Sign in to follow this  
bonygy

demontare butuc Shimano Nexus

Recommended Posts

Buna tuturor.

Am facut pana pe spate. Butucul Shimano Nexus 7 viteze.

Am camera de schimb, dar mi-e frica sa desfac...

Cineva mi-a spus ca trebuie atentie la nu-stiu-ce piesa cand desfac, ca la remontare nu va mai functiona cum trebuie.

Deci, cum se procedeaza?

Multumesc anticipat.

Nu desfaci nimic, scoti camera afara de pe janta fara sa mai scoti janta, lipesti camera cu simt de raspundere si atat.E mai incomod putin,dar se poate. Eventual cauti solutie antipana si scapi de o grija pe viitor.

M-am gandit initial la asta, dar as prefera sa schimb si camera si anvelopa, intrucat sunt vechi si uzate... Nu imi doresc un POC pe neasteptate...

@@bonygy

Pai, se desface normal cu chei. Nu e nimic SF.

Cu o cheie de 10 scoti acel "tzacalau" care e prins de cablu si se prinde pe ax (nu se deregleaza nimic..ai doar un surub care se slabeste si il scoti de pe filet) iar cu chei de 15 (2 la numar) slabesti axul din ambele capete.

Va trebui sa detensionezi lantul (adica sa slabesti acele suruburi de tensionare ce se gasesc pe capetele cadrului - nu ai cum sa le ratezi) pentru a putea scoate lantul de pe pinion (impingi roata spre interior), apoi scoti roata cu totul.

Pentru montare, procedeul e exact invers, cu atentie sa nu strangi prea tare axul.

Poate iti va fi de ajutor, atat pentru asta cat si pentru alte operatiuni (vezi pagina 36): https://onedrive.live.com/redir?resid=C87107E535C45CF9!777&authkey=!AJe_mLBIjCrYhi4&ithint=file%2cpdf

E un pic mai laborios, dar cu rabdare si-o bere se face ;)

Posted (edited)

Salut,

Sunt în căutarea piulițelor și șaibelor pentru prindea roții spate ce este echipată cu butucul shimano nexus 7 viteze.

Am căutat pe la câteva magazine din București și nu am găsit nimic ba chiar mi s-a spus că nici pe comandă nu o să ajungă anul acesta.

Precizez că nu au venit  împreună cu bucutul sau maneta sau cassett joint.

Mă poate ajuta cineva să le găsesc mai repede? Chiar si uzate dar funcționale.

Acesta este setul de care am nevoie: https://winstanleysbikes.co.uk/components/spare-parts/hub-spares/shimano-alfine-sm-s705-vertical-drop-outs-8r-8l-fitting-kit

Butucul este: nexus sg-c3001-7d

Drop outs: vertical

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
sh

@IonutA daca nu gasesti pe aici te ajut eu sa le luam de pe site-ul ala. Vad ca transportul pana in UK e 3 lire. Apoi pana in Ro o sa mai fie undeva la 30 lei. Si la ei e cu pre-order vad dar daca chiar nu gasesti alta varianta...

Mulțumesc pentru mesaj, Cristi.

Mai aștept câteva răspunsuri și de la magazinele din țară, poate are cineva pe stoc.

Numai bine!

Adrian

Vezi la bikexpert mie mi-au adus diverse pe comanda și care nu erau la noi la importator

Nici bike xpert nu mă ajută.

Acesta este răspunsul lor:

”Buna ziua,
Fiind acelasi furnizor de Shimano pentru toate magazinele din tara, din pacate acelasi este si raspunsul nostru ca si celelalte magazine, nu va putem ajuta.
Cu stima,”

probabil nu e pe stoc nici in Germania

Mie mi-au adus ceva prin rom-eurotrade cu comanda de la importatorul din Germania

Încă mai caut.

Nu am rezolvat!!!

ai un link haarp?!

Mulțumesc!!!

Se potrivesc cele de alfine la nexus?!

Bănuiesc că da, doar nu or fi schimbat diametrul axului

Numai bine!

Adrian