Sign in to follow this  
kog

Vibratie franare la Magura mt4 disc 180

Recommended Posts

Salutare,

Imi tot bat capul cu frana asta si nu reusesc sa imi dau seama ce are. Pe scurt la franare am o bataie/vibratie puternica in furca. Cam ca la o masina care are discurile de frana ovalizate.

Furca (reba rlt 2011) e ok, nu are nici un fel de joc, Am verificat centrarea etrierului si e ok; am verificat discul, e perfect drept. Placutele sunt noi, discul are foarte putina uzura. Am curatat placutele si discul, dar problema a ramas. Un prieten care se mai ocupa de reparatii mi-a spus ca vibratia ar putea fi din cauza formei neregulate a discului, placutele prinzand suprafata de franare cand mai mare, cand mai mica. Din cate am observat si eu bataile par sa fie legate de frecventa formelor de pe disc. Chiar si pe spate se simte variatia suprafetei de contact, insa aici nu am nici o bataie. Poate din cauza cadrului rigid?

Voi ce parere aveti? Ce sa mai incerc? V-ati confruntat cu asa ceva pana acum?

Multumesc.

pai problema ai spus-o chiar tu: placute noi pe disc uzat... Incearca cu alt disc..mai putin uzat

Cred ca nu am explicat prea bine. Piesele sunt noi(frane+disc+placute), nu cred ca depasesc 1500km, Discul nu a vazut alte placute si uzura lui ar trebui sa se "potriveasca" cu uzura lor, altfel incercam si alte variante.

verifica suprafata placutelor. Poate s-a prins  ceva mizerie pe ele. Eu am patit asa dupa o tura cu noroi. A intrat noroi intre placute si disc, si dupa cateva franari, suprafata interioara a placutelor nu mai era dreapta, avea unele mici " zgarieturi". Am pus o bucata de smirghel pe o suprafata dreapta ( geam) si le-am slefuit putin. 

O sa verific maine, sper sa fie ce zici tu. Multam

Am inlocuit placutele si discul cu altele de proba si face la fel. sunt 90% convins ca de vina e suprafata de contact variabila dintre disc si placute. Interesant este ca pe spate nu se manifesta deloc problema desi frana este aceeasi. Nu gasesc alta solutie decat inlocuirea discului cu unul rotund. Gasesc asa ceva?

Iei frumos niste smirghel si dai pe disc astfel incat sa nu mai fie lucioasa zona. Placutelor le faci un sanfren pe toate maginile (sanfren mai sanatos, nu doar sa iei gradul) si ai scapat de problema. O perioada cel putin.

Am inlocuit placutele si discul cu altele de proba si face la fel. sunt 90% convins ca de vina e suprafata de contact variabila dintre disc si placute. Interesant este ca pe spate nu se manifesta deloc problema desi frana este aceeasi. Nu gasesc alta solutie decat inlocuirea discului cu unul rotund. Gasesc asa ceva?

Incearca sa schimbi de pe spate pe fata.

Inlocut si de pe spate pe fata, Atat placutele cat si discul. O sa incerc sa fac ce zice @@Croocodillul poate poate o mai potolesc. Problema nu e la franari violente ca acolo nu se mai simte, ci la cele medii. Se simte si daca tin frana stransa si merg pe langa bicicleta cum franeaza mai tare/mai slab.