Traveller

Turele cu bicicleta și evitarea șoselelor aglomerate de acces în București cu ajutorul trenului

Recommended Posts

Cum eu m-am cam săturat de șoselele cu trafic aglomerat la ieșire și apoi reintrare în București, în cazul turelor în zonele limitrofe orașului, m-am gândit să mă folosesc de tren pentru a evita nervi și timp pierdut. Ideea mi-a venit după mai multe ture cu ieșire/intrare prin Ghencea și Pipera.

Propunerile pot fi utile și altora, deci am zis să le astern pe hârtie în topicul de față.  Mai pot fi teoretic de ajutor celor care vor să iasă din București cu bicicleta și cu copilul, dar pe care traficul și lipsa mașinii îi descurajează. De asemenea, trenul poate fi utilizat pentru transbordare la/către punctul de start/sosire al unui concurs sau în caz de accidentare și abandon (exemplu clasic – Prima Evadare).

În jurul Bucureștiului există o serie de halte feroviare dincolo de centură, unde se poate coborî liniștit dimineața și se pot face ture pe județenele din zonă. La întoarcere se poate folosi aceeași haltă (sau alta, funcție de traseul ales). Astfel se economisesc 10-15 km de trafic, la pachet cu nervii respectivi.

1.      Ture în zona de Vest

Puncte de start/sosire: Domnești, Grădinari

La plecare:

R 9303 Bucuresti Basarab (07:15) - Gradinari (07:47)

R 9001 Bucuresti Nord (07:48) - Gradinari (08:26)

La întoarcere: se folosește cu încredere gara Grădinari, în care opresc 18 trenuri zilnic (din care 10 spre București Basarab/Nord).

R 9004 Gradinari (11:57) - Bucuresti Basarab (12:32)

R 9006 Gradinari (16:59) - Bucuresti Basarab (17:45)

R 9308 Gradinari (18:07) - Bucuresti Basarab (18:50)

2.      Ture în zona de Nord-Vest

Puncte de start/sosire: Ciocănești, Ghergani

La plecare:

R 9021 Bucuresti Nord (06:30) - Ghergani (07:28)

R 9023 Bucuresti Basarab (08:01) - Ghergani (09:05)

La întoarcere:
R 9112 Ghergani (12:54) - Bucuresti Nord (13:38)

R 9106 Ghergani (15:54) - Bucuresti Basarab (16:48)

R 9108 Ghergani (17:43) - Bucuresti Nord (18:30)

R 9026 Ghergani (18:24) - Bucuresti Basarab (19:13)

R 9028 Ghergani (21:34) - Bucuresti Basarab (22:20)

3.     Ture în zona de Nord

Punct de start/sosire: Periș

La plecare:

R 3001 Bucuresti Nord (06:23) - Peris (06:58)

R 3003 Bucuresti Basarab (07:43) - Peris (08:25)

R 14031 Bucuresti Nord (08:50) - Peris (09:13)

R 5003 Bucuresti Nord (09:40) - Peris (10:06)

R 15051 Bucuresti Nord (10:15) - Peris (10:37

La întoarcere:

R   5006 Peris (12:14) - Bucuresti Basarab (12:50)

R 11034 Peris (15:54) - Bucuresti Nord (16:28)

R   5008 Peris (16:07) - Bucuresti Nord (16:42)

R 14036 Peris (16:21) - Bucuresti Nord (16:49)

R 15054 Peris (16:29) - Bucuresti Nord (17:04)

R   5010 Peris (17:21) - Bucuresti Basarab (18:06)

R   3008 Peris (17:43) - Bucuresti Nord (18:21)

R 14038 Peris (18:47) - Bucuresti Nord (19:22)

R   3010 Peris (20:02) - Bucuresti Nord (20:41)

R   3012 Peris (21:22) - Bucuresti Nord (21:55)

4.     Ture în zona de Nord-Est

Puncte de start/sosire: Căciulați, Moara Vlăsiei

La plecare:

R 7033 Bucuresti Nord (07:37) - Moara Vlasiei (08:42)

R 8121 Bucuresti Nord (10:30) - Moara Vlasiei (11:28)

La întoarcere:

R 7036 Moara Vlasiei (15:45) - Bucuresti Nord (17:05)

R 7038 Moara Vlasiei (17:26) - Bucuresti Nord (18:32)

R 8124 Moara Vlasiei (19:19) - Bucuresti Nord (20:32)

R 7040 Moara Vlasiei (21:30) - Bucuresti Nord (22:32)

• Upvote 8

@@Traveller

Sunt in asentimentul tau in privita iesirilor din Bucuresti. Din acelasi motiv am incetat sa mai fac ture cu plecare/intoarcere in Bucuresti strict pe bicicleta. 

Drept urmare, multam mult pentru informatii :). 

• Upvote 3

@Traveller

Foarte tare initiativa si topicul realizat in baza ei.

In completare la ceea ce a spus @@Traveller.

Inainte de a pleca de acasa este utila consultarea site-ul CFR Calatori (http://www.cfrcalatori.ro/) pentru ca mai sunt, rar ce-i drept, trenuri care se mai anuleaza.

Daca ajuta pe cineva, aici se discuta despre transportul bicicletei cu trenul: 

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/9621-stiri-transportul-bicicletei-cu-trenul/page-23#entry707257

In afara de CFR Calatori, mai exista si operatori privati care au curse pe langa Bucuresti.

Pe bucata Bucuresti Nord - Peris.

RegioTrans: http://www.regiotrans.ro/mersul--trenurilor--brasov-bucuresti-nord

TFC Calatori: http://www.transferoviarcalatori.ro/mersul-trenurilor/239-buzau-bucuresti-nord.html

Daca ajuta pe cineva, ar mai fi si ruta Titan Sud - Oltenita:

http://www.transferoviarcalatori.ro/mersul-trenurilor/225-titan-sud-oltenita.html

La RegioTrans si TFC Calatori se poate urca cu bicicleta in tren fara probleme si la tarife mai mici decat la CFR Calatori.

• Upvote 2

Cu plăcere și vă mulțumesc la rîndul meu! O să mai completez cu diverse alte detalii. Moara Vlăsiei cu copilul pe biclă e pe lista mea pentru vara asta.

Pentru ieșirea prin Sud, cred că șoselele Măgurele și Berceni reprezintă variante neașteptat de rezonabile din punctul de vedere al traficului, cîinilor sau al stării drumurilor. 

Aici nu (mai) exista tren de cînd circulația directă de la Progresu spre Giurgiu a fost întreruptă. 

In cazuri de urgenta, dar si pentru planificare prealabila, consultati un site frumos realizat, care reda reteaua feroviara curenta si reuneste date de la toti operatorii:

http://cfr.webgis.ro

Este un orar virtual, trenurile circula conform cazului ideal, al scenariului trecut in orare. Click stanga pe numele unei statii si se pot vedea trenurile ce urmeaza sa treaca prin statie, intre ora curenta si ora 23.59.

Situl se vede rezonabil si de pe mobil. Iata un screenshot in care aveam cursorul pe  Moara Vlasiei:

Bucuresti%252520CFR.jpg

• Upvote 4

Pentru a evita inca un topic separat, in cazul in care cineva totusi vrea sa iasa pe bicicleta din Bucuresti pentru ca Gradinari e mai aproape decat Gara de Nord (cei din Drumul Taberei si Militari, de pilda), spre vest se poate iesi pe Prelungirea Ghencea si de acolo exista mai multe variante, gen Putul Olteni (destinatii: Mihailesti, Clinceni, Ordoreanu) sau Domnesti (Teghes, Gradinari, Tantava). Traficul e foarte redus spre Clinceni, se poate merge linistit.

• Upvote 3

Corect, daca stai in sectorul 6 e cam aiurea sa te duci la Gara de Nord pentru o tura in Vest/Sud-Vest. Pot ramane valabile iesirile cu trenul pentru ture spre N/N-V. 

Până la Ghergani faci cam o oră cu regio. Tot atât timp faci cu IR până la Titu, dar acolo opresc mai multe și parte din ele au preț special de Regio ( de ex. IR1781 sau 83)

• Upvote 1

La Ghergani nu as merge cu bicicleta, cei care au fost prin zona stiu si de ce: e o zona nu foarte sigura si ospitaliera.

Pentru o tura la Bucsani (zimbri) Titu e si o idee mai aproape pe sosea, iar drumul evita complet DN71 (aglomerat) pe care doar il intersecteaza.

• Upvote 1

Asa am si procedat cand am fost in rezervatie, am luat trenul pana la Titu. Merge si pana la Nucet, iar de acolo se poate ajunge aproape exclusiv pe drumuri de caruta pana in Ratoaia. 

Sugestia cu Ciocanesti sau Ghergani este strict pentru a iesi din Bucuresti si de acolo mergi unde vrei, de ex pe "centura cicloturistica".

Am trecut totusi prin Ghergani (si singur si insotit) pe sosea si a fost ok. Depinde si de bafta, probabil.

Zona periculoasa in Ghergani esta asta: 
220829857bafd7fa1eea36f8d3abae71bc8062b4
Daca mergi pe DN71 este aglomerat, dar este safe din punctul ala de vedere.

Duamne în ce țară trăim.
Ne facem traseele în funcție de traficul de coșmar, sau de zonele cu țigani...

Trist. 

• Upvote 5

Da, e trist pentru cei care nu au permis de port-arma :( Nu e vorba de tigani, sunt tigani si tigani, dar in Ghergani au fost niste motociclisti care s-au trezit cu lanturi puse de-a latul soselei, ca sa nu pomenesc de motociclistul omorat de alti tigani prin Covasna acum un an.

Buna treaba cu topicul asta, intr-adevar. Ne place sau nu, dar informatia referitoare la calitatea soselelor sau a locuitorilor are relevanta, trebuie sa fim constienti de riscuri.

• Upvote 2

Spre Giurgiu ce solutii sunt cu trenul ? As vrea sa castig timp si sa colind mai mult prin Bulgaria .

Variantele nu-s grozave; totusi, ele exista, via Videle:

R 9351 Bucuresti Nord - Videle (4.30 - 5.25)

R 9341 Videle - Giurgiu (5.47 - 7.16)

R 9001 Bucuresti Nord - Videle (7.48 - 8.58)

R 9343 Videle - Giurgiu (9.50 - 11.20)

Nu stiu daca ai posibilitatea sa iei bicicleta pe vreun autocar, ca ai ajunge mai rapid.

O alta varianta, daca vrei Bulgaria, este sa iei un tren Transferoviar de la Titan Sud pana la Oltenita si de acolo treci cu bacul

http://www.ziare.com/calarasi/oltenita/trecerea-cu-bacul-oltenita-tutrakan-se-va-face-doar-de-doua-ori-pe-saptamana-262903

(deci doar vineri si sambata, plecare 8.30 intoarcere 16.30)

R 15181 Bucuresti Titan Sud - Oltenita (5.37 - 7.15)

retur R 15194 Oltenita - Titan Sud (17.09 - 18.34) (cam la limita...)

Sa va impartasesc experienta mea. Luat trenul de la gara Obor la ora 7:45 marti dimineta ajuns la Lehliu Gara la 8:40. Precizez ca trenul a fost oribil de murdar plin de oameni ce miroseau a ceapa si usturoi. De la Lehliu via Bucuresti durumul este foarte bun ca si suprafata, perfect pt o tura de pedalat de circa 65-67 km. P.S Vantul a fost neprietenos pe tot traseul (oribil)

Din motive de "salubritate" nici nu am mentionat posibilitatea de a iesi spre est, prin Gara Obor. :)

Multumesc @@Traveller pentru solutiile oferite. Varianta cea mai convenabila ar fi plecare cu R 15181 Titan Sud- Oltenita, traversare cu bacul si intoarcere de voie pe bicicleta cu traversare la Ruse.

@rotax

Desi putin off-topic, ai vreo informatie relativ recenta despre traversarea Dunarii intre Oltenita si Turtucaia (Tutrakan, in bulgara)?

Eventual un link.

Multumesc.

Astazi am facut tura de Oltenita si m-am interesat despre asa zisul bac (de fapt era o salupa de transport doar pasageri ) la politia de frontiera  : nu mai circula de aproximativ un an :-<!  Asa ca traseele spre Bulgaria vor trebui sa evite Oltenita .

Exemplu practic: duminica 29 mai, avand bilete cumparate online de la RegioTrans, am plecat 4 insi din Gara de Nord cu R14031, la 8.50.

Drumul a durat 25 de minute pana la Peris, unde am coborat.

Traseul a strabatut comunele Peris, Poienarii Burchii, Gorgota, Balta Doamnei, Nuci, Gruiu, Moara Vlasiei: https://ridewithgps.com/routes/14020077

Din Moara Vlasiei ne-am intors cu R7038, la inghesuiala.

Mai multe detalii o sa dau in povestirea de pe topicul cu "Puncte de interes".

In ciuda inconvenientelor care insotesc si deplasarea cu trenul (programul la ore fixe, posibila aglomeratie de calatori/biciclisti) eu zic ca oricum iesi pe plus, nemaitrebuind sa parcurgi 25 km (dus-intors) ca sa iesi din si sa intri in oras. Kilometri aia ii poti adauga la tura propriu zisa, pe drumuri cu trafic lejer, sa te bucuri de bicicleala. 

• Upvote 2

La mine cred ca e si "deformatie profesionala", ca sa zic asa.

Din Berceni la Gara de Nord merg si ma intorc mai mult din inertie, ca asta mi-e traseul zilnic de naveta. Si-apoi, ca sa ies spre Nord mai e un pic.

Mie mi se pare cumva c-as "fenta" tura; cu toate astea inteleg perfect opinia de mai sus.

Asta cu "fentatu'" mi-a trecut si mie prin cap, dar, desi stau bine cu nervii, am decis sa nu-i mai consum si cand ies cu bicla.

Ies sa ma relaxez, kilometri aia pana la / de la centura ii adaug undeva in traseul turei si ma doare la basca.

Cand ma apuca vreo ambitie de autodepasire fac altfel de ture, care nu intra sub incidenta topicului de fata. :)