Sign in to follow this  
SwatKat

Marime bicicleta copil

Recommended Posts

Hello! vin si eu cu o intrebare legata de achzitia unei biciclete pt fi-mea. Ar fi a 2-a, prima a fost marime 12", luata anul trecut in primavara, acum e aproape nefolositoare de mica. 

Isi tine echilibrul putin insa tot ar fi nevoie de roti ajutatoare.

Ca detalii ale "impricinatei": are 4 ani jumate, inaltime cam 112 si inseam 55 cm (fara adidas in picioare).

Oscilez intre 16" si 20", nu as mai vrea sa iau ceva si iar la anul sa o schimb. Din ce citesc, pentru inaltimi intre 110-120 cm e buna marimea de 16", insa inseam de 55 e la limita inferioara pt 20". Oricum trebuie sa ma duc sa probam insa daca aveti niste sfaturi din experienta proprie ar fi binevenite. 

Multumesc anticipat!

Da o fuga la un decathlon si probeaza. Parerea mea e sa iei 16. Al meu are de 20" de la 6 ani. 

Parerea mea e ca 20 o sa-i fie mare in lungime si nu o sa poata sa o manevreze cum trebuie din cauza asta.  Si eu tot pe 16 am mers anul trecut pentru baiatul meu care la acea vreme avea cam acelesi "cote" :)  De roti ajutatoare n-a mai fost cazul pentru ca dupa 3 iesiri scurte prin sat  cu barele ajutatoare abia ma mai puteam tine in urma lui alergand :) De la a 5 iesire deja pedalam unul langa celalalt.

In clip avea saua lasata jos ca sa se simta el in siguranta la inceput. Dupa ce am dat barele jos am ridicat si saua mai sus.

Perfect, multumesc mult! Oricum urma sa testam dar parerile voastre sunt foarte utile, copilul poate zice ca e ok cu ambele si n-as fi vrut sa fac o greseala. Mai ales filmuletul postat de adi.murariu imi e util, pare intr-adevar ca ar fi ok cea de 16". Multumesc!

Hello! vin si eu cu o intrebare legata de achzitia unei biciclete pt fi-mea. Ar fi a 2-a, prima a fost marime 12", luata anul trecut in primavara, acum e aproape nefolositoare de mica.

Isi tine echilibrul putin insa tot ar fi nevoie de roti ajutatoare.

Ca detalii ale "impricinatei": are 4 ani jumate, inaltime cam 112 si inseam 55 cm (fara adidas in picioare).

Oscilez intre 16" si 20", nu as mai vrea sa iau ceva si iar la anul sa o schimb. Din ce citesc, pentru inaltimi intre 110-120 cm e buna marimea de 16", insa inseam de 55 e la limita inferioara pt 20". Oricum trebuie sa ma duc sa probam insa daca aveti niste sfaturi din experienta proprie ar fi binevenite.

Multumesc anticipat!

20 inch este mult prea mare, 20 inch am la fiică-mea care are 6 ani, tocmai a primit-o. Piciul de 4 ani și jumătate are se 16'' și este perfecta. Asta îți sugerez sa iei și tu.

O altă sugestie este sa iei jos pedalele și sa lași copilul sa meargă fără, sa își dezvolte echilibrul. După 2 saptamani de mers asa fiică-mea își ridica picioarele pe top tube, atunci am știut ca este pregătită sa bage la pedale. Opțiunea 2 este sa fugi după pici sa învețe echilibrul ceea ce nu este funny.

• Upvote 1

Mai e o opțiune, dar e cu cheltuială suplimentară: să învețe echilibrul pe o trotinetă. Așa am procedat cu al meu, in 2 zile am rezolvat.

Eu stiu ca un run-bike e cel mai bun început, pe la 2-2 1/2 ani. Cu fetita noastră a durat câteva luni bune sa prindă miscarea, dar nu-i chiar o fire sportiva sa zic asa ???? acum,se da cu ochii inchisi. Am încercat s-o pun si pe bicicleta cu pedale dar nu avea forta sa apese in ele. Mai incercam in curând, la sfârșitul lui mai face 4 ani.

Run bike a avut insa la varsta aia nu era prea "sportiva" si nu s-a dat f mult cu ea. Mergea insa cat de cat. Pe bicla de 12 se da ok, am incercat putin si fara rotile ajutatoare. Cu ele deja baga viteza mare, nu are treaba. Ok, iau 16". Partea cu alergatul in spatele ei poate ma ajuta si pe mine la eliminare "puffyness" :)))