Sign in to follow this  
Ovidiu01

Incepator, caut sfaturi achizitie bicicleta

Recommended Posts

Salutare tuturor, 

Nivel de experienta: incepator

Buget: maxim 1500 lei

Ce vreau sa fac cu ea: 50%-oras, 50% - excursii de 3-4-5 zile (sa poata suporta ceva bagaje pe ea), poteci, padure, eventual ceva trail pe dealuri (trasee decente, nu foarte accidentate).

1.85, 70 kg

Stiu ca ceea ce vreau este o struto-camila, iar bugetul este destul de redus, dar as fi foarte incantat sa gasesc ceva se poate descurca in toate sau aproape toate conditiile enumerate mai sus. 

In functie de ce am scris mai sus:

1) Mtb sau ciclocross?

2) Ce parere aveti de bicicletele din decathlon?

3) Sunt deschis oricaror sugestii din partea voastra.

Multumesc.

Despre bicicletele din decathlon parerea mea ca au un raport calitate pret bun. Din pacate, ca incepator nu prea ai cu cine discuta la fata locului, sa te indrume cat de cat, sub rezerva ca si la magazine e posibil sa fii dezinformat cu scopul de a ti se vinde ceva de care vor sa scape, sau sa aibe niste idei de mai bine lipsa. De ex si eu am fost sfatuit la un magazin sa iau mtb cu roti de tractor "ca la drumurile din Bucuresti...". Prostii. 

Cu cat e mai mtb, cu atat vei trage de ea pe sosea si invers, o bicicleta mai de sosea te va scutura pe coclauri, iti va solicita gentile si suportii etc. Cea mai mare diferenta la mers o fac rotile. La aceeasi bicicleta am schimbat rotile de 26x2 cu unele de cursiera si merge muult mai usor, desi nu egaleaza cursiera, nici macar una hobby. Cu niste roti groase nu numai ca vei merge mai incet, dar si distanta mai mica, oboseala se va traduce in ambele.

In concluzie, recomand o solutie de compromis, adica o bicicleta nu foarte grea si cu suspensie fata (cu blocare) si roti mai subtirele, nu chiar ditamai. Sau macar daca din fabrica are cauciucuri groase, sa permita ulterior unele mai subtiri, discuti la fata locului cat permit jantele. Adica dupa ce tocesti cauciucurile noi, treci la mai subtiri, sa zicem la 1,5, poate si 1,25 daca mergi pe drumuri batatorite. Si pe coclaruri nu le mai faci chiar beton ca pe sosea. Ai avantaj ca esti usurel. Tine-o tot asa.

Cel mai important e masura cadrului, toate celelealte le mai poti schimba in timp, dar cadrul e ca sasiul unei masini.

Problema e ca o bicla de cross/trekking in bugetul asta o sa aiba 7 pinioane pe filet pe spate:

In cazul in care asta e bugetul maxim posibil, varianta trekking ar fi asa:

http://www.veloteca.ro/bicicleta-de-cross-bergamont-helix-2-4-2015

Cam asta ar fi minimul gasit de mine cu caseta de 8:

http://www.devronbike.ro/bikes/Cross/Urbio-K2.8

Dar avand in vedere procentul de 50% alocat offroad, cred ca cea mai buna alegere in banii astia ramane RR520 27.5, marime M:

http://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-rockrider-520-id_8351007.html

+1 rr520, daca esti sigur ca mergi destul de mult offroad.

Altfel as cauta cu furca fixa