EyesOnly

Dunarea, de la izvoare la Budapesta, Iunie-Iulie 2015

Recommended Posts

Nu ai pentru ce. S-a meritat efortul - mi-am adus aminte toate momentele si locurile prin care am trecut anul trecut ;)

@@EyesOnly

Felicitari pentru tura, poze si relatare! Si multumiri, deopotriva.

Mi-ai trezit amintiri foarte placute. In 2013 am parcurs si noi bucata Viena-Portile de Fier (de unde am luat-o catre Oravita). Intr-adevar, cand prinzi canicula e o provocare. Berea este buna peste tot (cand nu e buna o bere rece in miez de canicula?) iar locurile merita din plin. Imi amintesc ca am prins si inundatiile de pe Dunare din acel an.

O completare minora, in masura in care mi se permite: pentru cei interesati, exista destule camping-uri pe drum (chiar si in Ungaria si Serbia..spre exemplu, in Komarom - vecinul Komarno-ului - se regaseste un camping imens si plin de verdeata la un pret chiar mic) astfel ca amatorii de stat la cort se pot delecta si cu seri si dimineti petrecute pe iarba, la "buza" cortului. Toate facilitatile sunt disponibile (dusuri cu apa fierbinte, lavoare, paza, etc.).

@@jonnie007

Chiar te incurajez sa faci macar o bucata din acest traseu. Costurile pot fi reduse si prin cazarea la cort (in caz ca te pasioneaza), campingurile de pe acolo fiind cu totul altceva decat ce se intelege la noi prin acest cuvant ;).

Totodata, as recomanda oricand calatoria cu trenul, desi in prezent faci destul de mult (ca timp) pana la iesirea din tara - deh, santierul interminabil pentru coridorul IV. Ce-i drept, sunt subiectiv caci imi place sa merg cu trenul si l-as alege oricand in locul avionului (in ciuda timpului).

Multam @@diorgulescu

Evident, completările sunt binevenite, din partea mea.

Sunt intr-adevar multe opțiuni și pentru cort pe traseu - eu am sărit peste si am mers pe varianta mai comoda si mai scumpa: nu aveam chef să mă bag la așa ceva de unul singur.

Buna si deplasarea cu trenul dar, având în vedere zilele de concediu la dispoziție și prețul, până la izvoare nu prea mi se pare fezabil. Dacă ar fi să fie punct de plecare Viena sau Passau as alege cu siguranță trenul.

Sent from my ONE E1003 using Tapatalk

Pffff. buna intrebare - am facut pe undeva un buget si mi-am si notat in anumite zile cheltuielile facute - prea complicat sa mi le aduc aminte si sa le pun gramada. 

Detalii care cred ca ar conta cel mai mult:

- bilet de avion Tg Mures - Memmingen: aprox 400lei cu tot cu bicicleta si bagaj de cala

- trenuri Memmingen - Donaueschingen: 20 Euro

- tren Budapesta - Sibiu: 300 lei la vagonul de dormit de 2 persoane

- cazare in medie pe noapte cred ca a iesit cam la 25-30 Euro

Vorba aia, pentru toate celelalte exista Mastercard(desi eu am platit foarte mult cu cash): 

- mancare(micul dejun a fost inclus in cazare cu o singura exceptie) si berea :D de rigoare

- apa(se aduna, mai ales daca e foarte cald)

- treceri cu feribotul pe Dunare

- obiective turistice 

- magneti de frigider(un pitic de-al meu)

- schimbat spite/centrat roata

- suvenirurile din Budapesta(depinde de cati prieteni ai si cat vrei sa fii de darnic :D)

- perioada de relaxare maxima din Budapesta: masaje, spa si restu..... :D

- alte lucruri marunte pe care nu mi le mai aduc aminte

La astea s-au mai adaugat unele cheltuieli facute in lunile premergatoare turei pentru dotarea bicicletei - lucruri care lipseau din inventar 

Din punctul meu de vedere, bugetul e subiectiv si depinde de calator

- cum bine a precizat si @@diorgulescu, cheltuielile de cazare pot fi reduse prin campare cu cort(destule optiuni de campinguri bune pe traseu)

- eu am mancat destul de mult pe la restaurante/terase in pauza de pranz sau cina de dupa tura: optiunea de supermarket si mancat la pensiune/camping aduce un minus la buget

- daca folosesti avionul - cu cat iei mai repede biletul cu atat se reduce pretul sau urmarind perioadele de promotie. Cu promotiile ajuta si nu prea: in general se aplica la pretul biletului nu si la bagaje(mare parte, doua treimi,  din costul la avion s-a dus pe bagajul de cala si bicicleta)

Eu am estimat o suma anume cu care ar fi trebuit sa ma descurc - mare parte am luat-o cash la mine si o mica parte am lasat pe cardul de euro. In final, m-am intors cu ceva bani acasa fata de estimarile mele. 

Cel mai important: fiecare leu, forint si euro s-au meritat din plin. O experienta foarte frumoasa si placuta pe care vreau sa o retraiesc in fiecare an daca se poate

Cel mai important: fiecare leu, forint si euro s-au meritat din plin. O experienta foarte frumoasa si placuta pe care vreau sa o retraiesc in fiecare an daca se poate

Sa fii sanatos si asa sa fie! ;) :D

Din experienta mea de pana acum prin zonele pe unde ai trecut si tu, in medie am platit cam 18 Euro/noapte in campingurile din Germania, Austria si Ungaria (include aici si campingurile din "buricul" capitalelor). Pretul este pentru doua persoane + cort, deci mai scazi intre 5 si 7 euro din suma mentionata daca mergi de unul singur.

Cum am mai spus, conditiile sunt chiar foarte faine (dusuri calde, bai curate, lavoare, masute/foisoare amenajate pentru a lua masa, iarba buna de cort, liniste, paza, curent, etc.).

Daca te alimentezi de la supermarket si iti mai "gatesti" la cort, automat se mai reduc.

La berile de pe drum nici noi nu facem rabat :D, dar aia imi pare cheltuiala minima.

Pentru apa de baut mai obisnuim sa cerem apa de la robinet pe unde se poate (cafenele, baruri, mai ales in zone frecventate de biciclisti). Lumea iti da cu drag apa potabila (chiar foarte buna) si refuza orice mica atentie/plata.

Asadar, ii incurajez si eu pe eventualii doritori pentru asemenea trasee! Nu e nevoie de o bicicleta "SF", iar un portbagaj si niste coburi normale isi fac treaba (chiar daca nu sunt impermeabile - folositi pungi din plastic pentru haine si lucruri esentiale).

Cu cativa bani pusi de-o parte in restul anului, cred ca se poate infaptui macar o tura de-o saptamana.

Excelent!!!  :-bd