Sign in to follow this  
peregrine_falcon

Compatibilitate caseta Shimano de la 8 la 9 viteze plus idei ghidon mai comod.

Recommended Posts

Bună ziua! Vreau sa imi construiesc o cursiera mai pe "sufletul meu", asa ca am luat vreo trei cadre mai acatarii, sa am de unde alege, si o bicicleta cu shimano 600 in stare perfectă ca donator de organe (piese).

Acum are ergopower-e dar eu vreau sa ii pun un ghidon pe care sa montez schimbătoare de tt (tube end sau cum le zice), ca sa imi mai plimb piticul pe scăunel.

Am luat deja schimbătoare dura ace, dar sunt indexate pe 9 viteze, iar eu am 8. Oare as putea pune pe aceeași caseta un grup de 9 (de exemplu ultegra 6500),ca sa beneficiez de indexare fără sa schimb butucul (nu ca ar fi scump, dar imi place sa fie toate din aceeași serie).

Apoi trebuie sa caut un ghidon, mie îmi plac cele in stilul cursierelor vintage franceze, unde as putea găsi ceva de genul, si trebuie sa dau gauri pentru schimbătoare?

Va mulțumesc!

Caseta de 8 accepta si grupuri de 9 si 10.

Orice lanț de 9 viteze Shimano, Sram ori KMC.

• Upvote 1

Si chiar si Campagnolo, Record C9 e laudat de multi ca fiind foarte rezistent la uzura comparativ cu marcile concurente.

Atunci orice lant de 9 viteze pe care il gasesti la indemana, cum spunea si @@Traveller. Daca vrei ceva mai performant si/sau rezistent poti sa cumperi la urmatorul schimb de lant, cand va veni el.

scaun de copil pe cursiera?

maică precistă, făcătoare de minuni!

• Upvote 1

Corect. A,si manete de frana, vreau ceva mic si in stil retro /clasic, pentru cursiera au o tragere anume (am folosit doar cu ergopower-e pana acum)?

Nu, manetele de frana simple de cursiera si ergopowerele au aceeasi tragere a cablului de frana (cu exceptia unui numar foarte mic de modele de manete de frana pentru dropbar facute explicit pentru tragere V-Brake, de la Tektro retin sa fi vazut asemenea modele). Daca ai dubii cauta informatii despre modelul respectiv, dar daca discutam de echipari de sosea vintage de la Shimano sau Campagnolo (sau alte marci consacrate) nu ar trebui sa ai probleme.

Nu vreau vintage pentru ca ghidonul nu o sa fie se cursiera, mai degrabă ceva in stilul celor care se montează ca secundare la ciclo cross.

Nici cu alea nu vei avea absolut nici o problema. Exista si manete mai solide pentru flatbar (similare cu cele V-Brake) facute special ca sa traga cablu precum manetele de sosea, de exemplu astea. Probabil ca se gasesc si prin Romania, trebuie cautat mai atent.

scaun de copil pe cursiera?

maică precistă, făcătoare de minuni!

Am un scaun care se prinde pe seat tube, iar scaunul vine in fața mea (de unde și nevoia de a schimba ghidonul), fără ca greutatea sa cada pe top tube,ci pe partea cea mai solida a cadrului (nu știu cum ii zice, unde se întâlnesc seat si down tube si intra axul pedalier).