Traveller

Turele cu bicicleta și evitarea șoselelor aglomerate de acces în București cu ajutorul trenului

Recommended Posts

Fiecare apreciaza in felul lui. Eu nu iau trenul pentru mai putin de Ploiesti sau Targoviste de ex. Pana ma duc la gara, pana pleaca trenul, drumul efectiv, poate nu stau nici cine stie ce confortabil, poate harjai si bicicleta in inghesuiala,  asa ca pentru distante mici nici nu ma gandesc la tren, cu toate ca am si o pliabila cu care ma pot urca in orice tren fara sa platesc pentru ea. E drept si ca 50 km in plus sau in minus cu bicicleta nu prea ii bag de seama. Mi s-a si intamplat odata ca in ploiesti sa nu mai prind bilet la intoarcere, Si atunci sus pe bicla repede si tutuca, putin mai vioi ca ma prindea noaptea si nu aveam lumini la mine.

Totusi, 50 km in plus cu o pliabila nu-i de colea.....

E putin modificata mai de sosea, roti de cursiera, pozitia mai joasa... Anul asta cred ca trei sferturi din ture sunt facute pe ea. Si nu in ultimul rand merg, am timp si aproape nu ratez nici o zi.

Legat oarecum de acest topic, azi-dimineata CFR Calatori a publicat pe fb poza de mai jos, insotita de cateva cuvinte, precum ca opereaza teste pentru a pune in functiune un tren suburban pe centura de vest, intre Gara de Nord si Gara Progresu, via Domnesti (sectiune marcata cu verde) din februarie 2017, urmand a extinde operatiunea la nivelul intregii centuri feroviare.

Daca am retinut bine, trenurile ar urma sa fie cadentate la 15 minute, folosind probabil automotoare Siemens Desiro. 

Poate ne ajuta @Dr2005 cu informatii mai exacte.

30450372291_cd14b6594f_o.jpg

• Upvote 2

@Traveller

Nu pot să cred că cineva chiar face ceva în acest sens...

Sper să mai văd de-a lungul vieții lucruri de genul, care să-mi dea peste nas când spun că „nimic n-o să se schimbe vreodată”.

Totodată, dacă implementează asta, sper să și dureze, mai ales că o leagă de metrou.

Baieti, vin alegerile!

Ascultam si eu "stirea" pe la TV. Auzi, februarie 2017.....

E din aceeasi categorie cu podul de la Gradistea si electrificarea Bucuresti-Giurgiu.

Mai vorbim, eu sunt supersceptic.

LE: dupa parerea mea in conditiile actuale de infrastructura pe relatia Bucuresti Nord-Chiajna nu se poate face nicio astfel de cadentare mai "ieftina" de 60 de minute, poate nici atat...

Eu am aruncat doar buzduganul, bineînțeles ca trebuie să vedem treaba pusă în practica și să mai și dureze. 

Și trenurile de otopeni sunt cadentate tot la vreo ora, și se mai opresc și în țigănia aia de halta. 

Să vedem. 

Poate sunt eu mai sceptic, insa mi-e greu sa cred ca CFR Infrastructura este gata sa decarteze peste 20 de milioane de Euro pentru a face ceea ce se vede in poza pusa de @Traveller mai sus.

Ideea pare buna, insa pana la punerea ei in practica e drum lung.

Ca fapt divers, exista 2 trenuri pe zi intre Bucuresti Nord si Bucuresti Obor.

Pe calea ferata, sunt 24 de km pe care trenul ii parcurge in aproape o ora [prin Bucuresti Baneasa, Pantelimon, Pantelimon Sud].

N-am incercat pana acum, insa cred ca intre Bucuresit Obor si Bucuresti Nord, prin oras nu faci o ora nici daca mergi pe jos.

Evident că sunt și eu la fel de sceptic. Chiar dacă s-ar realiza la un moment dat (din câte știu, există proiecte pentru trenuri suburbane încă de prin 2007-2008, făcute de cei de la Universitatea de Arhitectura și Urbanism - un tren ce trebuia să treacă și pe strada Liniei din Sectorul 6, București), sunt și mai sceptic în privința utilizării. Sunt convins că ar fi călători, însă tot corporatistul care și-a tras vilă și X5/Jaguar prin afara orașului nu s-ar urca-n tren nici dacă l-ar avea în fața casei, pentru că ar fi semn de sărăcie, astfel aglomerând în continuare orașul. Un tren de acest gen ar trebui extins în mod coerent, cu infrastructura aferentă, să fie legat la metrou a.î. omul să nu fie nevoit să schimbe de 3-4 ori trenul pentru a ajunge în centrul orașului, iar în același timp ar trebui pusă taxă suficient de mare pentru accesul auto în centrul orașului. Abia atunci vorbim de fluidizare, aer mai curat, etc.

Atâta doar că m-a surprins abordarea subiectului în mod oficial.

@diorgulescu

Pana la corporatistul cu vila si Jaguar mai exista cocalarul care sta in garsoniera confort 2, insa are Audi A6 sau BMW seria 5 si care pune combustibil in limizina de 50 de lei, pentru ca mai mult nu are.

Cat despre legarea trenului cu metroul nu imi dau seama daca este posibil, deoarece vad ca ecartamentul caii ferate este 1435 mm pe cand cel al metroului este 1432 mm.

Poate ne lamureste cineva care se pricepe la material rulant.

In rest, asa cum spui si tu, pana nu va fi o taxa consistenta pentru a intra in centrul orasului nu vom scapa de aglomeratia specifica.

Plus ca in mod normal taxa respectiva ar trebui sa fie sustinuta de un sistem de transport public mult mai bine gandit fata de cel din prezent.

• Upvote 1

Cred ca e o neconcordanta undeva, ecartamentul e acelasi, ca doar se introduc rame de metrou de la suprafata in subteran pe calea ferata (adica retelele deja comunica).

@Traveller

Atunci inseamna ca este un mare pas inainte spre o viitoare integrare intre calea ferata si metrou.

Poate si problemele birocratice vor fi mai putine, avand in vedere ca ambele apartin de Ministerul Transporturilor (sau cel putin eu asa stiu).

Ecartamentul de la metrou l-am luat de pe Wikipedia " Viteza maximă este de 80 km/h, pe șine cu ecartament de 1432 mm și o rază minimă a curbelor de 100m"

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Metroul_din_București

Oricum, diferenta de 3 mm chiar daca ar exista nu cred ca este ceva foarte grav.

De moment la metrou Preciziei nu s-au gasit bani nici de un semafor pentru o trecere de pietoni. Cand sunt orele de varf, angajatii care vin de la metrou sau cei merg inspre metrou blocheaza traficul rutier formandu-se cozi de masini kilometrice.

De asemenea pe acolo trece o linie de tramvai care nu se intersecteaza cu soseaua, este foarte asemanator liniei 41, dar frecventa garniturilor de tramvai este foarte mica.

Daca o sa vad vreodata metroul ca iese de la Preciziei si pleaca spre Domnesti spre Pantelimon sau Progresul in chip de tren chiar va fi ceva tare.

Asta nu e in plan, din cate am retinut. Insa trecerea trenului suburban pe la "bariera" Domnesti (intersectia centurii cu prelungirea Ghencea / soseaua Domnesti), la frecventa de 4 trenuri pe ora, o sa aiba un efect paralizant asupra traficului auto (cel putin cei care locuiesc in Domnesti si fac naveta zilnic spre/de la Bucuresti cred ca nici n-o sa-si dea seama ce i-a lovit). Mai ales ca pasajul auto denivelat e inca un scenariu de poveste...

• Upvote 1

Asta cautam eu acum. Pe unde se mai interscecteaza Centura CF cu sosele, fara pasaje sub/supraterane.
Mai este o situatie asemanatoare la Cernica (rezolvata cu inchiderea traficului), pe Splaiul Unirii, Soseaua Leordeni, Soseaua Berceni. 
Mai e pe undeva?

• Upvote 1

Chestia cu legatura la Preciziei este destul de simpla tinand cont ca la aprox 100 - 200 de metri de statia de metrou este linia de tren care desparte cartierul Militari de Drumul Taberei. In partea cealalta mai trebuie sa traga 1 km de sina din centura si sa puna o cutie de tabla pe care sa scrie gara. Oricum pe toata treaba scrie minciuna electorala

N-am stiut ca Divertiland a cerut si a primit de la CFR infiintarea unei halte unde opresc trenurile.

La ei pe site apare asa ceva: http://www.divertiland.ro/files/Lista-trenuri-Divertiland-Chiajna.pdf

Opririle in Halta parc Divertiland nu sunt evidentiate pe infofer.ro.

Linia ferata trece pe la vest de parc, intre Chiajna si Domnesti. Pe google Maps se vede o pasarela pietonala in locul unde se afla halta.

Imi pare ca de pe 15.09 nu mai opresc....

LE: au avut prevazuta oprire pe perioada verii, de la 01.06