sandulea

Buzau-Targu Neamt-Tulcea-Bucuresti, caut coleg de drum

Recommended Posts

Foarte interesanta sugestia, mersi, am modificat traseul. Am vazut postarea ta cu tura acum ceva vreme, dar nu mi-am mai adus aminte de ea cand am planuit tura asta. Imi ramasese in cap panorama de sus asupra Bicazului. Nemaipomenit. Mi-e dor de creasta, si pare ca ajung din ce in ce mai rar. In turul asta abia daca trec de 1300m altitudine maxima.

Sper sa nu ma intalnesc pe seara cu ursul in cort. Altfel, e mult mai ok locul de campare decat alternativa mea, de care nu eram prea sigur, urma sa ma orientez la fata locului. Drumul, de asemenea, trebuie sa fie mult mai interesant, si probabil iti voi multumi si mai mult cand voi fi pe acolo, la racoarea padurii, in loc sa ma perpelesc la soare pe DN intre niste dealuri golase. Aia va urma mai incolo.

Sa vad daca nu patruleaza cineva pe acolo, ca pe panoul ala de arie protejata spune ca e interzisa camparea. Limita pare sa fie marginea lacului, deci poate mai sus, in coada lacului, sunt in afara zonei de interdictie.

Trebuie sa te dezamagesc un pic, panorama aia asupra Ceahlaului ar iesi din traseul pe care ti l-am recomandat si ar fi foarte greu accesibila cu o bicicleta cu bagaje, cu mult pushbike.

Daca te uiti pe harta traseului meu, la km 24.5 tu ar trebui sa o iei spre nord, spre Cracaul Negru, iar punctul de belvedere e abia la km 38.5. Nu iti recomand abaterea, poate altadata intr-o tura de o zi in zona.

Ai insa Cuejdelul la indemana, si el foarte frumos, vezi in poze.

La coada lacului am mai vazut corturi, posibil sa fie in afara zonei de excludere.

L.E: Ce ai desenat tu e traseul bun, insa nu ajunge la belvedere ;)

Teoretic la cuejdel era rezervatie numai cu numele, vara era plin de masini si de gratare pana la buza lacului. Anul asta au mai curatat, au interzis accesul auto si au pus ceva bariere pe forestierul dinspre Cracaoani, dar tot nu cred sa pazeasca nimeni si sa interzica sa campezi, mai ales in timpul saptamanii. Zona e total izolata, nu exista nici macar semnal gsm, nu ar avea sens sa patruleze nimeni decat in weekend cand mai apar gratargiii.

Daca vrei sa fii 100% legal campezi sus in Poiana Maties si nu ai treaba cu nimeni.

Salutare,

In toamna anului trecut am fost in zona Buzaului, vulcanii noroiosi, platoul salin Meledic, Terca - focul viu si drumul se prezenta in felul urmator:

- de la vulcanii noroiosi la Manzalesti asfalt spart, multe cratere dar se poate merge cu atentie pe bicicleta, oricum zona e superba si nu merita mers prea repede. De vazut Grunjul de la Manzalesti, de urcat pe platoul salin Meledic, si daca ai timp de vizitat pesterile din sare Meledic.

- de la Meledic pana la Luncile calitatea drumului mai scade putin, adica asfaltul se vede mai putin, predomina pamantul si pietrele, pietre de rau rotunjite, fara muchii taioase, se merge mai greu, dar repet, zona e superba si trebuie admirata pe indelete.

- de la Luncile pana la Gura Teghii nu stiu pentru ca nu am ajuns, am fost doar pana la Luncile si am urcat la Terca, la focul viu, drum care se aseamana cu traseele de downhill, nu recomand cu bicicleta de cicloturism + bagaje.

Bafta si vreme buna.

@@VladG : Clar nu ajung acolo in turul asta, ziceam ca mi-a ramas imaginea intiparita imaginea si ca mi-e dor de mers pe creasta. Ramane de tinut minte pentru alta data, pe o lista tot mai lunga de locuri...

@@pinkbike : Speram sa existe locuri in tara care sa nu fie cotropite de gratargii. Bine ca nu pic in weekend acolo.

@@sopinel: E bine, sa incep turul in forta, cu drumuri proaste si multe lucruri de vazut. Parca nu regret ca am renuntat la a include si pedalarea spre Buzau in tur. La focul viu de la Terca nu cred ca mai am timp sa urc, o sa vad la fata locului. Daca e drum asa prost poate ma pastrez, sa nu ma sparg din prima zi.

Pana una alta, plecarea s-a stabilit pe 11 iunie, tot din Buzau. Stau si eu acasa weekend-ul asta si votez.