makaveli

compatibilitate dura-ace 7900 cu caseta 11-32

Recommended Posts

Am o transmisie pe 10 formata din: deraior spate+fata Dura-Ace 7900, pinioane 11-25 si pedalier FSA standard (39-53).

Am nevoie de un alt raport pt traseele cu urcari lungi. Nu vreau sa renunt la pedalier ca sa trec pe compact, dar as vrea un pinion mai mare. O solutie clara este caseta 11-28, dar tot nu mi-ar fi suficient.  Intrebarea mea este daca pot pune caseta SRAM PG1070 (11-32) sau Ultegra 6700 (12-30) fara sa mai schimb si altceva. A incercat cineva?

Multumesc!

Nu o sa mearga sigur pe deraior cu patina scurta. Poate sa duci un pinion de 30, dar cam atat ar fi maxim.

Ar mai fi ideea sa schimbi placa de 39 cu una de 38 :)

Nu e atat problema de lungimea intinzatorului ci mai degraba faptul ca intinzatorul sta aproape de axul rotii. In ciuda surubului de reglaj al tensionarii surubului de prindere.  Astfel, cand urci pe un pinion mare, rotita de sus a intinzatorului se sprijina pe pinion. Intre rotita si pinion e lantul, evident. Merge dar e o frecare in plus, deranjanta. Ca exemplu, schimbatoarele de MTB, prin constructie, au intinzatorul mult mai departe de pinioane si, astfel, accepta pinioane mari.

In cazul tau si 30 si 32 merg sigur. Atata doar ca nu vei putea folosi combinatia 53-32 din cauza patinei scurte. Dar 53-30 merge.

Decat sa iți pui un 32 in spate mai bine iți pui o foaie de 36 ( Semi-Compact ) si in felul asta vei avea un raport mai mult decât suficient pentru urcări lungi si plat cu 52-ul. ( 52-36 cu 11-27,28 in spate ).

Eu nu am gasit placa de 36 cu bcd 130 pt FSA SL-K Light.

Nici nu exista, pedalierele semi-compacte (care suporta si foi de 36) au BCD mai mic de 130.

mai bine iti iei un schimbator cu patina lunga si poti pune 11-32 fara probleme :)

mai bine iti iei un schimbator cu patina lunga si poti pune 11-32 fara probleme :)

Uf! Patina mai lunga rezolva problema diferentei mari dintre pinioane (plus foi). Nu rezolva problema pinionului maxim. Pt asta rezolvarea a dat-o octav.

Si eu am ureche mai lunga plus patina de SLX la 105 (sunt interchange-abile). Si port pinion 11-36.

• Upvote 2

Caut o solutie cat mai ieftina. Un schimbator Dura-Ace e destul de scump.

Un schimbator Dura-Ace e destul de scump.

Dura-Ace pe 10 e oricum mămăligă de alaltăieri; pui un 105 cinstit și ai rezolvat problema.

Ia prelungitor de ureche a la octav si ori esti atent sa nu bagi foaie mare cu pinion mare, ori gasesti un schimbator Shimano de MTB uzat de la care poti sa iei doar patina. Si ramai, astfel, cu schimbatorul actual. Dar va trebui sa pui lant mai lung, totusi.

Am pus Ultegra 6700 (12-30) + lant Ultegra 6701 si e ok. Cred ca ar fi intrat si mers fara probleme si pinion de 32.

Eu pana la urma am luat un Road Link de la Wolf pentru prietena mea. Impreuna cu un Sram Red cu patina scurta merge pinionul de 32 fara nicio problema.