Sign in to follow this  
Trevizes

Competitii pentru MTB care merita cu adevarat atentia incepatorilor

Recommended Posts

Am fost rugat sa fac niste recomandari de competitii pentru un auditorium foarte putin obisnuit cu concursurile de mtb si poate si cu bicicleta in general.

Eu nu prea le-am frecventat si nu sunt prea interesat dar mi-ar trebui aceasta lista pentru maine la sfarsitul zilei.

Obiectivul acestui demers este ca oamenii sa participle la aceste evenimente si sa prinda drag de aceasta disciplina, deci nu e relevanta partea competitionala.

Eu nu-mi pot da cu parerea decat despre Prima Evadare sau Comana. Nici unul dintre ele nu mi s-a parut insa prea atractiv din punct de vedere peisaje, primul din ele fiind total necalibrat (nr de participanti - traseu) dar au avantajul ca sunt foarte aproape de Bucuresti. Iar din ce am auzit nici cele organizate prin Cernica sau imprejurimi de RC, orientate mai mult spre profit, nu ar fi in zona de interes de care va vorbeam: traseele trebuie sa fie si frumoase!

Multumesc anticipat celor care vor oferi sugestii sau ma vor corecta.      

Vidraru Bike Challenge (recomandarea no 1, peisaje faine, tura ușoară) , BikeRace Brașov (desi asta e cam tricky pe anumite portiuni) , Lupii Dacilor Câmpulung.

Maratonul Vinului, are si tura scurta fara cronometraj, 18 km, tura medie cu cronometraj e de 36 km (2 ture). Aproape de Bucuresti, peisaje frumoase pe dealuri, printre podgorii. Are si sectiune pentru familie, 10 km fara cronometraj.

Maratonul de la Zimbraria Neagra Bucsani, daca se mai face, avea si el o sectiune pentru familie.

Cursa Dunarii, la Calarasi, are 56 km si e pe plat, am inteles ca imprejurimile sunt frumoase, doar noroiul ar putea s-o transforme in ceva complicat.

Maratonul Vinului tura scurtă - cea mai bună alegere.

XC Riders Mtb Challenge - este lângă Buzău, zonă frumoasă. organizatori ok, traseu foarte frumos.

Prima etapă din Triada, AVRIG Mtb Race. Grad de dificulatate mai ridicat puțin dar nimic înspăimântător. 3 ore cu mașina din București.

Cozia MTB - Vâlcea.  Traseu frumos, oameni ok, organizarea mai lejeră așa dar făcută cu suflet.

Concursul pe care-l organizam in zona satelor sasesti, TBT Race foloseste preponderent reteaua de poteci construita de ADEPT, care se adreeaza incepatorilor. Nu sunt pante mari, poteca nu urca mai mult de cateva sute de metri fara sa coboare macar un pic, cat sa-ti tragi sufletul. Anii trecuti diferenta de nivel a fost in jurul a 800 de metri impartiti pe vreo 50 de km. Una peste alta "targetul" nostru sunt cei care acum prind gustul sportului astuia. Poate suna a reclama, dar traseul e chiar usor :)

• Upvote 2

Zimbrăria Neagra XC - Bucșani, Dâmbovița

Livada cu cireși - Păulești, Prahova

Maratonul Vinului - Urlați, Prahova

PS: În ultima perioadă, la majoritatea concursurilor de acest gen organizarea lasă de dorit, toți caută profit.