krogh

copilul nu poate schimba cu revoshift - upgrade la triger si trecere de la 6v la 7/8v

Recommended Posts

Salutare.

Baiatul are o bicicleta Cross Speedster de care suntem foarte multumiti.

A mers anul trecut cand avea 6 ani insa fara sa schimbe vitezele pt. ca nu putea sa le schimbe.

Acum are 7 ani si tot nu poate sa schimbe vitezele cu revoshift insa la bicicleta mamei si a sorei lui poate, cu triger (altus si sram x3).

Ce optiuni am? Din ce am cautat pe net am gasit urmatoarele 3 variante:

1. schimb pinioanele pe filet cu TZ21 7v, manete SL-M310 7v si schimbator RD-M310, cost total undeva pe la 200 ron

2. schimb pinioanele pe filet cu ceva Ventura (singurele pe filet cu 8v), manetele SL-M310 8v si schimbator RD-M310, cost total aproximativ 250 ron

3. schimb butucul cu unul cu caseta, iau pinioane cu caseta, manete si schimbator ca la punctul 2 insa deja creste prea mult pretul

Pareri?

REvoshifturile alea de la Shimano, sunt... niste stifturi :)).

Si al meu are maneta din asta (de 6) si poate sa schimbe. Cred ca intentionat au facut schimbarea mai grea, ca sa nu schimbe astia mici din greseala in timpul mersului.

Nu cred ca merita toate cheltuielile alea. Manetele de 6, 7 si 8 au acelasi pas (la fel si distanta dintre pinioane la cele 3 grupuri), deci poti sa pui orice trigger dintre astea, in principiu.

Ai mai putea sa pui si gripshift SRAM MRX, merg cu schimbatoare Shimano:

http://www.marosbike.ro/manete-de-schimbator/manete-schimbator-sram-mrx-comp-3x6-v.html

http://www.marosbike.ro/manete-de-schimbator/manete-schimbator-sram-mrx-7-3v.html

Sunt mai bune decat Revo.

2. schimb pinioanele pe filet cu ceva Ventura (singurele pe filet cu 8v)

Sunrace mai fac pinioane pe filet cu 8 şi 9 viteze.

am gasit pinioane pe filet la un atelier dar nu erau siguri ca incape in cadru, ramane sa testeze intr-o zi cand ma hotarasc

de unde vine taria sau usurinta la apasat maneta?

sau alfel spus ce componenta sa fie mai buna ca sa fie mai usor de apasat? maneta, schimbatorul sau ambele?

Toate conteaza,verifica si camasile cablurilor si cablurile cum merg eventual le poti schimba(verifica-le demontate si vezi cum culiseaza cablurile prin camasi)Verifica si schimbatorul cum se misca,misca-l cu mana si iti dai seama,daca merge greu schimba-l

Parerea mea e ca schimbi pinioanele degeaba,daca nu sunt cele de mai sus mai degraba pe la manete uita-te ;)

Eu i-am pus anul trecut lui fimiu un Shimano STX 8v si 8 pinioane pe filet cu schimbator Ultegra pe bicicleta de 20", dar am schimbat si cablul, i-am pus unul de inox si camasa buna

Merge struna, n-are nici pe dracu, chit ca i-am cracanat un pic bascula, cam 1 cm.

9 ani, acum are bicicleta de 24" dar a folosit bicicleta de 20" cam 2 ani, de pe la 7 ani. Si nu este vreun fortos, e mic si pricajit si n-avea forta sa schimbe pana la capat cu revoshift.

S-a schimbat treaba cu STX-ul, alta viata, putea si copilu' sa dea pe ultimile pinioane :)

Iete-l

10422040_647516185326380_724551256913937

• Upvote 1

Salut, am un baietel care anul acesta implineste 10 ani si vreau sa-i iau o bicicleta in aceasta primavara. Are o inaltime de 1,41 m si cam 34 kg. Ma puteti ajuta cu sfaturi in legatura cu ce bicicleta sa cumpar? Am un buget in jur de 700 lei. Bicicleta v-a fi folosita mai mult in oras. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

bicicleta cu roti de 24

E foarte aproape de a putea călări una de 26 (150 cm înălțime ar fi limita minimă). Dacă ai găsi un model 26er cu cadru 13", ai putea să îl iei. Ca să nu mai iei peste un an-doi alta.

La 26 ma gandeam si eu dar ca si model (brand), la ce sa ma uit ?

La 140 cel mai bine sa ii iei 24,este de ajuns pt 2 ani. Bicicleta cu roti de 26 și cadru de 13 din fabrică nu cred ca găsești. Eu am făcut bicicleta de cadru de 14 la al meu dar aveam restul de piese din tot felul de upgrade-uri.baiatul meu are 150cm.

De obicei cele cu roti de 24 au și schimbător pe față. Asta o sa facă urările un chin, dacă nu plănuiești sa o modifici sa ii pui 10 viteze pe spate

20150612_081328.jpg

Asta e bicicleta pt fimiu, dar i-am schimbat furca cu una de 24", pinioane 10v 11-36, angrenaj alivio 22-42. Se descurca acum si pe urcari :)

Incape si roata de 26 dar cu cauciuc de max 1.6-1.7

Ia spune-i omului cam cite devroane își ia de banii care a fost bicicleta aia.

O bicicletă de genul cum a făcut purix costă 2000-3000 ron în funcție de ce componente bagi în ea. A fiului meu a fost în jur de 3.000, furca Reba, roti mavic, manete XT, transmisie 3 x 9, angrenaj deore, cauciucuri michelin wild race'r.

Sincer dacă el se uita la devron, eu as cauta un Cube 240 second dar in stare buna, dacă aștepți găsești, îl iei pe la 800 RON îl folosește 2 ani și apoi îl vinde cu 600 ron. Asta este părerea mea.

Nu chiar, furca actuală e un xcm de 24 (roșu) pe care am dat 80 lei (reba e pe bicicleta soției), roțile m-au costat cam 250 lei cu tot cu manoperă, frânele 180, angrenajul cam 150 lei, cadrul a fost cel mă scump, 60 euro plus transport de pe rcz, pinioane și lanț 80-100 (nu mai știu) cauciucuri ca) 70 lei ghidon, schimbator spate si manete 160 lei, discuri, pipă, schimbător fata rămase de la alte biciclete. Oricum sub 1500 lei a fost distractia.

O bicla de dirt second, cu cadru mic si in stare buna, iar ar mai putea fi o solutie.

Nu chiar, furca actuală e un xcm de 24 (roșu)

Dar in poza de mai sus este un Reba de 26", corect? Ma intereseaza pt ca si eu am inceput sa pun la conservat niste piese pentru viitor (2-3 ani), fara sa ma mai agit sa le vand acum. Furca este de 26" dar va fi buna pt 24". 

Corect, dar era cam ridicata, iar cand mi-a picat in mana un xcm de 24 cu 80mm cursa a fost la fix (era noua), chit ca e mai grea cu 800gr

Ok, deci cu furca aia ieși cum am zis 2000+. Nu zic sa nu facă, eu am făcut și nu îmi pare rău, doar sa fie informat ca prețul unei biciclete de 26 facuta custom pt copil este sensibil mai mare decât al uneia cu roti de 24, care de fapt este potrivita pentru vârstă lui.

Partea proastă e ca pt copii tot ce găsești pe piață sunt niște porcării, grele și cu piese foarte proaste. Un copil are nevoie de o bicicleta ușoara, să o poată controla cât mai bine, cu piese decente, reglate corect, ca să poată schimba vitezele la timp și ușor. Basca sa nu se deregleze dupa 2 schimbari! Eu pot merge pe orice gioarsa, mă prind ce nu merge și pot compensa/regla cumva functionarea componentelor, dar un copil devine frustrat daca nu poate sa mearga usor, raportat la puterea/greutatea lui și poate ajunge chiar să nu îi mai placă să meargă. Am văzut cazuri :)

PS Reba a costat 350 lei SH și era provizorie oricum, fiind cumpărată pt bicicleta sotiei

Eu zic ca se poate negocia lejer la 600 si e mult mai buna decat rice e nou pana in 1800 lei.

vad ca cenzureaza linkul.E vorba de o.l.x

Edited by Traveller