Sign in to follow this  
Amon Armath

Mersul pe bicicleta pe trotuar, cu copilul

Recommended Posts

Salutare!

In primul rand, daca s-a mai deschis un topic pe tema asta, rog un moderator sa dea merge, cu scuzele de rigoare.

On topic: am "redescoperit" mersul cu bicicleta pe troturar, de cca 1 an, decand ma mai plimb cu fetita mea de 9 ani. :)

Intrebare: dpdv legal e OK, in cazul meu? (in cazul ei OK, pt ca varsta minima sa circule pe drum este de 14 ani - asta daca tin bine minte).

Daca nu, ce ma sfatuiti, sa nu ma cert cu pietonii (care ar avea si ei dreptate, desigur), sau, mai ales, sa nu iau amenda?

Pe carosabil, in fata mea, inca nu m-ar lasa sufletul sa o las...

(...) Intrebare: dpdv legal e OK, in cazul meu? (in cazul ei OK, pt ca varsta minima sa circule pe drum este de 14 ani - asta daca tin bine minte).

Daca nu, ce ma sfatuiti, sa nu ma cert cu pietonii (care ar avea si ei dreptate, desigur), sau, mai ales, sa nu iau amenda?

Pe carosabil, in fata mea, inca nu m-ar lasa sufletul sa o las...

In legislatie (cod rutier) scrie asa:

"Art. 161. – (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;"

Altfel spus, nu exista exceptie in cazul mentionat de tine. Esti pasibil de amenda iar in eventualitatea unui accident cu un pieton, vei suporta consecintele (spitalizari, daune materiale etc).

Daca vei merge in continuare pe trotuar cu copilul, fa-o discret, fara sa jenezi vreun pieton, fara clacsoane la adresa pietonilor si nu cred ca se va lega vreun politist de tine. In definitiv, trotuarul este exclusiv al pietonilor! :)

• Upvote 1

Daca vei merge in continuare pe trotuar cu copilul, fa-o discret, fara sa jenezi vreun pieton, fara clacsoane la adresa pietonilor si nu cred ca se va lega vreun politist de tine.

Confirm ca asa procedez si eu de vreo 3 ani de cand am inceput sa merg impreuna cu copilul catre diverse parcuri si inapoi.

Cat timp esti foarte atent cu civilizat, tinand cont ca pe trotuar au prioritate pietonii, nu sunt probleme.

Noi folosim destul de mult fosta retea de piste, alea desfiintate (de pe cheiul garlii si dintre Piata Victoriei si Herastrau).

Traversam trecerile de pietoni pe jos, ne asiguram temeinic la masini si pietoni. Mersul cu copilul e o veritabila proba de "ciclocross" in Bucuresti. :)

Continua sa mergi asa, cu grija, si n-o sa fie probleme.

In definitiv, trotuarul este exclusiv al pietonilor! :)

enhanced-buzz-3037-1307174326-34.jpg

hăhăhă. 

nu mai e demult al lor ;)

• Upvote 5

Adevărul e că evităm mașini la fel de mult pe cât evităm pietoni, pe trotuar...

Chiar m-am bucurat zilele trecute când am văzut că au montat stâlpi la rigolă, între McD Buzești și Victoriei. Acolo n-aveai loc de mașini.

Atentie insa la Politia Locala, sunt infigareti si pusi pe amenzi. Mi s-a intamplat sa-mi atraga atentia pt asa ceva, doar verbal, dar nu garantez pe viitor.Punctul de amenda e peste 100 ron si pt o bicicleta nu prea renteaza sa dai nici un leu amenda...

• Upvote 1

Am trecut de multe ori pe langa ei, nu am avut probleme. Bine, erau si alti biciclisti, rolleri, skateri si pietoni pe langa noi, in relativa armonie. 

Alternativa "legala" ca parintele sa mearga pe sosea iar copilul pe pista de pe trotuar nu am luat-o in calcul, evident.

Merci de pareri. Speram sa fie o exceptie de la regula in CR, privind "insotitorul"...

Traveller - decat unul pe sosea si celalalt pe trotuar, mai bine pe langa biciclete pana la cea mai apropiata pista :)

Nu si-a batut nimeni capul in privinta acestei variante. Nu s-a gandit nimeni ca un parinte merge impreuna cu copilul, pe bicicleta. Ca sa-l invete.

Ce sa zic, s-a reusit scoaterea pistelor de biciclete de pe trotuar, care piste aveau aceasta unica utilitate, zic eu.

Sunt un suporter al mersului cu bicicleta pe sosea, insa in aceasta situatie deosebita, nu exista alta varianta decat mersul adultului impreuna cu copilul.

Acum sa vedem si cum se reuseste scoaterea masinilor de pe trotuar. Deocamdata singura metoda eficienta e montarea de bolarzi.

E foarte bine ca ai deschis topicul, subiectul fusese atins doar in treacat.

Propun sa adaugam aici rute potrivite pentru un o pereche parinte-copil, in diverse orase din tara.

Am mai discutat asta noi pe aici. ☺ Trebuie sa fie un politist prea zelos sa te amendeze. Copilul trebuie sa invete undeva cum sa mearga pe bicicleta si tu il insotesti. Sa nu fim absurzi, legile nu sunt impecabile nicăieri. Daca o luam ca la carte pistele de pe trotuar sunt pentru vehicule cu 2 roti deci nici acolo nu au ce cauta copiii pe bicicleta si nici pietonii.

• Upvote 1

Cat timp esti foarte atent cu civilizat, tinand cont ca pe trotuar au prioritate pietonii, nu sunt probleme.

Asta

Zici multumesc cand se dau la o parte sa va faca loc...

Si fara scheme, 'șters' la viteza mare (depașire la cativa cm) deși in cazul vostru nu cred ca e cazul.

Atentie la caini, unii se sperie cand treci pe langa ei.. e de preferat sa va vada inainte.

• Upvote 1

Din pacate marea problema pin cazul mersului cu copilul pe trotuar cu bicicleta raman tot masinile.

Nu vorbesc numai de cei care merg pe trotuar in cautarea unei asa zise parcari sau "suntari" a cozii de la semafor dar si de cei care sunt parcati astefel incat abia mai au loc sa treaca pietonii asa ca nici vorba sa te mai strecori si cu bicicleta..

Sentimentul de a da fum , pe bicicleta, unui cercopitec din spatele volanului care e prins in trafic...e sublim. Da o geana , o privire galesa si  in spate sa ii vezi mecla la sofer in timp ce treci de el. O cazna ,  o umilita mai mare nu cred ca am vazut pe fata cuiva. Ala s-ar urca cu masina pe tine de ciuda.  Ca atare , daca mai ai si un puradel in scaun , pa' spate , completeaza umilinta fratilor nostri imblaniti din trafic. Uite-l ma si pe asta , 0 la suta de km fut...%%^%&.... etc.

Ca atare , sunt total impotriva "mersului" pedalatului pe trotuar (daca nu exista piste special amenajate). E ilegal si decat sa te simti cu musca pe caciula tot timpul  sau sa te temi de de astia de la locala care vor sa faca misto de tine ...mai bine te duci si tu unde poti livra umilite in coformitate cu legile din Romania :D

Cat mai multe bicle pe soselele patriei! nu va mai tot ascundeti prin parcuri si pe trotuare.

E vorba de mers cu copilul, care e si el pe bicicleta lui. Poate reusesti sa te controlezi, si pe tine si limbajul. Si sa realizezi despre ce subiect vorbim.

Nu asta e atitudinea daca vrei sa colaborezi cum trebuie cu soferii in trafic.

• Upvote 3

Ești o idee pe lângă.
Ca să nu zic că atitudinea de superioritate ("a da fum", "cercopiteci"...) e păguboasă.
Inițiatorul topicului vrea să meargă:
a) el pe bicicletă 

și
b) împreună cu fetița lui de 9 ani, care pedalează pe o altă bicicletă.
Din păcate legea e idioată, imbecilă, anacronică. O s-o repet până nu mai pot: e un cod rutier (ha, de fapt nici macăr nu asta este în adevăratul sens al cuvântului) altoit succesiv după deranjul din 1989 pe un decret dat în '66
Practic, în situația de față, orice variantă alegi, ești "în culpă.
Si se pare că nu cunosti foarte bine legea sau nu ai citit cu foarte mare atentie  ce s-a scris pe aici. 
Ce sugerezi tu cu a livra umilințe, nu are aplicabilitate. Pt ca un copil de 9 ani pe bicicletă nu are ce căuta pe șoselele patriei. Conform legii în vigoare.

p.s. uneori, prin forța împrejurărilor, sunt nevoit să fiu și eu cercopitec prins în trafic.
ia zi, vând mașina și-o trimit pe mama la 87 de ani să se descurce cumva? 

• Upvote 5

Ce sa zic, s-a reusit scoaterea pistelor de biciclete de pe trotuar, care piste aveau aceasta unica utilitate, zic eu. Sunt un suporter al mersului cu bicicleta pe sosea, insa in aceasta situatie deosebita, nu exista alta varianta decat mersul adultului impreuna cu copilul.

Paradoxal (si din pacate), organizatia care trebuia sa se ocupe de infrastructura pentru biciclisti a reusit sa obtina acest lucru (eliminarea unor piste care, de bine de rau erau utile, sub pretextul ca nu respecta niste standarde europene), dar sa lase masinile gramada pe trotuare in continuare....

Nu cred sa ne revenim prea curand.... 

• Upvote 1

Sa-i spunem pe nume: Optar.

Amintiti-va de campania Adopta o pista apoi desfiinteaz-o si de omul bun care in loc sa lucreze in interesul biciclistilor a actionat in interesul primariei si a clasei politice.

Si ce ma deranjeaza cel mai tare e ca a fost acceptat aici pe forum cu un proiect ce nu ne-a adus nimic bun.

Paradoxal (si din pacate), organizatia care trebuia sa se ocupe de infrastructura pentru biciclisti a reusit sa obtina acest lucru (...), dar sa lase masinile gramada pe trotuare in continuare.... (...)

Daca ar fi ridicat problema masinilor stationate ilegal pe trotuare, nu cumva ar fi deranjat administratia locala si implicit, politicienii?! Cate oportunitati personale (cu clauza de confidentialitate) ar mai fi avut? Nu cumva... zero, zip, zilch si nada?! :)

Sa-i spunem pe nume: Optar.

Amintiti-va de campania Adopta o pista apoi desfiinteaz-o si de omul bun care in loc sa lucreze in interesul biciclistilor a actionat in interesul primariei si a clasei politice.

Si ce ma deranjeaza cel mai tare e ca a fost acceptat aici pe forum cu un proiect ce nu ne-a adus nimic bun.

Cel mai dubios e ca s-a lansat ca oengist pt promovarea transportului alternativ iar apoi a ajuns sa fie angajat/colaborator (cu clauza de confidentialitate!) la o firma de consultanta infrastructura ce are contracte pe bani publici. E ca si cum Urdareanu, Casuneanu, Umbrarescu, Iordache and co. ar face un ONG pt promovarea turismului in varf de munte, scot oameni in strada care striga lozincile fabricate de ei, apoi, ce sa vezi? :) Tot ei (Urdareanu, Casuneanu, Umbrarescu, Iordache and co.) urmeaza sa se ocupe de realizarea infrastructurii montane (drumuri, poduri, parapeti, rigole, heliport, instalatii electrice etc). Pe scurt: manipulare in scop personal.

...cu un proiect ce nu ne-a adus nimic bun

Si care nu a avut oricum nici o forma finala concreta, iar cand "indrazneai" sa ceri lamuriri.....

Oare cei care au si donat 2% sau alte sume catre acest ONG (si au fost oameni de buna credinta) cum se simt vazand care a fost finalitatea? 

Care e legatura intre desfiintarea unor piste neconforme cu ratiunea si standardele si mersul copiilor pe bicicleta pe trotuar?

Oricum copiii nu ar fi avut voie sa mearga nici pe acolo. Conform legislatiei, pe piste au voie si motoretele si scuterele, etc.

Pe vremuri cand scria Frank pe aici a postat de vreo citeva ori ca in Germania pistele sunt pe vreo 8-12 categorii, iar cele care sunt si pentru copii sunt clasificate diferit. La noi nici nu s-a dorit sa se ajunga cu gandirea atat de departe, dar la o ineptie de negandit tot s-a ajuns, pista de 30 cm latime din fata Auchan in Drumul Taberei.

Primaria ne pune viata in pericol cu astfel de piste pe trotuar pentru ca daca nu mergem pe ele, orice sofer care da peste un ciclist pe sosea este pe jumatate acoperit, tu fiind obligat sa o iei pe pista invecinata soselei.  

Eu cred ca de abia asteapta Primaria sa vina "ciclistii" sa ceara exact aceleasi piste sa fie refacute cum au fost, un bun mijloc de fasolit iarasi banii cetatenilor.

Unii zic, decat nasoale, mai bine ne lipsim de piste cu totul. Dar nu este obligatoriu ca pistele sa fie facute prost. Daca este vointa se pot face cum trebuie. Dar Primaria si cetatenii trebuie sa-si schimbe prioritatile. Si atunci vor fi si piste pe care pot merge in siguranta copiii.

• Upvote 1

Subscriu acestui punct de vedere.

Mie desfiintarea pistelor de pe trotuare mi-a pus in legalitate naveta aproape zilnica si celelalte deplasari in oras.

Despre Optar discutia e mai ampla, cred.

(...) Despre Optar discutia e mai ampla, cred.

Prinde orbu', scoate-i ochii! Oare de ce un om onest fuge de mananca pamantu' cand e intrebat de activitatea sa??? Rapoartele de activitate ale grupului de interese Optar erau pline de poze cu biciclisti de la cele doua marsuri bianuale (in cautarea notorietatii personale!) dar nimic despre grupurile de lucru in care se bagase, nimic despre procesele deschise cu autoritatile locale si anuntate cu mare pompa... doar marketing!

Mai sunt unii pe aici ce au fost la sedintele unidirectionale ale acestui grup de interese dar din pacate au ales sa nu vorbeasca, sa nu deranjeze unii admini si moderaci, prieteni sau tovarasi de afaceri cu grupul de interese mai sus mentionat. Pacat!

Uite asa, noi romanii avem ceea ce meritam! :)

• Upvote 2

Mda, ai dreptate! Discutiile despre grupul de interese Optar ar trebui sa fie doar pe topicul dedicat. De aceea, pt a nu mai avea off topicuri, cred ca cel mai indicat este sa redeschideti topicul Optar.

On topic: am facut deja 2 ture sapt trecuta, fara "incidente". 

in loc de paranteza, off topic violent: ultima tura s-a lasat cu niste mucuti firavi in gura, deci tona de medicamente si hectarul de reprosuri din partea consoartei, au fost consecintele mai putin dorite. 

Pana si tigaia a luat forma superbului meu scalp, deci a devenit aero. Devenita inutila, dar (deci)...aero. 

(Pt cititorul care are de gand sa faca copii: nu fa asta cu o medicinista, aceasta va evolua si va deveni inlocuitorul enciclopediei din bibleoteca ta. Pt ca vei avea cel mai "bolnav" copil din aceasta galaxie. Acesta trebuie sa traiasca, pana la pubertate, intr-o semisfera de sticla, in mediu steril. Abia pe la 20 de ani ii explici care-i treaba cu ciclul, barza, varza - si cu alte cuvinte de origini dacice)...

Traveller: propunerea ta despre rutele potrivite pentru  o pereche parinte-copil, este super OK, dar are o mica hiba privind rutina: personajul principal - copilul - vrea sa vada ce este "dar pe-acolo n-am mai fost". Eu unul am patit-o deja, sunt convins ca ai patit-o si tu :).

Cand pedalez cu ea, cand nu sunt piste, incerc pe cat posibil sa improvizez un traseu, pe carosabil, pe strazi putin circulate (Cluj - cart Andrei Muresanu, stradutele adiacente ale str Pata, Bastionul croitorilor - Universitatea BB, stradutele pavate din zona zidului sudic, zona casa Matei/Muzeului, etc) si - mai ales- pe trotuarele supradimensionate degeaba, fara/cu putini pietoni (Calea Turzii, Pata/ Cipariu, Motilor, etc).   

Am intalnit deja un grup de politisti pe trotuar, dar n-aveau nici o treaba cu mine, cand m-au vazut cu copilul. Sper sa nu dau de vreun Ciac Noris cu chipiu, ca n-as avea contra-argumente legale sa refuz semnarea PV-ului. :) 

• Upvote 3