Sign in to follow this  
h3x0r

Durabilitate lant 1x11

Recommended Posts

Buna seara,

As dori sa stiu cam care sunt experientele voastre cu durabilitatea lantului la 1x11, pentru mie mi se pare ca se intind cam repede.

Am un PC XX1 care in 400km, e peste 0.5%, si pana in 1%. Intuiesc ca undeva pe la 0.75%.

Mai fac 200km si-l pensionez.

Mi se pare destul de putin, si vorbim de un lant folosit la sesiuni de antrenament pe sosea sau trainer. Nu vrea sa ma gandesc cand incep sa intru in concursuri cu ele.

Mai am un KMC X11 EL si astept sa-l vad cum merge.

Multumesc,

Mihai

(in afara subiectului, numai can-can) Stai sa vezi ce durabile si ieftine vor fi lanturile de 12.

• Upvote 3

Ia-ți o leră ca lumea și verifică-l des, nu înseamnă nimic dacă e peste 0.5. Eu l-am demontat pe primul înainte de 0.75 și avea 1500, al doilea are cam 1800 și nu e nici el la 0.75; când îi face îl pun la loc pe primul și trag de pinioane cât pot :).

• Upvote 1

In cazul meu a fost asa: am folosit doua lanturi XX1 care le alternam, odata la saptamana si ambele au tinut putin peste 2000 de km. Acum am un X1 care-l alternez cu XX1. Momentan ambele au cam 1000 de km si inca o duc f bine.

Precizez ca spal lantul aproape la fiecare tura, in functie de cat praf sau noroi am "gasit". Il ung in fiecare zi si sterg surplusul de pe lant.

Le schimbi la 0.75?

Le roteste la 0.75, mai multe lanturi pe aceasi caseta, ca sa nu puna lant nou pe caseta deja uzata. Da un lant jos la 0.8, pune unul nou, merge cu el pana la 0.75, apoi il pune pe cel de 0.8 cu care merge pana la 0.6, moment in care-l pune pe cel de 0.75 samd. Uzeaza caseta gradual, cu lanturi adaptate uzurii, caz in care o caseta uzata mai tare nu va "scapa".

Le schimbi la 0.75?

Intre 0.75 si 1, dar intre timp le alternez. Anul asta o sa incerc cu 3 lanturi alternate odata la saptamana :) sa vad daca rezista mai mult