majikstone

Componente făcute acasă

Recommended Posts

Urechi aparatori noroi

Materiale:

Banda perforata pentru montaj instalatii. Latime 17mm, grosime 0,7mm, lungime 10m. Se gaseste la raionul de electrice in magazinele cu materiale de constructii.

Surub M5x10mm cap imbus + piulita M5 tip fluture.

a6QGxZxm.jpgmbu57w9m.jpgjwFR44rm.jpgNstw20Um.jpgOtIlbtzm.jpgp5iLJwvm.jpghG2MLChm.jpg1hoeX5bm.jpglmeQtQ6m.jpgcM39Gl2m.jpg9EgGp41m.jpg5e4LUYzm.jpg

• Upvote 1

Acum ma bate gandul sa iau sau sa confectionez niste adaptoare asemanatoare.

Am facut si eu acum vreun an, un adaptor pentru a ridica sabotii sa ajunga la o janta de 28, la origine fiind pentru 26. Daca nu te-ai rezolvat iti pun niste poze.

Revin cu niste "reviewuri" ale componentelor pe care le-am facut mai sus.

Suportul de stop n-a rezistat, s-a fisurat dupa cateva ture. L-am refacut la o calitate de imprimare mai buna (care trebuia sa asigure o rigiditate mai buna), dar degeaba. As fi putut sa-l reproiectez cu mai mult material in zona fragila (era vorba de zona de langa suruburile care il fixeaza de clema tijei de sa), dar mi-a fost prea lene.

Chainguardul a fost ok o vreme, dar din cauza ca era montat in locul foii mari si suruburile de fixare fixau si foaia mare (conversie de la 3x la 2x), am realizat ca nu pot scapa fara sa adaug un sistem de saibe metalice care sa permita o strangere mai puternica a suruburilor. Cam tot la 3-4 ture se desfaceau destul de grav suruburile de prindere a foii si a chainguardului, asa ca n-am avut incotro. L-am dat jos, dar slabe sanse sa ma ocup de el prea curand (pedalierul pe care il montasem sta pe tusa momentan).

Altfel, am mai facut niste piese marunte de curand, mai exact niste cleme de fixare a tijelor aripii spate pe cadru (din cauza ca nu am gauri pe dropouturi pentru montat aripi/portbagaj). Rezultatul e aici si as zice ca l-am supradimensionat suficient incat sa reziste la utilizarea normala mult si bine. Am folosit in total 1 metru de PLA pentru ambii suporti, iar imprimarea a durat cam 2 ore (tehnic, au fost 4 piese identice):

riQe19G.jpg

Pe interior am pus un strat fin de cauciuc dintr-o camera ultralight veche. Am lasat intentionat diametrul interior al clemei cu ~0.5 mm mai mare ca sa adaug respectivul strat de cauciuc pentru o aderenta mai buna. Din pacate nu mai aveam PLA galben...

• Upvote 3