre Soveja sau Lepsa si, de acolo, spre Panciu sau Focsani

Intr-adevar, Traveller o intuit potentialul zonei Secuimii.

Sanatate !

In tren nu ma urc nici batut. Mai bine merg pe european decat sa ma teleportez pe parcursul turului. Si-asa ma enerveaza plecarea din Buzau, fiindca n-am mai avut unde sa inghesui ziua de mers din Bucuresti.

La han as fi vrut si eu sa ma opresc sa mananc, dar tocmai am cautat cateva review-uri la cazare si restaurant si nu mi-a placut ce-am vazut. Parca n-as vrea sa-mi stric impresia, cred ca il las pe alta data, peste cativa ani, cand e punga mai larga si pretentiile sunt mai scazute.

Intre Berca si Nemertea pe ruta mea pare sa fie vreo 15% asfalt, 20 maxim, m-am mirat si eu de cat de subdezvoltata e infrastructura. Cu toate astea, e plin de sate. Asa din avion, din articole arata interesant zona, abia astept sa o vad si eu. Cu noroaiele o sa mai intreb pe drum. Variante de ocolire as avea intre vulcani si Nemertea, dar prefer sa nu aprofundez prea mult la documentare zona, omor aventura.

Am cedat si am facut cateva modificari. Nu calc in judetul Iasi anul asta, nu trec Siretul pana la Marasesti, nu mai trec prin Roman si nici pe la Hanul Ancutei. Am scos mai bine de 100km de european, in locul carora am pus (sper eu) niste sate curate si frumoase moldovenesti. Pe street view arata bine, cel putin. Am conacul Cantacuzino de la Hemeius in drum acum, macar, daca nu apuc sa vad casele lui Celibidache si Calistrat Hogas in Roman. Trebuie sa mai sap un pic sa vad ce am castigat pe bucatile noi de drum, in afara de cativa km in plus in lanuri de porumb prafuite.

Varianta modificata:

https://ridewithgps.com/routes/12113681

Frumoasa tura se intrevede. Chiar zilele astea am planuit o tura de primavara, si in mare vreau sa fac acelasi traseu, dar cu plecare din Toplita. Mi-ar fi placut si mie sa am un coleg de pedala, dar nu ne potrivim la perioada. Eu planuiesc sa merg ultimele doua saptamani din luna mai.

Eu vreau sa ma leg de Rusalii, ca sa nu-mi iau prea multe zile de concediu legate. Mai am alternativa sa ma leg de 15 august, alt weekend prelungit, dar m-am cam saturat sa vad iarba uscata si rauri secate, cum vad de 4 ani de mers in august-septembrie. Sper sa vad mai multa verdeata in iunie. Mi-ar placea luna mai si mai mult din perspectiva asta, doar ca anul asta am hotarat sa merg mai spartan, ca la inceputuri, cu foarte putine haine si bagaje, pe caldura, fara sa mai tremur in cort la 3 grade intr-un sac subtire.

@sandulea

In primul rand felicitari pentru propunerea de tura si bafta in realizare ei.

In al doilea rand, cateva sugestii, care m-as bucura sa fie utile (tie sau altora).

Bucata Miercurea Ciuc - Sandromnic, dupa Danesti merita sa iesi de pe DN 12 si sa intri pe DJ 125 pentru a vedea biserica fortificata din Carta (HR).

Cateva vorbe si mai multe poze de pe bucata Miercurea Ciuc - Sandromnic gasesti aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18213-miercurea-ciuc-%E2%80%93-topli%C5%A3a-%E2%80%93-reghin-%E2%80%93-bistri%C5%A3a-%E2%80%93-n%C4%83s%C4%83ud-%E2%80%93-dej-%E2%80%93-gherla-%C5%9Fi-tg-ocna/

Merita vazut si orasul Miercurea Ciuc, poate te ajuta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18213-miercurea-ciuc-%E2%80%93-topli%C5%A3a-%E2%80%93-reghin-%E2%80%93-bistri%C5%A3a-%E2%80%93-n%C4%83s%C4%83ud-%E2%80%93-dej-%E2%80%93-gherla-%C5%9Fi-tg-ocna/?view=findpost&p=705104

De asemenea, in cazul in care vrei sa schimbi traseul, merita sa parcurgi si bucata Sandromnic - Gheorgheni.

Plus ca sunt niste lucruri interesante de vazut in Gherorgheni (gasesti detalii in link-ul de mai sus).

Este vreun motiv anume pentru care ai renuntat la bucata Bicaz - Poiana Largului - Tg. Neamt?

Malul estic al lacului Bicaz l-am parcursa doar motorizat, insa mi s-a parut un drum interesant.

Nu regreata ca nu mai mergi la Hanul Ancutei.

Am fost doar o singura data, acum vreo 3 ani si n-am putut sa stau prea mult (pleasem la ora 16.00 din Suceava si trebuia sa ajung la Bucuresti in seara respectiva).

Asa ca am mancat doar niste mici, care, oricat de ciudat pare, mi s-au parut atosi.

Poate alte mancaruri or fi mai bune, insa pare cam multa imagine construita in jurul acestei carciumi.

Intre Tulcea si Chilia Veche, daca nu ma insel era postata pe forum o tura a lui @@VladG.

Este posibil ca acesta bucata sa nu poata fi parcursa pe bicicleta in cazul in care apele Dunarii sunt la cote mari si se revarsa peste unele sectoare de drum.

Pentru bucata Periprava - Sulina - Sf. Gheorghe gasesti aici niste detalii:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/17026-periprava-%E2%80%93-sulina-%E2%80%93-sf-gheorghe-%E2%80%93-mahmudia-%E2%80%93-tulcea/?hl=sulina

La Sulina, idea ar fi sa ai o zi libera pentru vizitat orasul si o plimbare cu barca pe Bara Sulina, insula Pasarilor si golful Musura.

Gasesti detalii in link-ul de mai sus.

De asemenea, pe bucata Sulina - Sf. Gheorghe s-ar putea (in functie de nivelul apei din Delta) sa nu poti trece de cele doua deversoare, astfel incat sa fie nevoie sa astepti sa apara un pescar si sa te treaca cu barca (gasesti detalii in link-ul de mai sus).

Cateva vorbe despre cetatea Histria:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13758-o-zi-la-cetatea-histria/?hl=histria

Daca tot ajungi prin zona, ar fi pacat sa nu vezi si Cheile Dobrogei:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/16904-cheile-dobrogei/?hl=%2Bdobrogea+%2Bsud

Desi nu este in traseul tau, mi-a placut mult bucata Mangalia - Negru Voda - Cerchezu - Adamclisi (descrierea este in sens invers):

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/8781-tura-in-dobrogea-de-sud/?hl=%2Bdobrogea+%2Bsud

In final, fara nicio inteniie de polemica sau de pledoarie pentru tren, nu prea inteleg afirmatia de mai jos

In tren nu ma urc nici batut. Mai bine merg pe european decat sa ma teleportez pe parcursul turului.

Doar in ideea ca de mult ori trenul te ajuta, astfel incat sa te poti concentra pe vizitarea unor zone interesante in locul pedalarii prin camp sau pe drumuri europene.

Bafta.

• Upvote 1

@@gibonu

Da, la Carta am marcat biserica dar n-am pus drumul pe unde trebuie, din neatentie cred.

La Miercurea Ciuc am planificata oprire, parea prea interesant orasul doar pentru tranzitare.

Gheorgheniul mi-a parut si el interesant, dar intre izvorul Muresului pe drum European si izvorul Oltului pe judetean neasfaltat am ales un pic mai multa aventura. Turul asta e mai sarac in urcari si drumuri palpitante si dupa Miercurea Ciuc mi s-a parut ca ar merge la fix o intoarcere in natura.

Legat de lacul Bicaz, daca merg pe-acolo spre Targu Neamt imi strica orarul in asa fel incat imi rezulta o zi prea scurta si o zi prea lunga, ori eliminarea manastirilor Bistrita si Pangarati (Bistrita e batuta in cuie), ori mutarea opririi din Targu Neamt altundeva (si daca nu opresc in Targu Neamt nu vad cum as putea vizita cetatea). Am incercat in multe feluri, dar n-am reusit sa gasesc un compromis mai acceptabil decat asta.

Tulcea-Chilia Veche e facut pe dig, din cate am citit, si n-ar trebui sa fie probleme la parcurs. Exista varianta de-a lungul canalului Pardina ca ocolire, daca e cazul, dar pentru asta o sa vad daca e primavara ploioasa si intreb la fata locului inainte de bifurcatie.

La Sulina-Sf. Gheorghe cum mi-o fi norocul. Aia e ziua de care mi-e cel mai frica, plecare din Sulina si oprire la Capul Dolosman. Aici daca nu pot trece de deversoare repede si nu gasesc barca spre Murighiol in timp util risc sa ma prinda noaptea fara sa reusesc macar sa ies din delta. Enisala nu pot sa o vad pe intuneric, asa ca trebuie sa opresc mai devreme. Daca nu ajung la Dolosman in noaptea aia imi face praf tot orarul. Aia e singura zi pe care as vrea sa o fac in august sau septembrie, nu iunie.

Cheile n-am unde sa le mai indes, le pastrez pentru o traversare nord-sud care se contureaza usor-usor in cap, intr-o primavara poate.

Negru Voda-Adamclisi l-am parcurs cu alta ocazie, si DN3 pana in Calarasi. Bine ca mi-ai amintit, am mai gasit o mica bucata de ocolire langa Baneasa, sa nu merg din nou pe acelasi drum.

Legat de tren, ma deranjeaza sa ma urc cu mijlocul de transport in alt mijloc de transport. Mi se pare risipitor, necinstit si egoist. Sigur, ar elimina din traseu zilele anoste sau urate, dar abordarea imi displace profund, la fel cum imi displac intoarcerile din drum sau buclele mici pe tura. Ma deranjeaza si cum arata pe harta, ca ramane suspendat un capat sau altul al turei. Harta traseelor facute trebuie sa arate pentru mine ca o panza de paianjen, peste tot bucle si intretaieri, niciunde capete libere. Am mers de multe ori cu bicicleta cu masina sau cu trenul, si regret enorm. O fac din nou, ca nu am cum altcumva, dar daca as reusi sa mai lipesc inca o zi de concediu la cele 18 as folosi-o pentru drumul Buzau-Bucuresti, garantat. Am eliminat bucata fiindca aveam mult prea multe zile lungi. Deseori logistica obiectivelor primeaza si trebuie sa fac compromisuri, dar asta e filozofia mea de calatorie: roata pe drum si piciorul pe pedala. Piciorul pe drum in cel mai rau caz. Doar propulsie umana.

Nu vreau sa se inteleaga din dispretul meu pentru abordarea asta ca am pretentia de la altii sa gandeasca la fel. Sunt doar usor frustrat ca e un compromis pe care continui sa-l fac, fiindca nu am incotro. Altfel, fiecare isi stabileste prioritatile in timpul lui dat, si nu am nicio problema cu asta.

Am mai modificat un pic traseul, in zona Baneasa-Calarasi si Tecuci-Galati. E valabil tot linkul de mai sus. N-am mai umblat la traseu din decembrie, vad ca pe masura ce vine vremea calda devin tot mai optimist cu traseul.

@sandulea

Doar ca parere personala si fara pretentia ca am dreptate, nu as incerca sa fac bucata Sulina - Sf. Gheorghe - Murighiol - Jurilovca - capul Dolosman intr-o singura zi.

Nu pare realist planul.

Sulina - Sf. Gheorghe are vreo 30 km.

De acele deversoare nu trebuie neaparat sa te sperii, deoarece in cazul in care apa din Delta are un nivel scazut, pe poti traversa fara probleme.

Nivelul apei insa nu ai de unde sa il stii decat atunci cand ajungi in zona.

Sf. Gheorghe - Murighiol il poti face doar cu o barca particulara. Vasele Navrom Delta nu ajung la Murighiol ci la Mahmudia.

Si s-ar putea sa te lovesca barcagii de acolo cu un tarif modic de doar 100 (o suta de euro) cursa.

Daca te ajuta, tariful pe bucata Dunavatul de Jos - Perisor

Insa imaginea idilica a zonei nu m-a facut sa las garda jos. In micul port pandesc rechinii. Rechinii ambarcatiunilor, care musca adanc din buzunarele turistilor. Imi cer o suta de euro pentru a ne duce pana la fosta cherhana Perisor, pe malul marii.

Sursa: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/16186-intre-delta-si-mare-dunavatu-de-jos-perisor-portita-august-2013/?hl=perisor

In 2014, un prieten era cu nevasta si copilul cazat la Murighiol si la "presiunea familiei" a ajuns la Sf. Gheorghe ca sa vada plaja.

Singura barca (de fapt era o salupa) pe care a gasit-o sa-l duca dus-intors plus cateva ore de asteptare la Sf. Gheroghe l-a costa 900 Lei.

Asadar, nu te baza pe ce gasesti la fata locului. Sau te poti baza, insa pe bani multi.

Murighiol - capul Dolosman, cel putin de pe Google Maps rezult ca sunt 69 km.

Plus cei 33 dintre Sulina si Sf. Gheorghe, te invarti pe la 100 km.

Iar plaja de la Sf. Gheorghe si varsare bratului in mare merita vazute.

Multumesc pentru explicatia legata de tren.

Respect parerea ta chiar daca nu sunt de acord cu ea.

Salutare !

Din cat am observat, vei pedala prin zona Covacipeter. Dupa cum banui ca stii, cam la 4-7 km (nu mai retin exact) de zona respectiva, izvorul Oltului.

Mea culpa !

Acum remarc ultima ta postare....  :)

@@gibonu

Deversoarele alea ma sperie ca timp, daca sunt apele umflate si trebuie sa astept cine stie cat. Cum ai remarcat, e o zi lunga, puternic conditionata de obstacole nautice.

Dar cu preturile m-ai lovit rau. Pe unde gasisem informatii vazusem tarife intre 50 si 400 de lei. 400 era dureros dar as fi dat. Peste nu am cum sa dau. Si daca baietii aia sunt asa dati dracului, si in locul lor si eu as fi probabil, cand o sa vada un amarat cu bicicleta plina de bagaje n-o sa ezite sa-l jupoaie.

Navrom pana la Mahmudia are marea problema a orarului, eu ajung vineri in Sulina si sambata in Sfantu Gheorghe, dar barca Navrom pleaca abia duminica spre Tulcea, cel putin conform orarului de iarna afisat pe sait acum. Mai mult de atat, pleaca la 7 dimineata, si ca sa-l prind ori innoptez in Sfantu Gheorghe in loc de Sulina, ori plec din Sulina pe la 4 dimineata si ma prinde rasaritul pe dig (ceea ce nu suna chiar rau, de fapt). Barca la privati mi-ar fi permis sa plec la ore mai umane din Sulina si sa ajung pe la pranz in Sfantu Gheorghe, ca dupa masa luata in barca sa alerg pana la Enisala, pe urma Dolosman.

Pana la urma trebuie sa astept sa publice orarul de vara, poate merg totusi cu Navrom. Am vazut mai multe orare vechi pe diverse saituri, unele cu plecari mai dese, unele cu plecari chiar zilnice, articole cu suplimentarea curselor pe anumite perioade. O sa mai caut si operatori privati de curse regulate, daca or exista.

In orice caz, ziua nu-mi pare extraordinar de dificila, atata timp cat rezolv traversarile de ape. S-ar putea sa fie un pic cam pe fuga vizita la Enisala. Urmatoarele 3 zile le vad mult mai grele: dealuri, grinduri, distante mari, umbra putina. O sa fie un parcurs eroic de la Dolosman pana la Bucuresti.

@@senna350

7-8km? Sper ca nu. Eu am vazut pe harti sa fie la maxim 100m de drum, accesibil direct din trecatoare:

https://sites.google.com/site/romanianatura45/home/carpatii-rasariteni/giurgeu/izvorul-oltului-este-in-muntii-giurgeu

@sandulea

Intr-adevar, la acele deversoare, in cazul in care apa este prea mare, trebuie sa stai si sa astepti sa apara vreun pescar cu barca care sa te duca pana la capatul sudic al celui de-al doilea deversor.

Adica este "la ghici" pentru ca nu sti cand apare acel pescar. Iar cand esti conditionat de timp, asteptarea asta nu este tocmai OK.

De dus cred ca te duce, ca este constient ca ii iese si lui ceva.

Cel care ne-a dus pe noi era foarte de treaba, n-a zis nimic de bani, iar la destinatie (capatul sudic al celui de-al doilea deversor) ne spus sa ii dam cat vrem noi.

50 lei de la Sf. Gheorghe la Murighiol nu prea imi vine a crede. Poate o fi fost 50 lei/om intr-o barca de 10 oameni.

400 Lei mi se pare enorm, atata timp cat la Navrom bucata Sf. Gheorghe - Mahmudia costa 38 Lei (nava clasica) si 50 Lei (catamaranul).

Este japca, insa atat timp cat exista oameni dispusi sa platesca acest tarif, japca va continua.

Daca crezi ca te ajuta, iti pot da nr. de telefon al unui barcagiu din Sulina la serviciile caruia am apelat in 2014 (iarna si vara).

Poate stie el vreun barcagiu mai de treaba la Sf. Gheorghe.

Din cate stiu, Navorm suplimenteaza numarul de nave doar in varful de sezon turistic, adica lunile iulie si august. Putin probabil in iunie, insa ramane de vazut.

In alta ordine de idei, cum te vei descurca cu tantarii mai ales in zona cetatea Histria - Vadu?

Cu tantarii nu stiu. Eu oricum merg si vara in maneca si pantaloni lungi, dar nu stiu la cap sa vad cum ma descurc. In padurile de pe malul Dunarii din zona Prundu-Greaca (la sud de Buc) erau niste tantari gigantici, nesatui, care intrau in nas, in gura, in urechi, pe sub ochelari, de nu puteai tine ochii deschisi. Eram si la bustul gol. A fost groaznic, am iesit plin de sange din padure, parca ma batusem cu ursul. Presupun ca acelasi soi e si pe-acolo. Ma gandesc la o masca de apicultor, genul usor, textil, cu ochiuri mai mici, pe care s-o trag pe cap daca e grav. O sa arat ridicol cu ea, dar mi se pare mai important sa pot tine ochii deschisi, sa vad pe unde merg si sa mai fac cate o poza.

erau niste tantari gigantici, nesatui, care intrau in nas, in gura, in urechi,

Cam asa sunt si tantarii din Delta (o balta din padurea Letea) sau zona de smarcuri Vadu - Sinoe. Parca nu gigantici, insa suficient de multi incat sa te ciuruie.

Poate te ajuta asta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18396-tura-in-delta-sinoe/?view=findpost&p=705800

Izvorul Oltului.

Sau o soluţie... rabinică. "Şi tu ai dreptate, şi tu..."

Chiar în articolul citat este pomenit şi cel de lîngă drumul din trecătoare. Nu ştiu dacă s-au strofocat prea tare geografii cu nominalizarea absolută a unuia singur, pentru că ambele contribuie relativ egal (ca debit) la formarea rîului. În plus, cel de lîngă drum mi s-a părut chiar o ţîră mineral(izat).

Ţzzzînţărimea.

Exact. Perdea. Poate de apicultor. Poate din metraj de tul sau de perdea fără model. Croită sau doar înnodată-n creştet şi cu elastic la beregată. Agăţată (etanş) cu "arici" de şapcă, pălărie, cască, eventual şi jos.

Problemu-i că ar trebui să fie suficient de largă. La mers pe jos, stă bine. La mers cu viteză, se cam lipeşte de făţău, sincron cu trompa animalului. (Şi e spectacol cum stau toţi atîrnaţi pe toată plasa, gata să prindă momentul!).

Ştiu că-i cosmonautic, dar chiar o să încerc în primăvară o încropeală din plasă pentru ferestre, că pare a sta mai fix. Patentez, brevetez... Şi poa' să mă rîdă oricine, mai bine decît să mă sugă haita, că mi's alerjic.

o încropeală din plasă pentru ferestre

Meri la Hornbah sau Bricostor sau Practicăr sau Dedeman (am enumerat așa ca să nu se zică cum că fac reclamă, ptiu duamne feri) și ia d-aia de fibră de sticlă pentru ferești dă termuopan. La metru. E mai țapănă. Și dac-o încălzești  o țâr' cu feonu' ia o formă. Mai rigidă. Nu ți se mai lipește de fățău.

Nu știu. Doar zic. Îmi dau cu presupuța. 

La Decathlon am vazut o sapca cu plasa de tantari la raionul de vanatoare. Parea interesanta, dar in afara cozorocului, adica pe urechi, tample si ceafa, statea lipita de cap, adica era degeaba. Partea de contact cu capul era plina, captusita, ce-i drept dar cred ca te-ncingi de te ia naiba. Trebuie neaparat o palarie, ori doar plasa pusa cumva pe un inel, o armatura usoara mai mare decat capul. N-as vrea sa umblu cu geanta plina de palarii.

Legat de traseu, sunt 90% sigur ca voi mai prelungi traseul cu o zi pana la urma. Am senzatia ca orarul Navrom nu se va modifica semnificativ, sau chiar deloc, ceea ce inseamna ca voi astepta nava de duminica in Sf. Gheorghe spre Tulcea, si cobor la Mahmudia. Asadar, dupa Tulcea voi face 4 zile prin Delta, Tulcea-Chilia, Chilia-Sulina, Sulina-Sf. Gheorghe si Sf. Gheorghe-Mahmudia-Capul Dolosman. Nu-I chiar ingrozitor sa te opresti in Sf. Gheorghe peste noapte dupa ce ai venit din Sulina. Imi scurteaza si simplifica mult ziua care se termina la Dolosman, si daca nu mi se pare, din cine stie ce motiv, ca e ok sa opresc acolo, pot sa opresc si mai departe, usurand ziua urmatoare de 110km spre Constanta. E chiar foarte posibil sa fac asta, fiindca timpul de vizitare al cetatii Histria si de traversare al grindului Sacele imi sunt niste necunoscute, si nu-mi convine nici sa ma trezesc cu noaptea-n cap, nici sa ajung in Constanta in creierii noptii.

Traseul modificat:

https://ridewithgps.com/routes/12128478

Asadar, dupa Tulcea voi face 4 zile prin Delta, Tulcea-Chilia, Chilia-Sulina, Sulina-Sf. Gheorghe si Sf. Gheorghe-Mahmudia-Capul Dolosman.

Cred ca asta este cea mai buna decizie, mai ales ca iti ramane timp de vazut cate ceva prin Sulina.

Chiar ar fi fost pacat sa nu te fi oprit deloc in Sulina.

In rest, daca te ajuta cu ceva, la Histria (sit arheologic si muzeu) nu cred ca ai ce face mai mult de 2 ore.

Am pus mai sus un link cu cetatea Histria, cred ca iti poti face o minima ideea despre ce e vorba pe acolo.

Bafta. 

https://ridewithgps.com/routes/12928829

Am mai ajustat traseul cu o traversare a muntilor Macin, gratie colegului @@gmarco16 care mi-a deschis ochii la posibilitatea asta. S-a publicat si orarul de vara al Navrom in Delta, si sunt mai multe curse, acum nu mai am nicio problema de organizare a timpului. Cu toate astea, m-am obisnuit cu ideea de a opri si in Sulina, si in Sfantu Gheorghe. Dupa delta urmeaza cateva zile grele si cred ca merit odihna asta a unei zile scurte, cu o iesire pe plajele salbatice din dreptul digului dintre Sulina si Sf Gheorghe. Am mai modificat usor traseul in bucata Constanta-Calarasi, Tecuci-Galati si Targu Neamt-Bacau ca sa mai elimin din europene. Am mai adaugat km la traseu, dar pe masura ce intru in forma de tur si ma satur de tiruri si trafic nebun tot mai mult sunt dispus sa dau drumul drept si aglomerat pe drumul serpuitor, mai lung, mai cu gropi, dar linistit si sigur. Data de plecare, insa, e incerta momentan, au aparut mai multi factori in joc. In orice caz, nu va mai fi in septembrie.

Propunere de a elimina 22 km anosti de DN cu ceva foarte interesant si adaugand doar putini km. In plus castigi si un loc de camping de vis.

La KM 374 (Garcina) faci dreapta, spre Cuejdiu si tii inainte (asfaltul se transforma in forestier) pana la lacul Cuejdel (sursa de apa dupa Cuejdiu, pe stanga drumului).

Muti camping Ziua 5 pe malul Lacului Cuejdel. Sunt locuri bune spre coada lacului, acolo unde se varsa in el paraul. Dezavantaj, o zona de pushbike, aproape de lac. O sa o vezi pe profilul turei.

A doua zi mergi spre nord, spre Cracaul Negru - Magazia, de unde poti reintra in tura desenata de tine, la km 396 sau, daca mai vrei offroad, ai o traversare direct spre Manastirea Varatec. Insa drumul asta nu stiu cum arata...

Ai mai jos niste info si poze cu Cuejdelul. Traseul pana la lac ar fi comun cu cel pe care ti l-am propus.

De la lac la Magazia e usurel de ajuns si foarte frumos drumul.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18390-lacurile-cuejdel-si-bicaz/