Sign in to follow this  
freetools

Spite sapim laser

Recommended Posts

Am facut un set de roti cu spitele astea sapim laser

Roata din fata am facut-o la un service cea din spate in alt service.

Cand le-am montat pareau ok centrate, ca le-am verificat, luni am dat o fuga in vitan si mi se parea ca roata din fata e dusa putin srpe stanga.

Cand am verificat distanta dintre janta si bratele furci am descoperit ca janta e dusa spre stanga cam vreo 3 sau 4mm, e centrata nu bate, am zis ca a construt-o prost ala de la service.

Am verificat-o si pe aia din spate dar si aia din spate vad e intr-o parte, dar pare ca se duce spre dreapta, dar aici abaterea e mica 1mm

Ori au fost construite prost, cei de la service nu s-au obosit sa verifice aliniera butuc/janta ori spitele s-au intins

Le-as duce la recentrat dar nu stiu unde sa le duc

Cel mai aproape service ar fi ala de la teo-bike de langa parcul carol sau

bike geek cica are aparat de masurat tensiunea la spite.

Nu stiu nimic de service-urile astea.

Dar de ce nu mergi la serviceurile care ţi-au făcut roţile să le centreze?

De data asta să ai bicicleta cu tine.

Pai daca nu le-au nimerit din prima + ca a trecut vreo 2 luni de cand le-am facut nu am ce sa le zic acum.

De ce sa am bicicleta cu mine?

De ce sa am bicicleta cu mine?

Ca să le nimerească acu.

Întretimp fă un test: Bagă roata invers în furcă. Dacă defazarea se mută în partea cealaltă, nu-i corect centrată roata.

Dacă rămâne la fel, îi descentrată furca.

In mod normal un service ar trebui sa aibe comparator, dar se pare ca se practica pe la noi sa nu aibe.

Eu cred ca asa le-au facut direct, fara sa mai verifice.

Păi nu e nevoie de comparator (sau de "dishing gauge"), e suficient să inversezi roata în stand, cum zice MLADEN mai sus.

Calitatea spitarii rotilor la service-uri, cel putin din ce am intalnit personal pana acum, e cu indulgenta undeva la "asa si asa". Intr-un fel e de inteles, pentru cateva zeci de lei nu se justifica sa stea un mecanic sa gadile 1 ora o roata pana o face perfect.

Daca roata e centrata si doar prea intr-o parte o rezolvi in in 3 minute. nu trebuie service, incepand de la valva strage fiecare niplu de la spitele din partea spre care vrei sa muti roata cate 180 grade, si apoi slabeste-l 90 grade. Eventual repeti procedura, cand e foarte aproape de unde o vrei mergi in pasi mai mici (strangi 90grade slabesti 45).

Apropo: spitele Sapim Laser nu sunt recomandate pentru roti disc. Asta din discutiile avute cu cei de la Sapim pe tema asta. Ei recomanda D-Light iar Laser pentru roti de sosea... 

Am mai verificat inca 1 data cu janta rezemata de 2 pahare, pe partea cu discu e cam 1mm distanta.

Milimetru asta oare e de vina ca sta janta  intr-o parte cu 3mm?

1mm e puțin și rezonabil. Sigur e janta într-o parte și nu cauciucul? Ar mai fi o șansă să nu-ți intre roata complet în dropout și să stea oblic în furcă.

Nu stiu exact ce lungime de D-Light ai cautat dar stiu un magazin unde aproape 100% gasesti (doar pe negru). Daca pun link ma baneaza iar ca fac reclama, dar daca vrei iti zic pe privat.

• Upvote 1