adybratulescu

Sfat achizitie cursiera

Recommended Posts

Nu-s mari diferente intre ele, dar eu as prefera Ghost-ul. Imi pare o marca mai cunoscuta si e mai usoara.

Echiparea pare identica.

Pt.inceput, un angrenaj cu trei foi e o optiune f.buna, mai ales daca ai in vedere catarari multe si grele.

Ca de obicei, fiecare din variante are plusuri si minusuri:

Plusurile la Ghost ar fi ca imi place mai mult, are furca composit Carbon.

Minusurile pana acum ar fi doar marimea S (care la un seat tube de 490 si top tube de 530) cred ca ar fi cam mica pt 175 si 81 inseam.

Ma incanta si pe mine angrenajul cu cele 3 foi!

In primul rand sunt masuri diferite, depinde care ti se potriveste (pe chainreaction, desi apar 3 marimi, nu mai e disponibila decat cea mai mica).

In general, de acum gasesti oferte cu cate o masura ramasa, ca sa scape de ea. Ai grija.

In primul rand sunt masuri diferite, depinde care ti se potriveste (pe chainreaction, desi apar 3 marimi, nu mai e disponibila decat cea mai mica).

In general, de acum gasesti oferte cu cate o masura ramasa, ca sa scape de ea. Ai grija.

Da, am pus link pe chainreaction, ca sa nu se considere reclama la vreun site de la noi, dar Devron-ul nu se gaseste pe chainreaction...

Cunosc si problema masurilor. Si mai stiu ca se mai pot face mici ajustari din sa, pipa.

Ghost ar fi fost o optiune mai buna, dar e prea mica pentru 1.75, nu mai ai ce ajustari sa faci. 

Ti-ar trebui un 52-53.

Optiuni ar fi, daca dai o cautare pe marimile astea pe chainreaction:

http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/road-bikes?f=2259,4294957761&sort=pricelow

On 31.08.2016 at 10:49, adybratulescu said:

3500 de km parcurși fără nici o problema, pe orice tip de drum, nu doar sosea, O singura pana din vina mea ca am lăsat sa scadă presiunea în roti prea tare și am luat o piatra mai mare și ascuțită. Totul funcționează ceas pe ea, problemele inițiale cu vitezele au ținut de rodaj. 

Salut. Din vara anului trecut calaresc un Triban 520 FB, marimea L si sunt super multumit. I-am schimbat anvelopele cu unele mai late dupa ce am cumparat-o, respectiv 700x32c, cu presiunea recomandata de producator si sunt foarte confortabile. Bicicleta amortizeaza foarte bine socurile, am mers pe toate categoriile de drumuri si nu am avut nicio problema. La mai multi km si lant intins iti doresc!

Salutare!

Am depășit pragul de 10,000 de km fără sa schimb absolut nimic pe ea, totul e încă original, inclusiv saboții de frână si anvelopele. Nu troncăne, nu scârțâie, nu bate nimic la ea, merge ca în prima zi când am scos-o din magazin. Am avut o singura căzătură cu ea, și mai multe sărituri prin gropi cu peste 40 de km/h, dar nici cea mai mica problema la roti. Pe DJ 713 Sinaia - Cabana Piatra Arsa am reușit ca undeva  sa zbor de la o înălțime de peste 1 m cu aproximativ 60 km/h de pe sosea pe grohotiș din cauza unei mașini ce m-a depășit prea aproape de mine si practic m-a scos de pe sosea. Am avut inspirația sa nu pun frână imediat după aterizare și astfel am reușit sa ma opresc fără sa cad de pe bicicleta. Alta bicicleta nu cred ca rezista unui asemenea șoc. La un MTB am rupt axul unui butuc la plecarea de pe loc. Cu asta am sărit cu 60 de km/h in bolovani și nu s-a întâmplat nimic. 10 cu felicitări pentru bicicleta, nu am nimic de reproșat.