Sign in to follow this  
marius_sibiu

lungime centru tija sa - centru ghidon

Recommended Posts

Salut,

Vreau sa va intreb care este lungimea la biciletele voastre intre centru tija sa si centru ghidon.

Eu am 1.80 m inaltime si am tot schimbat pipe si nu ma pot hotara care imi este mai buna ....

Multumesc.

Intrebarea este foarte grea, pentru ca raspunsul este UNIC pentru fiecare.

Poate doar cineva care are model identic de bicicleta (din absolut toate punctele de vedere) cu tine si dimensiuni corporale foarte asemanatoare sa iti dea un raspuns cat de cat relevant. 

Deci ia spune ce bicicleta ai, la ce o folosesti si cam ce dimensiuni ai.

Asa, strict empiric: Lungimea de la articulatia claviculei cu sternul pana la baza primei falange a degetelor este ipotenuza unui triunghi dreptunghic (notam cu L), iar catetele lui sunt 

- jumatatea ghidonului (notam cu G)

- distanta centru ghidon - nuca seii (necunoscuta ta, o notam cu x)

Deci avem:

L2=G2+x2

De aici afli un x pur teoretic, compus din:

- distanta dintre nuca seii si cuvetarie

PLUS

- distanta dintre cuvetarie si centru ghidonului (adica lungimea pipei)

Marius, presupun ca este vorba despre distanta masurata pe orizontala. Sau distanta masurata perpendicular pe seat tube? Oricum, im ambele cazuri, in ecuatia ta mai este o necunoscuta: unghiul seat tube. Adica unii pot avea saua montata mai in fata, altii mai in spate. Unii pot avea tija cu offset mare, altii cu offset zero.

O alternativa care se mai poarta ar fi distanta dintre varful seii si centrul ghidonului. La mine e 59.5 la 185 inaltime si 88 inseam. In ceea ce priveste distanta ta, la mine e ETT+pipa. Adica 57+13. Dar e irelevant.

Hello,

Am masurat si lungimeamasurata pe orizontala este 65 cm (asta in avand pipa de 10 cm si offset 2 cm la ija sa). Cadrul e de 54 (ax pedalier cheie rapida pt tija sa).

Eu am o Merida Speeder T1, care la origini e un fel de citybike (astia de la Merida i zic fitness bke), dar modificata, mai exact ghidon pro anatomic, pipa pro de 10 cm, schimbatoare  (manete) shimano sora.

Idee e ca am avut doar mtb-uri dar a aparut o hernie si mi am luat bicla asta anul trecut si nu prea stiu cum ar trebui sa stau pe ea. Am testat si pipa de 12 cm ....clar era extrem de lunga, de 9 parca era prea scurta , nici nu stiu ce as mai putea schimba - ma gandesc la un ghidon compact poate ...

Multumesc pentru raspunsuri si daca aveti ceva sfaturi ...... va rog.

Mai, Mariusica. Am si eu o intrebare la tine, daca nu te deranjeaza: cu care dintre pipele incercate te-ai simtit mai bine?

Si tine minte: de lunga poa' sa fie cat de scurta, numa' de groasa sa nu fie prea subtire ... Intelesu-m-ai?

Hai, sa traiesti si s-auzim doar de bine!