Sign in to follow this  
Frank

Montenegro

Recommended Posts

Foarte frumos. Doar ca eu vreau sa profit de faptul ca inca se poate campa gratuit in Romania in multe locuri. Poate peste 5 ani nu se va mai putea (vezi Defileul Dunarii unde teoretic e interzis deja) si va ajunge turismul sa fie doar pentru cei cu bani.

Nimic impotriva campatului pe gratis si "salbatic"; are farmec. Pe de alta parte, dupa o zi lunga in sea un camping cit de cit amenajat unde te poti spala si dormi linistit cred ca e pe buzunarul fiecaruia. Turismul cu bicicleta nu este scump.

Muntenegru are niste munti extraordinari

Mie mi-au placut foarte mult zonele muntoase pe care le-am vizitat - am fost cazat in zona Zabljak, langa canionul Tara - al doilea canion ca marime din lume.

Peisaje montane superbe de-a dreptul, muntele Durmitor impresionant, intindere muntoasa care parca nu se mai termina.

Am facut si rafting prin canionul Tara (doar anul trecut, anul acesta in august era foarte mic debitul apei)

Cu bicicletele inca n-am fost, dar voi merge cu placere la prima ocazie.

canionul Tara - al doilea canion ca marime din lume

Marimea se refera la lungime, latime sau adancime sau care dintre ele?

De pe wikipedia: ( http://en.wikipedia.org/wiki/Tara_River_Canyon )

The Tara River Canyon (Montenegrin: Kanjon Tare), also known as the Tara River Gorge, is the longest canyon in Montenegro and Europe and the second-longest in the world. It is 82 kilometers long and is 1,300 meters at its deepest. The canyon is protected as a UNESCO World Heritage Site, and is a part of Durmitor national park. The Tara River cuts through the canyon.

La sfarsitul lui iulie ma duc o saptamana cu familia la mare in Muntenegru la Budva, evident familia o sa stea la plaja si eu ma plimb cu bicicleta:O)

Vroiam sa intreb de trasee in special catarari in Muntenegru de sosea daca binevoiti sa ma informati:)>-

Eu am gasit 4, dar in mod sigur sunt o gramada la ce tara muntoasa e Muntengru.

Orjen

Challenge BIG - BIG - Orjen

Durmitor Sedlo

Challenge BIG - BIG - Durmitor Sedlo

Njegošev Mausolej

Challenge BIG - BIG - Njegošev Mausolej

Črkvine

Challenge BIG - BIG - Črkvine

Sper sa vii si cu poze. Distractie placuta.

Imagine postată

evident familia o sa stea la plaja si eu ma plimb cu bicicleta:O)

Sa mai stai si tu la plaja ca lui Contador i-a facut bine inainte de Giro :) Sa faci poze neicule Kiev

ca sa mai readuc la viata topicul asta: am fost asta vara in Muntenegru cu masina cu ai mei. Doamne! am zis ca anul asta trebuie sa merg neaparat cu bicicleta pe acolo. zone absolut superbe! munti minunati, apa limpede si calda, sosele perfecte. oameni primitori, conditii excelente de cazare. am stat intr-o vila din Przno, undeva mai la deal, cu vedere la mare, aer conditionat, net wireless, 2 ochiuri de aragaz, frigider, baie mai mare decat a mea in Brasov. am cateva poze facute de mine postate pe un site de impresii de calatorie. sper sa se vada:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

pana la urma nu a pus kiev poze, am pus eu :)