Sign in to follow this  
robert_11

Cadru Trek aluminiu rupt

Recommended Posts

Asadar, ieri am reusit ce nu reusisem pana acum. Sa rup un cadru de cursiera. Trek Alpha 2.3. Cine imi poate spune daca se mai poate suda cadrul si eventual unde? Multam.

IMG_2745.jpg

IMG_2747.jpg

IMG_2746.jpg

Nu cred ca se poate suda. Bine de sudat se sudeaza dar de rezistat nu cred ca  rezista.

Garantia pentru bicicletele Trek nu este transmisibila. De garantia pentru cadru/componente beneficiaza doar primul proprietar.

Pe bune? Nu pot sa cred ca se poate asa ceva. Aveti idee daca este o pratica generala sau ala incearca sa ma abureasca?

Asa am patit si eu la Canyon. Daca nu esti clientul lor, nu-i intereseaza. Si nici alti nemti, gen Rose nu se inghesuie sa te ajute cu raspunsuri decat daca te gasesc in baza de date. Eu am cerut o geometrie exacta bazata pe seria de cadru, au spus ca nu pot face nimic cu seria de cadru, doar cu id-ul de client. Asadar garantia pe viata inseamna ... pe viata clientului :(.

Revenind la cadrul acela, eu nu as suda pur si simplu piesa rupta acolo. In ultima instanta, daca  nu poti renunta la idee se poate taia o tabla pe post de dropout si suda de tevi, dar intrepatrunsa in teava. Sau un alt drop-out, caci si cel actual este sudat de cele doua tevi. Insa sa-l puncteze cu roata prinsa si aliniata.

Eu zic sa iei alt cadru.

Parerea mea e ca se poate suda TIG.

Nu mai este un procedeu de sudura imposibil de gasit si cine stie ce minune.. multe ateliere de sudura au un TIG.

Poti incerca la atelierul asta:

Marcasan auto: str caraiman nr4 bucuresti

Am sudat la ei diverse piese din aluminiu (o janta, conducte de AC, suport de alternator..)